Szatmárnémeti

Nyári bulizás: fontos a nyílt kommunikáció

2012.08.01 - 17:20

Egy családban fontos a nyílt kommunikáció, az, hogy a gyermek bármilyen témáról elbeszélgethessen szüleivel, ugyanakkor a dilemmákat közösen tudják megoldani/áthidalni.

 

A nyári szünet a különböző fesztiválok és gyakori bulik időszaka. Ilyenkor egyre több és egyre zsengébb korú a szórakozó fiatal. A témával kapcsolatban Frigy Szabolccsal, a Hám János Római Katolikus Iskolaközpont iskolai tanácsadójával beszélgettünk. A szakember észrevétele szerint egyre fiatalabb korban kezdenek el bulizni a diákok, már VII., VIII. osztályos tanulók is diszkókba járnak. A szülőknek azért is jelent ez gondot, mert kialakult egy városi mítosz, miszerint az a gyerek, aki nem jár bulizni, az nem elég „menő”, mindenki úgy gondolja, hogy ezáltal kimarad abból a csoportból, melyhez tartozni szeretne.

Amikor a VII., VIII. osztályos diák a szülő elé áll, hogy bulizni szeretne, akkor a szülő részéről felelősségteljes hozzáállásra van szükség. Fontos a gyermek és a szülő közötti bizalmi kapcsolat, de ez nem a VII. osztályban fog kialakulni. Sokkal korábban kell megalapozni azt az őszinte viszonyt, aminek köszönhetően a gyermek beszámolhat dilemmáiról a szüleinek, az őt érdeklő kérdésekre kielégítő válaszokat kaphat. Az ilyen szülő-gyermek kapcsolatokban jól működik a kommunikáció — jegyezte meg Frigy. Hozzátette, a fiatalok rendelkeznek egy ún. információs adatbázissal, ami viszont nem pótolja a felelősség megtanulását; a felelősségre nevelés a szülő feladata. A fiataloknak erkölcsi támogatásra van szükségük. A szülő egyik fontos feladata tudatosítani gyermekében, hogy ő nem attól lesz egy csoport értékes tagja, mert kipróbálja a cigarettát vagy az alkoholt, hanem önmagától értékes. Ha az illető gyermek ezzel tisztában van, akkor nem enged társai esetleges nyomásának, nem szokik rá a cigarettára, alkoholra vagy könnyű drogokra. „A szülő sokat tehet azért, hogy megerősítse gyermeke önértékelését” — fűzte hozzá a szakember.

Mivel a fiatalok számos információval rendelkeznek, és elég felvilágosultak, ezért a szülők és szakemberek felelőssége, hogy azokat az információkat, amikkel az illető fiatal rendelkezik, egységes képpé rendezzék, ám a puszta információk nem alakítanak ki viszonyítási alapot. Többek között a szülő egyik feladata az is, hogy azokat a részinformációkat, amikkel a gyermek rendelkezik — mert az interneten esetleg utánaolvas egy adott témának, de csak azokat az információkat ragadja ki, melyek számára tetszenek, vagy szerinte fontosak — kiegészítse, és így a problémákra való teljesebb rálátást biztosítsa csemetéje számára. Az ijesztgetés nem megoldás, hanem őszinte tájékoztatásra van szükség — húzta alá a szakember. Szerinte nem szabad elvenni a gyermektől a felelősségteljes döntés lehetőségét, ugyanakkor mindig alternatívákat kell számára biztosítani. „Látom, hogy a szülők igyekeznek felzárkózni és interneten informálódni. Interneten a szülők is látják a bulifotókat, ami számukra is meglepő” — folytatta Frigy Szabolcs.

A szakember tanácsa szerint a szülőknek rá kell beszélniük gyermeküket arra, hogy olyan társaságot válasszanak, ahol nem a külsőségek alapján fogadnak be valakit, hanem mindenkit önmagáért. A gyermeket nem kell eltiltani a szórakozástól, viszont a szülőnek ismernie kell, hogy hova jár kikapcsolódni a csemetéje.

„Azt látom, hogy vakáció után sok diák visszajön az iskolába, és azt mondja, hogy unatkozott a vakációban” — mondta Frigy, aki szerint fontos a gyermekeket feladatokkal megbízniuk a szünidőben — lehet az házimunka vagy egyéb könnyű nyári munka, emellett elmehetnek iskolai táborokba, s a sportolás is hasznos lehet — ezáltal az illető gyermek felelősségtudata is fejlődik.