Szatmárnémeti

Nyáron is a fiatalok képzésére fókuszálnak

A Hans Lindner Alapítvány programjai által hasznos tapasztalatokat szerezhetnek a jelentkezők / Fotó: Facebook/Hans Lindner Alapítvány
2021.06.02 - 17:00

Most, hogy a járványügyi helyzet jelentősen javulni látszik, lépésről lépésre visszatérhetünk a normális kerékvágásba. A nyár sokak számára az üdülést és a kikapcsolódást jelenti, azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy saját magunk képzésére is egy remek időszak. Ehhez a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány számos lehetőséget kínál. Arról, hogy idén milyen programokkal készül az alapítvány, Koczinger Tibort kérdeztük, aki elmondta, hogy a munka a járványidőszakban sem állt le.

„Folyamatosan dolgoztunk azon, hogy naprakész ajánlatunk legyen azoknak, akik minket ismernek, illetve azoknak, akiknek szükségük van valamilyen segítségre. Én úgy érzem, hogy most egyfajta ébredés megy végbe az egész városban, és mi szeretnénk most is ott lenni, amikor a segítségre szorulók 'felébrednek'. Nekünk van válaszunk különböző élethelyzetekre. Ha idősekről van szó, akkor azért, mert az utóbbi egy év arról szólt, hogy részt vettünk az idősek ellátásában, és mellettük álltunk nap mint nap. Itt azokra a magukra maradt, egyedülálló szépkorúakra gondolok, akiknek szükségük volt támogatásra. A mindennapi meleg étellel és a mindennapi találkozásokkal kiépült egy bizalom, amire építeni lehet más problémák megoldásában is. Tehát fontosnak tartjuk, hogy az idősekre való odafigyelés a feladatunk és társadalmi kötelezettségünk. Ott, ahol ezeket a feladatokat a család nem tudja ellátni, fontos tudni, hogy van egy olyan közösség, mégpedig az alapítványunk, ezen belül pedig a Lindner Agapé program, amelynek keretein belül szeretetvendégségbe megyünk, és mi visszük magunkkal az elemózsiát. Ez kinyitja azt az oldalát is a felelősségnek, hogy odafigyelünk, van-e erre szakképzett ember, és hogy van-e idősgondozó-szakképzés a környezetünkben. Ennek kell most megteremtsük a kereteit. Tehát ez a program egyfajta intézményesített felelősséget is magával hozott. Az alapítvány érdekelt a hatékony szakképzés létrehozásában, illetve abban, hogy oroszlánrészt vállaljon akár szervezői formában összehozva a feleket és az általános iskolákat. Szeretnénk, hogyha létrejönnének gondozást oktató intézmények, amelyek hiányoznak az iskolai struktúrából, hiszen nincsen olyan líceum, ahol ma gondozást oktatnának. Erre szeretnénk már most felhívni a hatóságok figyelmét, természetesen kihasználva a már meglévő struktúrákat. Szatmáron az ilyen jellegű képzéseknek hagyományuk volt, eddig egészségügyi szakképzésként említették, de ma már az sincs. Tehát az idősekre való odafigyelés napirenden van, amikor ébredünk, és újratervezzük a társadalmunkat. Az utóbbi időben sajnálatos módon csökkenőben volt a szakképzés népszerűsége környékünkön. Most jöttünk rá, hogy mennyire fontos gondoskodni az idősekről, a fogyatékkal élőkről, az állami gondozottakról, szóval felmerült a speciális gondozásnak az igénye. Mi ezt ebben az évben észrevettük, és kongatjuk a vészharangokat, hogy ebben társ az alapítvány. Tehát ami most a Hans Lindner Alapítványnál napirenden van, az az, hogy visszük tovább ezt a naponta alkalmazott felelősséggyakorlást, illetve tárgyalunk és stratégiai megbeszéléseken veszünk részt, még akkor is, ha közeleg a nyár. Mi már a 2022-es tanévre készülünk, és ennek érdekében olyan megbeszéléseket folytatunk, amik előtérbe hozzák a szakképzést” — fogalmazott Tibor az egyik legfontosabb céljukról, amit szeretnének minél hamarabb megvalósítani.

Mint megtudtuk, ami még aktualitásként működik, az a bizonyos Next Farmer program, amiben az alapítvány a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozók szakképzésére szeretné felhívni a figyelmet. „A figyelmünk ebben sem lankadt, ugyanis a gyakorlat ebben az időszakban is működött. Mondanom sem kell, hogy az oktatás gyakorlati részét terepen lehet a legjobban és leghatékonyabban teljesíteni, azaz mezőgazdasági vagy élelmiszeripari vállalatoknál, esetleg a korábban említett Lindner Agapé programban használt, közegészségügyi engedéllyel rendelkező konyhában. Tehát a szakmai gyakorlatra volt és a továbbiakban is van lehetőség. Ebben szeretnénk már a nyáron egy bővebb választási skálát biztosítani. Így azok, akik szakiskolába járnak, máris kipróbálhatják magukat a saját szakterületükön. Tehát ha valaki szeretne nyáron a mezőgazdaság, illetve az élelmiszeripar bármelyik ágában szakmai gyakorlatra szert tenni, arra van lehetősége, akár egyetemistáknak is. A nyár egy kitűnő alkalom erre, és arra bátorítunk mindenkit, hogy forduljon hozzánk. Számukra látogatásokat szervezünk farmokra és cégekhez egyaránt. Fontos, hogy megismerjük a környékünk gazdasági vállalkozásait, illetve azt, hogy ezek mivel foglalkoznak, milyen munkakörülményeket biztosítanak, úgy, hogy közben az érdeklődők akár nyári munkát is vállalhatnak. A 7–8. osztályos tanulók sem maradnak élmények nélkül. Számukra látogatásokat és tartalmas nyári programokat szervezünk már a vakáció első napjától kezdve, hogy betekintést nyerjenek abba, hogyan kerül a minőségi élelmiszer a szatmáriak asztalára, illetve abba, hogy hogyan működnek a Szatmár megyei vállalkozások” — mondta a Hans Lindner Alapítvány elnöke.

Mindezek mellett az alapítvány továbbra is várja azon érdeklődők jelentkezését, akik a mezőgazdaság egy igencsak érdekes ágazatába, a haltenyésztésbe szeretnének belekóstolni. A képzés megszervezésének, illetve az elméleti oktatásnak a jogosultságával a Brassó megyei Prázsmári Mezőgazdasági Szakiskola rendelkezik, és szintén az intézménynek van joga három év múlva vizsgát szervezni, illetve a szakoktatási képzésről igazolást, diplomát kibocsátani. A programba szatmárnémeti diákok, vállalkozók jelentkezését is szívesen fogadják. Amennyiben van olyan VIII. osztályos diák, aki szeptembertől vállalná, hogy az elméleti oktatásra Prázsmárra utazik, az utazását a minisztérium állja, a bentlakása pedig ingyenes, csupán az étkezést kell fizetnie, de vannak olyan helyzetek is, amikor maga a vállalkozó biztosítja azt az aláírt szerződés értelmében. Emellett amennyiben a jelentkező jól teljesít, ösztöndíjban is részesülhet. „Ebben a szakmában jövő van. Románia jelenleg az elfogyasztott édesvízi halak 85%-át importálja. Ez az adat is azt mutatja, hogy mennyire keresett ez a mezőgazdasági ágazat. Jó hír, hogy felnőttképzés is indul. Rövid, három hónapos képzésről van szó, aminek szintén a Prázsmári Mezőgazdasági Szakiskola biztosítja az elméleti oldalát, a szakmai gyakorlatot pedig a Lindner cégcsoportba tartozó brassói haltenyészet” — összegzett Koczinger Tibor.

A programokkal, illetve a képzésekkel kapcsolatban további információkért érdeklődhetnek munkanapokon 8–16 óra között az alapítvány székhelyén (Szatmárnémeti, Ceahlăului utca 38. sz.), vagy hívják a 0261.715.136-os telefonszámot!

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Megint nyakunkon a kánikula

Sárga hőségriasztás van érvényben szerdán és csütörtökön
Szatmár megye

Megnőtt a vízfogyasztás a meleg időben

Tízszázalékos többletigényt regisztrált az Apaserv Rt. az utóbbi időszakban.
Szatmár megye

Kohó üzemmódba kapcsol a nyár!

Csütörtökre Szatmár megyébe is „bekapcsolja” a perzselő üzemmódot a nyár, az eddig csak a déli megyékre kiadott hőségriasztás keddtől érvényes lesz mifelénk is.