Nyeretlenül is elődöntős a portugál válogatott

2016.07.01 - 05:30

A portugál labdarúgó-válogatott tizenegyesek után legyőzte Lengyelországot a franciaországi Európa-bajnokság negyeddöntőjében, így bejutott az elődöntőbe, amelyet július 6-án játszik majd Lyonban.

Pedig a meccs tökéletesen, gyakorlatilag 1–0-s vezetésről kezdődött a lengyeleknek: egy perc negyven másodperc elteltével Robert Lewandowski vezetést szerzett övéinek azt követően, hogy Kamil Grosicki nagyszerűen elment a bal oldalon, és középre passzolt. A Bayern München csatárának ez volt az első gólja az Eb-n – kiválóan időzítette (1–0).

Ez volt az Eb-történelem második leggyorsabb találata az orosz Dmitrij Kiricsenko 2004-es, görögök ellen szerzett gólja után (68 mp).

A szünetre azonban 1–1-gyel vonultak a felek, a portugálok ugyanis Renato Sanches szép találatával egyenlítettek. Az ifjú középpályásnak Nani sarokkal készítette le a labdát, lövése pedig egy lengyel védőt érintve a bal alsóban kötött ki (1–1).

A 18 éves és 317 napos Sanchesnek ez volt az első meccse kezdőként a portugál felnőtt-válogatottban, s egyben az első gólja. Ő lett az Eb-történelem legfiatalabb gólszerzője, aki betalált az egyenes kieséses szakaszban, illetve immár ő az Eb-történelem harmadik legifjabb góllövője a svájci Johan Vonlanthen és az angol Wayne Rooney után.

A második félidőben Cristiano Ronaldo szerezhetett volna gólt Nani remek indításából, de csúnyán az oldalhálóba lőtt. A rendes játékidő utolsó nagy sansza is Ronaldóé volt, de Joao Moutinho pazar emelése után a háromszoros aranylabda-győztes portugál lyukat rúgott a tizenhatoson belül senkitől sem zavartatva.

Kilencven perc alatt nem jutottak dűlőre a felek, így jöhetett a ráadás, de ehhez „hozzászokott” már mindkét csapat. Ugyanis a portugálok és a lengyelek is hosszabbítás után jutottak tovább a nyolcaddöntőből. Sőt, a lengyelek a Svájc elleni meccsen a 11-es párbajig jutottak el, így tudták, hogy mi vár rájuk a kétszer tizenöt perces „túlóra” után. Talán ebben bízhattak a lengyelek az „orosz ruletten”. Viszont Cristiano Ronaldo, Renato Sanches, Joao Moutinho, Nani és az utolsóként érkező Ricardo Quaresma lába sem remegett meg, viszont a lengyel Jakub Blaszczykowski hibázott. A portugálok rendes játékidőbeli győzelem nélkül, döntetlenekkel jutottak be az elődöntőbe. Ugyanakkor a lengyelek veretlenül búcsúztak, ráadásul az Eb során egyszer sem voltak hátrányban. A portugálok úgy jutottak be a legjobb négy közé, hogy az elődöntőig vezető úton összesen 22 percig vezettek.