Belföld

Nyilvántartáshoz kötik a támogatást

2012.08.03 - 19:31

A jövőben nem kaphatnak semmilyen juttatást azok a gazdák, akik nem vétetik számba állatállományukat — döntött a mezőgazdasági szaktárca.

A mezőgazdasági tárca, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA), valamint az állategészségügyi hatóság között létrejött megállapodás szerint a gazdaságokban valóban megtalálható állatállományt veszik számba, hogy kiderüljön, találnak-e a számadatok az országos adatbázisban szereplő adatokkal — tudtuk meg Viorel Pinteától, az APIA igazgatójától. Amennyiben a valós helyzet eltérést mutat az országos regiszterhez képest, a gazdák támogatás nélkül maradnak.

A szarvasmarhák esetében azt ellenőrzik, megjelölték-e azokat a vonatkozó jogszabály szerint, rendelkeznek-e a megfelelő dokumentumokkal (például fülszám, útlevél, amiben az utolsó gazda neve is fel van tüntetve stb.), és vizsgálják az állatállomány jegyzékét is, ami tulajdonképpen nem más, mint a gazdák saját nyilvántartása. A sertések, juhok esetében is hasonló az eljárás, az országos adatbázisban szereplő adatoknak egyezniük kell a fülszám szerinti állománnyal. A megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője emlékeztetett: a szarvasmarhákat a születés utáni első húsz napban kell fülszámozni, a juhokat, kecskéket a születést követő első kilenc hónapban kell mikrocsipes fülszámmal ellátni (a saját célra tartott juhok esetében egyszerű fülszámot kap az állat), a disznóknál pedig hatvan nap áll rendelkezésre a fülszámozáshoz.

Leltár

Időközben leltár is készült a körzeti állatorvosok segítségével, ezzel nemcsak az állatállomány nagyságát, de az állatok egészségi állapotát is felmérték. Az udvarlátogatásokat a szakhatóság által felhatalmazott állatorvosok végzik, munkadíjukat az állam fizeti, ám amennyiben rendellenességet tapasztal a szakember, az érintett gazdának kell fizetnie. Ha az ellenőrök fülszám nélküli állatokat találnak, illetve hiányoznak a megfelelő papírok, amellett, hogy a gazda nem kap támogatást, az ehhez kapcsolódó költségek is őt terhelik. Ha az eddigiekben a gazdák nem tartották be a jogszabályokban előírt határidőket, most ki kell fizetniük a fülszámokat s a munkadíjat. Ha az állatok nem kerülnek be a nyilvántartásba, az érintettek elesnek a támogatástól. A megyei állategészségügyi vezetőség úgy látja, ezzel a módszerrel egyféle rendteremtés is bekövetkezik. A következő leltárt októberre tervezik, s a gazdáknak jó lenne kihasználniuk a rendelkezésre álló időszakot, hogy a nyilvántartás napra kész legyen.

Elek György