Szatmárnémeti

Nyomoznak a lókoponyák ügyében

2013.02.27 - 09:34

Zajlik a nyomozás a Drăguşeni településen február közepén talált 68 lókoponya ügyében. A rendőrök azt feltételezik, hogy a koponyák egy Máramaros megyei vágóhídról származnak.

 

A prefektusi kollégium február 26-i ülésén dr. Taloş Constantin, a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség vezetője beszámolt a február 13-i incidens kapcsán elrendelt nyomozás eredményeiről. Az említett napon vágóhídról származó lókoponyákat találtak Drăguşeni településen, szám szerint 68-at, 100 méterre az Adorjánba vezető mezei úttól. A rendőrség és az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság munkatársai lakossági bejelentést követően kezdték el a nyomozást az ügyben. Taloş tegnap elmondta, hogy a lókoponyákon olyan lőtt sebeket találtak, melyeket olyan típusú fegyverek okoznak, amilyeneket egy Máramaros megyei vágóhíd használ. — A nyomozás jelenlegi állása szerint azt feltételezzük, hogy a lókoponyák a szomszédos megye vágóhídjáról származnak, azonban ezt be is kell bizonyítanunk — fogalmazott a főfelügyelő, aki arra is rávilágított, hogy a cselekmény szabálysértésnek számít, de a kiszabható pénzbírság nagyon magas. A prefektus, Eugeniu Avram elmondta, azt kell kideríteniük a hatóságoknak, hogyan jutottak a lókoponyák a megyénkbeli mezőre, és azt, hogy kit terhel ezért a felelősség.

Ellenőrző bizottság

A prefektusi kollégium tagjai tegnap megszavazták egy vegyes ellenőrző bizottság megalakítását, melynek tagjai a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség, a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság, a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Igazgatóság munkatársai. A bizottság feladata az lesz, hogy a közelgő húsvéti ünnepek alkalmából fokozott ellenőrzési akciót szervezzenek az élelmiszereket forgalmazó kereskedelmi egységekben, illetve az élelmiszerpiacokon. A prefektus azért szorgalmazta ennek a vegyes ellenőrző bizottságnak a megalakítását, hogy megelőzzék a romlott élelmiszerek okozta megbetegedéseket.

Újból a tébécéről

Dr. Lidia Tămaş, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság járványügyi szakembere a tbc veszélyeire hívta fel a figyelmet. Kihangsúlyozta, hogy a kezelés ingyenes — azok számára is, akik nem fizetnek egészségügyi biztosítást —, és nem érti, miért nem akarják az emberek elfogadni a segítséget. „Amikor három hétig köhög egy személy, és a megfázáskor szokásos kezelés nem használ, akkor fennállhat a tuberkulózis veszélye. Ilyenkor forduljanak orvoshoz, és kérjék a segítséget, hogy ne fertőzzék meg a családtagokat, közeli ismerősöket. Ki kell hangsúlyozni, hogy a tbc levegőben terjedő fertőző betegség, mely igencsak veszélyes a gyermekekre. A tbc azért is veszélyes, mert nem jár fájdalommal a betegség” — fogalmazott a szakember, aki arra is rávilágított, hogy a családorvosok részéről nagyobb segítségre lenne szükségük, hogy a lakossághoz eljussanak a tuberkulózis veszélyeiről, illetve kezelési lehetőségeiről szóló információk.