Szatmárnémeti

Nyolc óra a versek világában

2015.04.13 - 10:48

Költészetünk ünnepe: irodalom, zene és gasztronómia címmel szervezett nyolc órás rendezvényt szombaton a Magyar Költészet Napján a Harag György Társulat és a SzatmárON a MusiC’at Caffé klubban.

A rendezvényt az ötletgazda Frumen Gergő és Kovács Nikolett nyitotta meg, akik minden résztvevőt arra kértek, hogy tegyék ezt a délutánt és estét a vers igazi ünnepévé. A versünnepen a megjelenteket Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója is köszöntötte, aki szintén bekapcsolódott a versolvasásba.

A résztvevők találkozhattak szatmári költőkkel, színészekkel és nagyon sok közismert verskedvelő szatmárival, akik felolvasták kedvenc verseiket. Voltak, akik megzenésítve, voltak, akik átalakítva. Nagyon sok középiskolás is jelen volt, akik közül sokan saját verseik felolvasására vállalkoztak. Ezek a vállalkozások biztatónak tűnnek, hiszen azt bizonyítják, hogy akkor, amikor sokan a vers vészharangját húzogatják, a fiatalok a nyilvánosság előtt is vállalják megmutatni verspróbálkozásaikat.

A résztvevők internetes kapcsolatba léphetnek szatmári származású, de nem a városban élő szerzőkkel. Ilyen volt Kovács András Ferenc szatmári származású, jelenleg Marosvásárhelyen élő József Attila- és Kossuth-díjas költő, akivel élő Skype-kapcsoláson keresztül beszélgetett Bessenyei Gedő István, de a beszélgetésbe bárki bekapcsolódhatott. Kovács András Ferenc beszélt szatmári élményeiről, majd három Szatmárnémetihez kötődő versét olvasta fel. Arra kérte a hallgatókat, hogy szeressék a verseket és töltsék ezt a napot kellemesen.

Később Jánk Károly jelentkezett be Skypen, ő Szatmárnémetiben él, de ez alkalommal nem lehetett itthon. Beszélt a költészetről, elmondta, hogy a Magyar Költészet Napján a költő és az olvasó is másként tekint a versre. A nyolc órán át tartó versünnep nem telt el étlen-szomjan, a résztvevők megkóstolhatták a szatmári költők kedvenc ételeit. Volt könyvbemutató is, a 101 vers Szatmárról című kötetet, annak szerkesztője dr. Végh Balázs Béla egyetemi docens, BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozat vezetője mutatta be, ugyancsak ő beszélt a szatmári költőkről is. Megzenésített verseket adtak elő a szatmárnémeti Gyermekpalota tanulói.

A rendezvény záróakkordjaként az Alterego együttes szórakoztatta az egybegyűlteket.