Szatmárnémeti

Nyílt nap a mentőszolgálatnál

2015.07.28 - 08:00

Idén első ízben rendezik meg országszerte a mentőszolgálat napját. Szatmárnémetiben ezen a pénteken minden érdeklődőt az intézmény Károlyi úti székhelyére várnak.

„Nagyon örülök neki, hogy végre a mentősökre is gondoltak. Július 28-án Bukarestben nagyszabású rendezvény keretében ünnepelnek az ország mentősei, köztük mi is” — tájékoztatta a Friss Újságot Gabriela Opriş, a mentőszolgálat vezetője. A fővárosi ünnepség keretében a szatmári szakemberek is felvonulnak, valamint egy kijelölt ponton mérik a járókelők vérnyomását, vércukorszintjét. Szatmárnémetiben július 31-én, délelőtt 10-től szervezik meg a Mentőszolgálat Napját. Ide várnak mindenkit, akit érdekelnek a mentősök hétköznapjai, lehetőség lesz megtekinteni a mentőautókat, elbeszélgetni a szakemberekkel, sőt, az intézmény orvosai egy gyorstalpaló újraélesztési tanfolyamot is rendeznek ezen a napon.

Nem árt tudni

A Mentőszolgálat Napja alkalmából a szatmári intézmény néhány igen hasznos információt kíván megosztani a lakossággal arról, mikor kell mentőt hívni, mit tegyünk, amíg a szakemberek a helyszínre érnek. Minden esetben mentőt kell hívni a 112-es sürgősségi segélyhívón, mikor a beteg azonnali egészségügyi ellátásra szorul:

— ha életveszély, vagy annak gyanúja áll fenn (eszméletlen állapot, bármilyen eredetű súlyos vérzés);

— baleset, sérülés, bármilyen eredetű mérgezés esetén; megindult szülés, illetve a fennálló terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt;

— ha erős fájdalom, vagy más riasztó panasz, illetve tünet észlelhető (például fulladásérzés, nehéz légzés, végtagbénulás);

— ha olyan magatartászavart észlelünk, mely során a beteg saját maga, vagy mások életét veszélyezteti.

Mentőhívás esetén az alábbi kérdések szerint tegyük meg a bejelentést: 1. Milyen jellegű vészhelyzet áll fent, mi történt? — Szorítkozzunk a tényekre, minél rövidebben és pontosabban írjuk le a problémát, annál hamarabb indulhat a segítségnyújtás; 2. Hol történt az eset? — Ha a cím nem egyértelmű, akkor próbáljuk elmagyarázni a helyszín megközelíthetőségét, gondoskodjunk útbaigazító segítségről; 3. Adjuk meg nevünket, telefonszámunkat, amin elérhetők vagyunk. Ha ezután megszakad a vonal, vagy új információkra van szükség, így vissza tudnak hívni. Ne felejtsék el, pontatlan cím esetén a mentők nem fognak odatalálni az ön segítsége nélkül!

A bejelentés megtörténte után pedig térjünk vissza a beteghez, ha tudunk, nyújtsunk elsősegélyt, illetve folytassuk az elsősegély-nyújtást.

Bumbuluţ Krisztina