Vasárnap a Kakszentmártonban szervezett Nyári Iskolában ünnepi műsorral búcsúznak egymástól a résztvevők. A rendezvénysorozat foglalkozásain készített dísztárgyakból kiállítás is nyílik.
A kakszentmártoni gyermekek számára Nyári Iskola néven többnapos foglalkozásokat szervezett egy lelkes pedagógusokból és szülőkből álló csoport. A hétfőn kezdődött s vasárnap délután ünnepi műsorral záruló heti foglalkozások nagyon népszerűek a gyermekek és fiatalok körében. A legkisebb részvevő 3 éves, a legidősebb 17 éves volt tegnap ottjártunkkor. A szervezők az óriási sátrakat, melyek árnyékában zajlanak a programok, a református templom mögötti óvoda udvarán állították fel. Itt uzsonnáznak is a résztvevők, de a kézműves-foglalkozások is itt zajlanak. A faluban három felekezethez tartozók élnek: református, római katolikus és ortodox. Ennek megfelelően naponta más-más templomban kezdték a programokat a Nyári Iskola részvevői. Az egyházi szertartás után mindenki átvonult az óvoda udvarára, de nem csak erre a helyre korlátozódtak a programok, például lovagolni is tanultak a kakszentmártoni lovardában, s aki akart, a lovas fogaton is „utazhatott” a falu területén. A résztvevőkkel korcsoportok szerint foglalkoztak a pedagógusok, origamit hajtogattak, gipszformákat öntöttek, illetve színeztek, s gyöngyöt is fűztek. Egy kb. 150 éves szövőszéket is felállítottak az óvoda egyik termében, ahol szőni is tanulhatott az, aki akart. Ezzel párhuzamosan az óvodáskorúakkal külön játszottak, s mondókákat tanítottak nekik a szolgálatos pedagógusok. A nagyobbak néptáncoktatáson vettek részt.
Bográcsban
Ma a Szatmár Megyei Múzeum munkatársai látogatnak a településre, ahol a kenyérsütésről beszélgetnek a gyermekekkel. Két helybéli család vállalta, hogy befűtik a kemencét, s ott sütik meg a gyermekek által dagasztott kenyeret, kukucát, lángost. Vastagpalacsinta-készítés is lesz mindenféle töltelékkel, és bográcsban paszulylevest is főznek. A második alkalommal megrendezett Kakszentmártoni Nyári Iskola szervezői köszönetet mondanak mindenkinek, aki anyagiakkal/vagy mint önkéntes hozzájárult ahhoz, hogy az egyhetes — térítésmentes — foglalkozás-sorozatot megrendezzék a településen élő és a faluba — nagyszülőkhöz, ismerősökhöz — látogató gyermekek és ifjak számára.
Karikás Enikő