Szatmárnémeti

Nyugat-európai állások

2016.08.23 - 13:06

Tizenöt EU-s ország hirdetett meg több mint másfél ezer szabad állást az európai foglalkoztatási hálózaton (EURES) keresztül, a spanyolok és a németek keresik a legtöbb idénymunkást.

Tizenöt nyugat-európai ország keres munkásokat az európai foglalkoztatási hálózaton (EURES) keresztül, az ezerötszáz meghirdetett állásból a legtöbb Spanyolországban és Németországban van. Minden munkalehetőség esetében idénymunkáról, 6 hónapnál nem hosszabb időtartamra szóló állásokról van szó, az EURES-információra alapozó szatmári munkaerő-foglalkoztatási adatok bérezésről nem szólnak, de a napi nyolc órai munkáért bruttó 800–2000 eurót fizetnek tapasztalattól, nyelvtudástól, szakképzettségtől és a végzett munka összetettségétől függően.

Spanyolországban fizetik a legkevesebbet, de itt is a legegyszerűbb a munka, ilyenkor az ország déli részén kell narancsot szedni, nyelvtudás és szakképesítés nélkül mást nem is érdemes elvállalni.

Németországban a vendéglátóiparban van a legtöbb meghirdetett állás, általános szakácsot és külön grillételek elkészítésében jártas szakácsot is keresnek az őszi időszakra is, de bárosoknak, pincéreknek is akad hely az ország szállodáinál, éttermeinél. A németeknél — és az osztrákoknál is — általános elvárás az erős-közepes német nyelvtudás, de a legtöbb konyhán el lehet bliccelni a dolgot addig, míg a néhány szakszót megtanulja a kisegítőmunkás, főleg, ha van már kint ismerős, vagy nagy szükség van kuktára. A mezőgazdasági munkák esetében is elég pár, a munkavégzéshez kapcsolódó szót tudni, ilyenek azonban az EURES mostani kínálatában nem szerepelnek sem Németország, sem Ausztria esetében. Német vidéken nem jellemző, hogy az idénymunkás oda- és hazaútját fizetné a munkáltató, a szállás nagyrészt biztosítva van, az ellátás meg pláne, főleg ha vendéglátóipari idénymunkáról van szó. A bérezés nagyon erősen függ a tapasztalattól, a borravaló jelentős összeg lehet pincérek, terítékleszedők esetében, nem úgy, mint itthon. Nyelvtudás terén a németeknél nincs pardon, amennyiben helybéli mester mellé kell segéd; ha a most is meghirdetett villanyszerelői, vagy légkondicionáló-szerelői állásba szeretne valaki beállni, meg kell lennie annak az erős-közepes német nyelvtudásnak, ugyanúgy, mint ha valaki kamionsofőrnek, egészségügyi asszisztenssegédnek, postásnak vagy recepciósnak áll német nyelvterületen. Utóbbi állás esetében az angol nyelv ismerete is elvárás.

Angliában és Olaszországban már megvannak a kapcsolatok a bébiszitter-állások és gyermek-felvigyázó állások betöltésére, ilyet nem is hirdettek meg ezekben az országokban az európai foglalkoztatási hálózaton keresztül. Az idősgondozás viszont nem ennyire népszerű, ilyen feladatokra még mindig keresnek kelet-európaiakat mind a két országban, több tucatnyi emberre van szükség még régi kapitalista országoktól keletebbre, Szlovákiában is.

A munkaerő-foglalkoztatási listán szereplő további információk szerint Litvánia aszfaltozómunkást alkalmazna, ide alapfokú orosz nyelvtudás szükséges, Horvátországban csővezeték-szerelőkre, oxy-acetilén hegesztőre, központifűtés-szerelőkre van szükség, továbbá fürdőszobai szerelékek kiépítésére keresnek idénymunkást. Norvégiában kőműveseket és házépítéshez falazókat, festő-mázolókat, parkettázókat, betonozókat és épületasztalosokat keresnek, a svédeknél pedig az autóiparban lenne szükség vendégmunkásra.

A külföldi állásokról bővebb felvilágosítást Szatmárnémetiben, a Ion Ghica utca 36. szám alatt található AJOFM-székhelyen, a nagykárolyi, turci, erdődi, avasfelsőfalui vagy tasnádi AJOFM-kirendeltségeknél, a 0261–770237-es telefonszámon vagy az [email protected] e-mail címen kaphatnak az érdeklődők, az EURES munkaközvetítéssel foglalkozó munkatársától vagy az eures.anofm.ro honlapon.

Princz Csaba