Szatmárnémeti

Nyiri Zoltán egyéni tárlata

2016.11.18 - 12:36

November 21-én 17 órakor az új főtéri galériában nyílik meg Nyiri Zoltán egyéni tárlata. A 65 éves művész első alkalommal szervez egyéni kiállítást, eddig közös tárlatokon vett részt.

Nyiri Zoltán elmondta, hogy eddig nem tartotta fontosnak az egyéni kiállítást, most viszont úgy gondolja, hogy szeretne bemutatni egy olyan képsorozatot, melyen különböző kontextusokban ott van az alma, néha mint kísértés, néha különböző aktok részeként. A művész nagyon sok, korábban értékesített alkotásáról nem tudja, hogy az évek folyamán hova került, sok képéről még fotót sem készített, a most kiállításra kerülő alkotásai az utóbbi két évtizedben készültek, a legrégebbi a Belső idő. A szatmárnémeti új főtéri galériai kiállítás ünnepi megnyitóján Lola Bercu egykori tanítványa, jelenlegi főnöke méltatja Nyiri munkásságát, majd bárki hozzászólhat a képekhez és kérdéseket tehet fel a művésznek.

Nyiri Zoltán a Marosvásárhelyi Művészeti Líceumban kezdte tanulmányait, 1976-ban végezte el a kolozsvári művészeti egyetemet, Szatmárnémetibe helyezték ki, azóta minden csoportos tárlaton részt vesznek a munkái.

Nyiri szerint az utóbbi években nagy változások történnek a művészetben, sok minden átértékelődik, nagyon sok dolgot más szemszögből közelítenek meg, másként ítélnek meg. Azt tartja, hogy minden művészet, aminek mondanivalója, üzenete van, legyen az bármilyen formában kifejezve. Sajnos nagyon sok giccses munka is készül, amit sokan elfogadnak, ilyen irányba halad a világ. Nyiri szeret részleteket kivenni a természetből, azokat kapcsolni valamihez, eljátszadozni velük. Őt is foglalkoztatja a kérdés: mi lehet az oka annak, hogy a társadalom rohamosan kezd eltávolodni a valóságtól, az emberek kezdenek kivonulni az értelmi és az érzelmi világból? Egyfajta globális butítás folyik, s ennek hatása hozzánk is elérkezett, mert az emberek az amerikai tudatlanságot utánozzák. A fejlett országokban van egy szűk réteg, amelyik értelmi szinten nagyon előrehaladt, de a többség egyre nagyobb ütemben butul, a mi társadalmunk pedig erről a rétegről vesz példát, ezt az életstílust követi, mert ez a trendi. Ennek a társadalomnak a tagjai nagyon eltávolodtak nem csupán a művészettől, hanem minden olyan értéktől, ami hiányozhatna az emberek életéből. Nyiri Zoltán tárlata betekintést nyújt egy művész látásmódjába, ami felhívhatja a látogató figyelmét egy sajátos érzelmi világra.

 

Elek György