Szatmárnémeti

Nyűg lett a Dacia szálló

2013.04.25 - 09:00

Már nem prioritás a Tânţaş-cégbirodalom számára a Pannónia Szálló megtartása, szabadulni szeretne az épülettől az avasi üzletember, lehetőleg gyorsan, és úgy, hogy megérje.

Önkormányzati szakemberekből és tulajdonosi részről delegált tagokból álló vegyesbizottság fogja vizsgálni az elkövetkező időszakban, hogyen kerülhetne újra a város kezébe a szatmárnémeti Dacia Szálló és a Dinu Lipatti Filharmónia épülete, jelentették be április 24-én a polgármesteri hivatalban.

 

Nem jött be...

A jelek szerint a szatmárnémeti termálstrand és az oda épülő wellness-központ létrehozására költene inkább Tânţaş a pénznyelőnek bizonyult Dacia Szálló felújítása helyett. Ezért fordult pár hete a megye és a város vezetéséhez, hogyan lehetne ezt megoldani úgy, hogy neki is megérje. Nemcsak saját pénzét költené inkább a gyümölcsözőbbnek ígérkező wellness-centrumra, de uniós támogatást sem sikerült elcsípnie a műemlékként nyilvántartott épület felújítására, illetve az előző városvezetés és a civilek tiltakozása miatt többször is le kellett bontania, amit épített, hiszen az nem felelt meg az „eredeti állapotok megőrzése” kikötésben foglaltaknak.

Minden bizonnyal a város is örömmel vette a felajánlást, hiszen lenne intézmény, amit az épületbe költöztethet, ám hogy melyik zsebéből venné elő a Dacia Szálló vételárát, az nem került szóba a tegnapi sajtótájékoztatón.

 

Korszerűsíteni kell

Amikor szóba került az épületegyüttes megvásárlási lehetősége, mind a szatmárnémeti polgármester, mind a megyei tanács elnöke felkapta a fejét, egyikük a könyvtár jövendő otthonát látja a múlt század elején épült épületben, a másikuk egy multikulturális központot működtetne ott.

A tulajdonos részéről a tegnapi beszámolón szintén jelen lévő Radu Hossu cégigazgató rámutatott, nagyon oda kell figyelni akkor, amikor a külön telekkönyvezett filharmónia-épületet leválasztják a szállodáról. A filharmónia ugyanis, mutatott rá Hossu, a mai elvárásoknak nem megfelelő körülmények között működik a szálloda volt báltermében. „Ha a tulajdonosváltást és a két épületrész különválasztását követően bármikor uniós támogatást szeretnénk lehívni az épület felújítására, annak rendelkeznie kell egy korszerű, többfunkciós helyiség-együttessel, azaz a koncertterem és előcsarnok mellett irodának, lomtárnak, próbateremnek, hangszerteremnek, vizesblokknak is lennie kell itt. A lényeg, hogy amikor külön életre kell a két épület, akkor a hotel jelenlegi területéből a filharmónia javára kell leválasztani egy részt annak érdekében, hogy a múlt században még korszerű zeneépület a mai elvárások szintjén is az maradjon” — fogalmazott az igazgató.