Szatmárnémeti

Nyugdíjasok és biztosítottak figyelmébe

2020.01.15 - 11:08

A társadalombiztosítási költségvetés elfogadása nyomán több változásról is beszámolt a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár vezetése. A nyugdíjasok és biztosítottak számára hasznos tudnivalókat Erdei Marcel, az intézmény igazgatója osztotta meg olvasóinkkal.

Január 6-án közzétették a Hivatalos Közlönyben a 2020. évi 6-os számú társadalombiztosítási költségvetési törvényt, amelyben az idei országos bruttó átlagbért 5429 lejben határozták meg. A 6-os törvény 16. cikkelye értelmében a temetkezési segély nyugdíjas vagy biztosított elhalálozása esetén a bruttó átlagbérrel egyenlő, 5429 lej. Ennek nyomán tehát 266 lejjel nőtt ettől az évtől a temetkezési segély értéke. A juttatás 2019-ben 5163 lej volt, idén viszont már 5429 lej. A biztosított személy családtagjának elhalálozásakor folyósított segély értéke szintén emelkedett: 2582 lejről 2715 lejre nőtt. Utóbbi esetben nem feltétel, hogy az elhunyt családtag társadalombiztosítással rendelkezzen. A támogatást utólag, az igényléstől számítva legfeljebb három munkanapon belül fizetik ki a temetési költségeket vállaló családtagnak — tájékoztatta lapunkat Erdei Marcel, a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár vezetője, aki emellett egyéb újdonságokról is beszámolt.

A temetkezési segély a társadalombiztosítási járulékot fizető személy vagy nyugdíjas, illetve hozzátartozója halálakor járó állami támogatás. A pénzösszeget immár két éve a nyugdíjpénztár fizeti ki, akár alkalmazott, akár nyugdíjas kérvényezi. A Szatmár megyeiek Szatmárnémetiben, a Vasile Lucaciu utca 4–6. szám alatt nyújthatják be igényüket a segélyre, kötelezően csatolni kell a halotti bizonyítványt és annak fénymásolatát, a segély kérelmezője személyazonossági igazolványának fénymásolatát, az elhalálozott személy nyugdíjszelvényét vagy annak fénymásolatát, a kérelmező keresztlevelének fénymásolatát, valamint a kérelmező házassági kivonatának másolatát. Fontos, hogy a koporsó megvásárlását igazoló nyugta annak a nevére szóljon, aki igényli a temetkezési segélyt, vagy közjegyző előtt saját felelősségre nyilatkozatot kell tennie, hogy fizette a temetési költséget.

Ami a fakultatív társadalombiztosítási szerződést illeti, azoknak, akik magánszemélyként kötnek ilyen szerződést a nyugdíjpénztárral, 25 százalék a társadalombiztosítási hozzájárulás aránya — emeli ki a nyugdíjpénztár vezetője. Tekintettel arra, hogy idén 2230 lej a szavatolt bruttó minimálbér, ennek a 25 százaléka 558 lej. Ezt az összeget kell havonta befizetniük a biztosítottaknak a nyugdíjpénztár kasszájába.

A szavatolt minimális nyugdíj esetében 2020-ban nem történik változás: ez ebben az évben is 704 lej marad. A nyár végéig pedig még 1265 lej marad a nyugdíjpont értéke is, szeptembertől viszont a nyugdíjtörvénynek megfelelően 40 százalékkal növekszik, azaz 1775 lej lesz.

Azok a személyek, akiket 1940. szeptember 6. és 1945. március 6. között üldöztek, a 105/1999-es határozat alapján támogatásban részesülnek ettől az évtől. A 350 lej értékű havi támogatás minden olyan évért jár, amelyben kényszermunkára fogták, kilakoltatták a saját otthonából, áttelepítették. Az elhunyt túlélő házastársa, aki az említett helyzetekben volt, szintén havi támogatásra jogosult, ennek rögzített összege 350 lej.

Az idei évtől azok a személyek, akiket külföldön gettókba és koncentrációs táborokba deportáltak, vagy akiket őrizetbe vettek a koncentrációs táborok területén, 700 lejes havi támogatásban részesülnek minden deportálási vagy fogvatartási évre. Az elhunyt túlélő házastársa havi 250 lej összegű támogatásra jogosult.

 

 

Bumbuluţ Krisztina