Szatmárnémeti

Nyíregyházi partnerek az élelmiszeripari líceumban

2016.03.19 - 13:30

Modern és hagyományos pékségeket látogattak, kalácsot és péksüteményeket készítettek, illetve egy tanfilmet is forgattak a szatmári élelmiszeripari líceum diákjai nyíregyházi partnereikkel.

Nyíregyházi vendégeket fogadott az elmúlt napokban a szatmárnémeti George Emil Palade Élelmiszeripari Líceum. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei városban működő testvériskola, a Westsik Vilmos Élelmiszeripari Szakképző Iskola ugyanis magyar kormánytámogatást nyert a Határtalanul pályázati alapból, amelynek keretében egy szakmai oktatófilmet is készítettek különböző termékcsoportokról, rögzítették a hagyományos fonott kalács és a péksütemények készítési folyamatát. Buda Ildikó, a szatmári tanintézmény igazgatója, illetve a program szatmári koordinátora elmondta, a film elkészítése érdekében több hagyományos és modern pékséget is meglátogattak a vendégekkel az elmúlt napokban. Nyíregyházáról 15 diák és 2 kísérő tanár érkezett, akik a szatmári tanulókkal és pedagógusokkal együtt egy mezőfényi gazda hagyományos kemencéjét tekintették meg, majd Tasnádon és Szatmárnémetiben is látogatást tettek egy-egy modern pékségben.

„Ezek a látogatások a pékmesterséget tanuló diákok szempontjából igen hasznosak, mert az elméleti oktatás mellett azonnal láthatják a termékcsoportok elkészítési folyamatát, a műveletek szakaszokra való lebontását a nyersanyag előkészítésétől a végtermék eléréséig. A szakoktatók szempontjából szintén hasznos, mivel párhuzamosan be tudják mutatni a sajátos munkafolyamatokat úgy elméletben, mint szemléltetve. Az elkészült oktatófilmet pedig az iskola fel tudja használni akár a nyolcadik osztályos diákok esetén is a szakmaválasztás előtt” — mondta lapunknak Buda Ildikó.

A szakmai tapasztalatcsere, illetve a szakirányú programok mellett a vendégek több Szatmár megyei látványosságot is meglátogattak. Érmindszentre, Sződemeterre, Kaplonyba és Nagykárolyba is ellátogattak, Szatmárnémeti belvárosának nevezetességeit pedig a vendéglátó diákok mutatták be.

Kalácsfonó versenyt is szerveztek, amelynek legjobbjait a szatmári iskola vezetősége oklevéllel díjazta, majd a diákok közösen készítettek vacsorát, amely bográcsgulyásból és juhtúrós paraszt polentából állt. Mindezen programok megszervezésében oroszlánrészt vállalt Balla Enikő, Soós Viorel és Mariana Titean. Fejes Andrea és Doina Glodean tanárok kíséretében a George Emil Palade Élelmiszeripari Líceum tizenöt fős diákcsoportja Nyíregyházára utazott a program folytatásaképpen. A Westsik Vilmos Élelmiszeripari Szakképző Iskola diákjainak és tanárainak kíséretében itt is meglátogattak több kenyérüzemet, és iskolai tanműhelyben is voltak, meglátogatták a falumúzeumot, Egerben pedig a marcipánmúzeumot tekintették meg. „Élménydús kirándulás volt, de az egész, egyhetes programról elmondható, hogy nagyon hasznos volt, a részt vevő diákok ugyanis romániai és magyarországi pékségeket, különféle eljárásokat tekinthettek meg. Várjuk, hogy ennek a programnak folytatása is legyen” — értékelt röviden Fejes Andrea.

 

 

Pesek Attila