Jegyzet

Nyugdíjasok, közalkalmazottak és a többiek

2021.01.30 - 14:01

A többiek, akiknek direkt teljesítmény formájában kell a bérüket kitermelniük, akiknek nemhogy jó fizetésük, de még állásuk sincs, ha nem produkálnak? A többiek, a versenyszférában dolgozók, amikor meghallják, hogy adott évben nem lesz béremelésük, azt mondják, jó, hogy nem rosszabb a helyzet, majd csak megoldják valahogy, de nem mennek ki tüntetni.
Mindenkinek nehéz volt a tavalyi év, és lehet, hogy az idei sem lesz könnyebb, de vegyük észre, hogy se a nyugdíjasok, se a közalkalmazottak nem kerültek munkanélküli-segélyre vagy technikai munkanélküliségre a tavalyi megszorítások miatt, csak olyanok, akik a versenyszférában dolgoznak! Folyósították a teljes nyugdíjat a legszigorúbb időkben is, technikai munkanélküliség fogalma sem létezik a közszférában, maximum a távmunka vagy a részmunka.
És ha tetszik, ha nem, a versenyszférában dolgozók azok, akik a maguk megélhetése mellett a közalkalmazottak és a nyugdíjasok megélhetését is kitermelik. Nem azt mondom, hogy a közalkalmazott nem dolgozik, vagy nem érdemli meg a fizetését, vagy a nyugdíjas egy élet munkája után nem érdemli meg a nyugdíjat, de nézzük már meg, hogy a minimálbér-emelés ellen miért ellenkezik mindig a magánszféra, a közszféra meg sosem! Nem tudom, ki hitette el a társadalommal, hogy a nyugdíjat a pihenő állományba vonultak abból a pénzből kapják, amit annak idején a nyugdíjalapba befizettek, és hogy az nem csak az ő munkájuk után jár nekik, hanem az ő egykori pénzük is. Nekem van egy olyan érzésem, hogy mindig is abból fizették a nyugdíjakat, amit az akkor dolgozó aktív réteg bruttó béréből levontak, egyébként az első nyugdíjas miből kapta volna a nyugdíját? Mert nem hiszem, hogy bármelyik állam is ugrott volna, hogy az első nyugdíjasgeneráció nyugdíját, amelyik mögött valós befizetés még nem állt, majd ő megelőlegezi.
Egy szó mint száz: nem korrekt tüntetni a bérek és nyugdíjak befagyasztása ellen (levonásokról, csökkentésről szó sincs) egy olyan időszakban, amikor mindenki szenvedi a világjárvány hatásait, és a kertkapu előtt ácsorgó gazdasági visszaesést túlélni tartogat. Ha egy magáncég 5 százalékos visszaeséssel számol az évre, és korábbi bevételei 10 százalékkal estek, mint ahogy az állam adóbevételei tavaly, akkor nem egyszerűen csak befagyasztani fogja a béreket, mint az állam a nyugdíjakat és a közalkalmazotti fizetéseket, hanem kirúgni fog embereket, leépíteni fog, és állásokat fog felszámolni, hogy mentse a céget, mentse a többi állást és hogy mentse a termelésnek legalább egy részét. Ezt kellene szem előtt tartaniuk azoknak, akik ilyen nehéz időkben tüntetést szerveznek egy igen méltányos ajánlatnak számító béremelésstop miatt.

Princz Csaba