Közzétette a szaktárca a nyolcadikos diákok hierarchiáját az admitere.edu.ro oldalon. A listákon csökkenő sorrendben tüntették fel, megyékre lebontva a tanulók felvételi átlagát.
A nyolcadik osztályt végzett, középiskolákban továbbtanulni kívánó diákok és szüleik július 12-éig tölthetik ki az iskolákban a beiratkozási lapokat, amelyekbe a személyes adatok mellett a továbbtanulási opcióikat, a választott osztályok kódjait is be kell írni. A középiskolai helyekre a diákokat az országos felmérés (75%) és az V–VIII. osztály átlaga (25%) alapján kiszámolt felvételi átlaguk, illetve a megjelölt továbbtanulási opciók alapján számítógépes program osztja le, melynek eredményét július 20-án közlik.
Szatmár megye tanulóinak hierarchiája, akárcsak az összes többi megyéé, megtalálható az admitere.edu.ro oldalon. Ez alapján az a diák, aki bárhová bejuthat, hiszen övé a legmagasabb átlag, az nem más, mint Roman Ioana, a Mihai Eminescu Főgimnázium tanulója, akinek nemcsak az országos felmérésre kapott átlaga, de a gimnáziumi médiája is tízes. A magyar tannyelvű diákok között a legmagasabb felvételi átlaggal, 9,63-mal a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja, Tepfenhart Beatrix rendelkezik, akinek a négyéves átlaga 9,94 volt, míg az országos felmérés három vizsgájának médiája 9,53.
Ezekkel az átlagokkal a fiatalok bármelyik Szatmár megyei középiskolába bejuthatnak, a tavalyi átlagok alapján ugyanis a legerősebb osztályokban ezeknél az átlagoknál alacsonyabb volt a bejutási átlag — derül ki a szaktárca összesítéséből. Ezeknél magasabb bejutási átlagokra pedig vélhetően idén sem kell számítani, hiszen a Szatmár megyei nyolcadikosok idén majdnem tíz százalékkal rosszabb átmenési arányt értek el, mint 2015-ben.
A Szatmár megyei toplista élén a tavalyi esztendőben a szatmárnémeti Mihai Eminescu Főgimnázium állt, csakúgy, mint az előző években. A tanintézmény kétnyelvű matematika-informatika osztályában tavaly a legutolsó bejutási átlag 9,63 volt, a líceum másik induló matematika-informatika osztályába pedig 9,34-gyel jutott be az utolsó diák. A harmadik „legerősebb” osztály a Nagykárolyi Elméleti Líceumban indulhatott, ahol a román tannyelvű matematika-informatika osztályba legkevesebb 9,10-es átlaggal lehetett bekerülni.
Ami a magyar tannyelvű osztályokat illeti, itt a Nagykárolyi Elméleti Líceum magyar matematika-informatika osztálya végzett az élen 2015-ben, legkevesebb 8,46 kellett a bejutáshoz, csakúgy, mint a nagykárolyi középiskola természettudományok osztályába.
A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium matematika-informatika szakán legkevesebb 5,25-ös átlag volt szükséges a bejutáshoz, természettudományok szakon pedig 7,31. A főgimnázium társadalomtudományok szakára 6,92-vel vették fel az utolsó tanulót, míg a társadalomtudományok-két tannyelvű angol, illetve német osztályokba 7,78, valamint 7,34-es átlag kellett a bejutáshoz.
A legalacsonyabb átlagokkal rendelkezők közül minden bizonnyal idén is, csakúgy, mint az előző tanévben, sokan választják a szaklíceumokat. A szatmárnémeti Unio-Traian Vuia Műszaki Líceum mechanika szakára az elmúlt évben 2,29-es átlaggal jutott be a leggyengébb diák — ez volt amúgy a legalacsonyabb eredmény Szatmár megyében.
Idén, a szaktárca által közzétett hierarchia szerint, ennél picivel magasabb a leggyengébb átlaggal rendelkező fiatal médiája: egy sződemeteri tanuló került a lista legvégére, akinek az országos felmérésre kapott jegye 1-es, a négyéves átlaga 6,40, így a felvételi jegye 2,35.
Bumbuluţ Krisztina