Szatmárnémeti

Nyugdíjasok megyéje is vagyunk

2015.10.22 - 10:44

Országos viszonylatban véve Szatmár már jó ideje a „soknyugdíjasos” megyék közé tartozik, érdekes módon azonban a nyugdíjasok létszáma alig változott az elmúlt tizennégy év során.

 

A Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár 2001 április 1-jén kezdte meg működését, s akkor a megyében élő nyugdíjasok száma 76 981 volt, tizennégy év elteltével pedig, azaz jelen pillanatban 76 949 — derült ki a szerdai prefektusi kollégiumi ülésen, melynek keretében Eugenia Sabău, a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár igazgatója számolt be az általa vezetett intézmény tevékenységéről. Ami viszont drasztikusan változott, pontosabban csökkent az elmúlt évek alatt, az a mezőgazdasági nyugdíjasok száma, hiszen míg 2001-ben 37 558 egykori termelőszövetkezeti dolgozót tartottak nyilván, addig 2015-ben már csak 8498-an részesülnek a nyugdíjkategóriák legalacsonyabbikában. „Nagyon sokan fordulnak hozzánk és kérik mezőgazdasági nyugdíjuk újraszámolását, mert úgy érzik, átverte őket a törvény, de sajnos nem tudunk rajtuk segíteni, mert a törvényeket nem mi hozzuk” — mondta Sabău, hozzátéve azt is: nem csak a nyugdíjasok, de a betegnyugdíjasok száma is kiemelkedően magas a megyében, ezért 11 000 személy állapotát és dossziéját vizsgálták újra az utóbbi időben és természetesen nagyon sokan fennakadtak a rostán. A közel másfél évtized alatt jelentősen javult a nyugdíjpénztár szolgáltatásainak minősége és gyorsasága is, hiszen most átlagosan 48–50 nap alatt oldanak meg egy nyugdíjkérelmezést. Az európai uniós csatlakozást követően Románia valamennyi tagországgal szorosan együttműködik a nyugdíjak elismerése, megállapítása és kifizetése terén — csak az idei év első kilenc hónapjában a tagországokból érkezett 1402 igénylésre válaszoltak. A nem uniós tagországok közül hasonló szerződéses viszonyban van Kanadával, Moldovával, Törökországgal, Dél-Koreával és Izraellel — bár ez utóbbi „kilóg a sorból”, ugyanis feltételrendszere értelmében csak azon külföldi állampolgárnak fizet nyugdíjat, aki legkevesebb 144 hónapot (12 évet) dolgozott az országban. A nyugdíjpénztárhoz eddig 90 kérelmet nyújtottak be, ám sajnos a kérelmezők egyike sem dolgozott le 144 hónapot Izraelben.

Az összefoglalóból kiderült az is, hogy 2015 első kilenc hónapjában Szatmár megyében 2781 nyugdíjas távozott az élők sorából, és az igényelt temetkezési segélyek összege elérte a 6 630 644 lejt; 1854 személy vált teljes jogú nyugdíjassá (beteg- vagy különféle előnyugdíjakat követően) és 3433 gyógykezelési jegyet biztosítottak számukra, melyek az ország különböző üdülő- és gyógyközpontjaiba szóltak. Ezzel kapcsolatban Sabău kiemelte a kezelési jegyek elektronikus rendszerben történő elosztásának hatékonyságát, ami nagyon hasznos is, hiszen „nem csúszik ki egyetlen igénylő sem”, ugyanakkor senki nem igényelheti kétszer a jegyet. Mindezek mellett idén eddig 1984 új nyugdíjast regisztráltak — mint ismeretes, a nyugdíjkorhatár nők esetében 63, férfiak esetében pedig 65 év. Az igazgatónő zárásként felhívta a munkavállalók figyelmét, hogy a www.cnpp.ro oldalon regisztrálva folyamatosan követni tudják, munkaadójuk befizeti-e utánuk a szükséges járulékot a nyugdíjalapba, hiszen minimum 15, maximum 35 éven át kell fizetni azt.