A szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány az idén nyári munkát szervezett a vakációzó diákoknak: különböző tanműhelyekben hasznos foglalkozásokon vehettek részt fiúk és lányok.
Az iskoláskorú fiatalok jelenleg vakációznak, és mi sem természetesebb, mint hogy ilyenkor a szabadidő (hasznos!?) eltöltése számukra a legizgatóbb kérdés. Az elmúlt évek tapasztalatából kiindulva a Hans Lindner Alapítvány az idén nyári munkára hívta azokat, akik többet akarnak, mint játszani. Az alapítvány meggyőződése (a családban is célravezető), hogy nem lehet elég korán kezdeni a gyerekek bevonását a ház körüli tevékenységekbe, és koruknak megfelelő munkákat rájuk bízni. A jól elvégzett munkának pedig mindig eljön a jutalma. Az pedig ráadás, hogy az igényesen dolgozni tudó, rendet, pontosságot betartó és tapasztalatokat szerzett fiatal könnyebben rátalál a jövőben a neki megfelelő szakmára és munkahelyre — magyarázta Koczinger Tibor, az alapítvány elnöke.
Több mint 30 (köztük nagyszámú hátrányos helyzetű) fiatal júliusban és augusztusban reggeltől délutánig közösségi tanműhelyekben töltötte napjait. Különböző szakfoglalkozások keretében a fiúk asztalosműhelyben, lakatosműhelyben és kertekben dolgoztak, tanulták és gyakorolták a kertgazdálkodást, komposztálást, zöldövezetrendezést, ház körüli karbantartást (kerítésfestést, barkácsolást, illetve egyéb javítási munkálatokat). A lányok szintén a nagybetűs életre készülnek, amikor majd önállóan és felelősségteljesen kell a családi háztartásban ügyeskedniük. Aki erre már most gondolt, az megtanulhatott nemcsak ízletesen főzni, de tudja fogja majd, hogy milyen az igazán egészséges étrend, mit jelent a befőtt- és savanyúságkészítés, szörp- vagy lekvárfőzés. Bármi is legyen az aktuális feladatuk, nélkülözhetetlen szempont mindvégig, hogy szakszerűséget, fegyelmet, pontosságot, alapvető munkavédelmi és higiéniai szabályokat is megtanuljanak.
A felsoroltakon kívül kb. 15 fiatalnak, akik betöltötték 16. életévüket, segített az alapítvány partnercégeknél (Zollner, No Pardon Pub), mezőgazdálkodó és virágüzletekben nyári diákmunkát találni.
Természetesen a jövő generációival való törődés a vakáció lejártával nem ér véget, hiszen az alapítvány iskolaidőben is szándékozik folytatni felzárkóztató, felkészítő, megerősítő, önálló boldogulást segítő programjait — tette hozzá Koczinger, aki egyben köszönetet mondott azoknak a gazdálkodóknak: Nagy Kasza Mártának, Asztalnok Leventének, Sebők Zsoltnak, Kállai Pálnak, Pop Nicolaenak és Dobos Katalinnak, akik a nyári program megvalósításához jelentős részben hozzájárultak, illetve akik folyamatosan adományoznak terményeikből (zöldség, gyümölcs).
Ami nem fogyott el, azt télire befőzik, feltöltik az éléskamrát. Az így elkészült élelmek haszonélvezői nemcsak a nyári programban részt vevő fiatalok lesznek, hanem más, gyerekekkel foglalkozó szervezetek is, mint például a Szent Rita Egyesület.