Szatmárnémeti

Nyári kézműves táborok — összefoglaló

2015.09.16 - 15:47

Az Aranykapu Kulturális Egyesület szervezésében június 20. és szeptember 10. között számos kézműves tábor és kézműves alkotó hét várta azt a több mint 120 alkotó- és játszó kedvű gyermeket, akik ellátogattak hozzájuk a Fonó-Házba, hogy az egykori hagyományokkal, őseink népszokásaival, hagyományos népi mesterségekkel, elfeledett kézműves technikákkal ismerkedjenek, illetve részt vehessenek citera- és népzeneoktatásban, s mindezek mellett sok-sok más, hagyományőrző és személyiségfejlesztő tevékenységben is kipróbálják ügyességüket: pl. kenyér- és lepénysütésben, népi hangszerkészítésben, népmesékre alapuló drámajátékokban, népdaltanulásban és népi gyermekjátékokban. A „Szalmás úton félkenyérrel…” elnevezésű kézműves alkotó héten a részt vevő gyerekek nyomon követhették a búza útját a magtól a kenyérig: megismerkedhettek a kézzel, sarlóval való aratással, kézi malommal búzából lisztet őrölhettek, a lisztből kenyeret, cipót süthettek, szalmafonással tündéreket készíthettek, miközben számos, a témába illő szatmári népdallal, népi gyermekjátékkal is gazdagodtak.

A „Tanabata, a csillag ünnepe” nevet viselő táborban a kiskamasz diákok Japán hagyományos kultúrájával, népi játékaival, népdalaival, számos eredeti japán kézműves technikával, a Tanabata ünnep legendájával, valamint az eredeti japán gasztronómiával és költészettel ismerkedhettek.

A III. Népmesetáborban sárkányokkal barátkoztak s olykor küzdöttek is, magyar népmesekincsünk sárkánylakta világát élték és szelték át e tevékeny hat nap alatt, hogy közösen, kis kondások útját járva, táltosparipáik hátán vágtassanak mint a gondolat.

Panyolán (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) egy szatmári hagyományos népi lakóház makettjét készítették el szatmári és panyolai gyerekekkel, szalmatetővel, hitelesen berendezve: kemencével, parasztbútorokkal, kerámia használati tárgyakkal, szőttesekkel, hogy babaházként újra életre kelhessen teljes berendezésével együtt minden résztvevő gyermek otthonában.

I. Szatmári Citerás Népzenei Táborukban pedig a résztvevő felnőttek és gyerekek a térség népzenekincsével ismerkedhettek a csodálatos hangszer, a citera segítségével, miközben különböző kézműves technikákkal egyéb népi hangszereket is készítettek: dobokat, csörgőket. Népdalokat tanultak s saját hangszerüknek egyedi citeratokot készítettek többféle kézműves módszert felhasználva.