Nyert a Loki, ikszelt a Fradi, az MTK és a Botoşani is

2015.07.03 - 06:51

A Ferencváros idegenben, az MTK Budapest és a FC Botoşani hazai pályán értek el döntetlent a labdarúgó Európa Liga idénynyitó fordulójának első mérkőzésén. A hazai közönség előtt játszó Debreceni VSC–TEVA három góllal montenegrói ellenfelét.

A labdarúgó Európa Liga idénynyitó fordulójában három magyarországi és egy romániai klubcsapat volt érintett, az első mérkőzésen csak a Debreceni VSC–TEVA tudott nyerni. A hajdúsági alakulat csütörtök délután hazai pályán, a Nagyerdei Stadionban 3–0-ra verte a montengerói Sutjeska Niksic csapatot. Mihelic bő negyedóra elteltével bevette a montenegrói kaput: a DVSC középpályása a vendégek kapusának rövid felszabadítását emelte kapásból, jó 30 méterről az üres kapuba. A folytatásban kiegyenlített játék volt a pályán, sőt Verpecz kétszer is nagy bravúrral védett, így a hajdúságiak megőrizték előnyüket a szünetig. A folytatásban eleinte mezőnyjátékkal telt az idő, majd a Debrecen fokozatosan egyre nagyobb fölénybe került, és ez helyzetekben is megmutatkozott. Kondás Elemér együttese aztán három perc alatt két gólt szerezve magabiztossá tette előnyét, és ezzel igen jó helyzetből várhatja a jövő heti visszavágót.

A Ferencváros a holland másodosztályos Go Ahead Eagles otthonában játszott és úgy tűnt, hogy Thomas Doll vezetőedző legényei átgázolnak a vendéglátó csapaton. Gera góljával már a 4. percben vezetést szerzett a Fradi, de utána is a zöld—fehérek maradtak a veszélyesebbek, Dibusznak túloldalt alig akadt munkája. Közvetlenül a szünet előtt mégis egyenlített a holland csapat, Vriends egy szöglet után volt eredményes. A fordulást követően egy darabig a lendületben lévő hazaiak irányították az összecsapást, de nem tudtak komoly helyzetet kialakítani. Ismét a Ferencváros került mezőnyfölénybe, majd a 88. percben Busai dönthette volna el az összecsapást, de elképesztő ziccerben hibázott, az ellentámadásból pedig Dibusz mentette meg a döntetlent.

Az MTK hazai pályán ikszelt a szerb Vojvodinával. A mérkőzés elején a Hungária körúti alakulat volt aktívabb, néhány kisebb helyzete is akadt, ám igazán nagy veszélyt nem tudott kialakítani, elsősorban a mezőnyben folyt a játék. A 38. percben Torghelle Sándor passza után Marek Strestík lőtt a kapuba, ám lesről indult, így a játékvezető nem adta meg a gólt. A szünet előtt Varga Szabolcs a kapuval szemben nyolc méterről lőhetett tisztán, ám rosszul találta el a labdát, amely így kapu mellé pattogott. A fordulás után Torghellének is volt helyzete, majd a hajrában az MTK kapusa, Dragan Vukmir becsúszva mentett óriásit Mrdakovic lövésénél.

A romániai alakulatok közül csak a FC Botoşani kezdte meg a szereplését a nemzetközi porondon, az Astra Giurgiu a második, a Marosvásárhelyi ASA pedig a harmadik körben csatlakozik a mezőnyhöz. Leo Grozavu vezetőedző legénysége hazai pályán debütált az EL-ben, és kevésbé meggyőző játékkal 1—1-es döntetlent értek el a grúz Tskhinvali együttessel. A hazaiaknál egyébként csereként a 74. percben állt be a szatmárnémeti Ciprian Brata. Viszont ő sem tudott semmit hozzátenni a csapata játékához. A Botoşani egyébként így is mezőnyfölényben játszott, de csak ritkán tudtak veszélyesek lenni Nadiradze kapujára. A 21. percben Ivanovici lőtte ki a grúzok kapuját 15 méterről egy gyenge felszabadítás után. A találat pillanatnyi lendületet adott a moldovai csapatnak, Plămadă növelhette volna az előnyt, de a grúz kapus remek reflex-szel védett. Szünet után az öltözőbe maradhatott a hazai alakulat, ugyanis a második félidő első percében a vendégek egyenlíteni tudtak, miután Katcharava egy beívelt labdát tolt be cipőheggyel Iliev kapujába. Hogy mit kezd ezzel a döntetlennek a Botoşani? Az jövő hét csütörtökön Tbilisiben, a visszavágón fog eldőlni.

Európa Liga–selejtező, 1. forduló, első mérkőzés

Debreceni VSC–TEVA — Sutjeska Niksic 3—0 (Mihelic 16. perc, Brkovic 71., Sidibe 74.)

Go Ahead Eagles — Ferencváros 1—1 (Vriends 45. perc, illetve Gera 4.)

MTK Budapest — Vojvodina 0—0

FC Botoşani — Tskhinvali 1—1 (Ivanovici 21. perc, illetve Katcharava 46.).