A természet ébredése sokaknak tüsszögést, orrfolyást és szemviszketést jelent: a langyos tavaszi szellő polleneket hoz.
Február végén, március elején megjelentek a levegőben a korai fapollenek. Ettől kezdve ősz végéig folyamatosan számolni kell a szezonális virágporokkal. Az allergiás náthától szenvedők tüsszögnek, eldugul és folyik az orruk. Panaszaikat gyakran kötőhártya-gyulladás, szemviszketés, könnyezés kíséri.
Évről évre nő a légúti allergiában szenvedők száma. Ennek több oka van, például környezetünk és életmódunk gyors változása, a fokozódó légszennyeződés, valamint genetikai okok. A hatékony kezelés alapfeltétele a kiváltó okok minél pontosabb, minél korábbi tisztázása, és ennek birtokában a legmegfelelőbb kezelés megválasztása. (Az allergiás nátha egyébként egész éven át okozhat panaszokat, ilyenkor háziporatka, állatszőr vagy gombaspóra áll a háttérben.)
A szezonális panaszok pollenekhez kötöttek. Egyre gyakoribb jelenség, hogy az első szezonban a beteg a parlagfű pollenszórási időszakában, augusztus-október között panaszos, de a következő évben a tünetek már korábban, tavasszal-nyár elején jelentkeznek. A pollenallergia sokszor kezdődik fiatal korban, de egyre sűrűbben találkozunk felnőtt, sőt idős korban fellépő tünetekkel is.
Akinél már tisztázott a kiváltó ok, vagyis az allergén, azoknak célszerű figyelnie a pollenjelentést, és a korábban sikerrel használt gyógyszereket már a tünetek várható kezdete előtt beszerezni. Akinek tünete volt a tavalyi tavaszi-nyári-őszi időszakban, azoknak a megfelelő kezelés hiányában várhatóan idén is panaszai jelentkeznek. A hatékony kezelés alapfeltétele az alapos kivizsgálás, mely allergológiai és fül-orr-gégészeti vizsgálatot jelent.
Kivizsgálás
Fontos az orrkagylók, az orrsövény teljesen fájdalmatlan, műszeres vizsgálata, hogy az esetleges anatómiai eltéréseket, orrsövényferdülést, orrpolipokat diagnosztizálják. Ezek az állapotok az allergiás nátha kezelését jelentősen befolyásolhatják.