Végre itt a nyár, itt a pihenés és az utazások időszaka. Sok országban kedvező jelenleg a járványhelyzet, ám egyre több helyen megjelent már a fertőzőbb delta variáns. Mivel az oltások sem adnak 100 százalékos védelmet, a 12 év alattiak pedig még oltást sem kaptak, érdemes átgondolni, hova, mikor utazzunk, mire figyeljünk oda. Éppen ezért néhány fontos szempontot ajánl a szülők figyelmébe egy csapat magyarországi gyermekorvos, az Alapellátó Gyermekorvosok Tudományos Társaságának tagjai, akik maguk is többgyermekes szülők, azért, hogy a nyaralás mindenkinek jó élmény, feltöltődés legyen.
A gyermekgyógyászok elsősorban az oltás szükségességét hangsúlyozzák a tinédzserek és szülők esetében. A két oltás beadatása a delta variáns ellen a Pfizer/BioNTech esetében 88 százalékban, az AstraZeneca esetén 66 százalékban hatékony, egyetlen oltás hatékonysága ennek jóval alatta marad — ezért érdemes az utazással mindkét oltás beadatását megvárni. Mivel 12 éven aluli gyermekek még nem olthatóak, és bár 1 éves kor felett a súlyos betegség esélye kicsi, sokszervi gyulladásos betegséggel sok gyermek került már kórházba — jegyzik meg. Az életkor, az alapbetegségek és a testtömegindex is befolyásolja az immunvédekezés erősségét, akár az oltás, akár a vírusfertőzés után kialakuló válasz esetén is. Arra is érdemes odafigyelni, hogy az utazás után 14 napon belül kivel találkozunk: az ő kockázatukkal is érdemes számolni — például alapbetegséggel rendelkező felnőttek, nagyszülők, csecsemők.
Figyeljenek oda az utazási célpont aktuális járványügyi helyzetére — tanácsolják. A legjobb, ha az adott országban kicsi a megfertőződés esélye, ha az oltottság 60 százalék feletti, és a napi új esetek száma kevesebb mint 100 ezerből 10 lakos. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy éppen felfelé fut-e az új esetek száma, és mekkora a delta variáns elterjedtsége, mennyire élénk a turizmus, mekkora a zsúfoltság. Biztonságosnak minősülő országban is előfordul behurcolt fertőzés — emelik ki.
Ha az utazás mellett döntenek, érdemes elgondolkodni a megfelelő egészségbiztosításon is. Az Európai Unió területén az EU-kártya csak sürgősségi ellátást biztosít, ezért érdemes külföldi útra is „rendes” betegbiztosítást kötni.
Megfelelő megelőző intézkedések
Külföldi nyaraláson zárt térben se feledkezzünk meg a helyes maszkviselésről, repülőgépen, tömegközlekedési eszközön sem! Rossz járványügyi helyzetű célállomásokon zsúfoltabb terek esetén is érdemes felvenniük a maszkot még az oltottaknak is. Hároméves kor felett a maszkhordásnak nincsen ellenjavallata — jegyzik meg a gyermekgyógyászok. Érdemes viszont többet vinni magunkkal, hogy átázás, szennyeződés esetén legyen lehetőségünk cserélni.
Ne feledjük a megfelelő kézhigiénét sem, mossunk gyakran kezet, vagy ha ez nem megvalósítható, akkor fertőtlenítsük a kezeinket! Ez koronavírus-járványtól függetlenül is fontos, hiszen számos kórokozót — például a hányást-hasmenést kiváltót — ki lehet ezzel védeni.
Biztonságos forrásból származó, biztonságos feltételek mellett elkölthető — szabadtéren, saját szállásunkon — táplálékot részesítsünk előnyben! Megfelelő mennyiségű folyadékot vigyünk magunkkal, és ismeretlen helyen inkább palackozott vizet fogyasszunk! Csak szoptatott kisbabának az anyatejen kívül más folyadékra nincs szüksége, viszont gyakrabban kell kínálni — hangsúlyozzák.
A hőség, napsütés ellen húzódjunk árnyékba, délelőtt 10-től délután 4-ig mindenképpen! Használjunk kalapot, laza szövésű inget, napszemüveget és megfelelő fényvédő krémet is, amivel megfelelő időközönként ismételve be kell kenni a gyermekek bőrét.
Ha megbetegszünk
Amennyiben COVID-19-re (is) jellemző tünetek, például láz és légúti panaszok jelentkeznek az utazás során, járjunk el úgy, mintha koronavírus-fertőzöttek lennénk, egészen addig, amíg az ellenkezője be nem igazolódik, tehát maradjunk önkéntes karanténban, egészségügyi segítséget telemedicinával keressünk, és csináltassunk tesztet! A gyors antigéntesztek esetén csak a pozitív eredmény a megbízható, amennyiben negatív az eredmény, akkor PCR-teszt elvégzése javasolt.
Az antitestteszt az éppen zajló fertőződés kimutatására ugyanis nem alkalmas — összegeztek a gyermekgyógyászok.
Bumbuluţ Krisztina