Belföld

„Nyakunkon” a lazítások

2020.05.11 - 07:49

Kis túlzással mindenki úgy várja már május 15-ét és a korlátozásokon való lazítást, mint kisgyermek a karácsonyt — s a szabadsághoz való részleges visszatérésen túl ebben az is közrejátszik, hogy eddig naponta több s „természetesen” egymásnak teljesen ellentmondó ki- vagy bejelentések jelentek meg arról, mi is lesz szabad vagy épp mi nem, egyre csak fokozva a zűrzavart s az érzést: a kormány minden, csak nem ura a helyzetnek, és fogalma sincs, mit akar május 16-án.

Nos, a kormány most olyat tett, amit egyébként eléggé ritkán: az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) honlapján közzétették a lazítási intézkedéscsomag tervezetét — és nem túlzásba vitt módszerrel élve várják az érdekeltek, azaz a lakosság észrevételeit és javaslatait is ezekkel kapcsolatban a [email protected] e-mail-címre. Hogy a szűkös határidő miatt ezen észrevételekből, javaslatokból mennyit fognak elemezni vagy épp megfogadni, az majd május 16-án derül ki.

A 13 oldalas tervezetben fejezetekre bontva, tételesen végigveszik, mikor és milyen indokkal lehet elhagyni a lakcím szerinti települést (lehet majd túrázni, hegyet mászni, halászni, vadászni, futni, kerékpározni), milyen szabályokat és fizikai távolságtartási előírásokat kell betartsanak a már biztosan megnyitó fogorvosi rendelők és szépségszalonok (megszűnik a „váróterem”, a kliens pedig csak testhőmérséklet-mérés és kézfertőtlenítés után léphet a helyiségbe), kiket és milyen feltételekkel fogadhatnak kimondottan a szállodák — mert a főleg a falusi turizmus alappilléreit jelentő panziókról, vendégházakról egy szó sem esik — (turistákat egyelőre nem, csak munkaügyben érkező vendégeket szállásolhatnak el, s a hotelekben lévő éttermek, bárok, kávézók, cukrászdák most még nem nyitnak ki, szobaszerviz fog működni), úgy tűnik, az esküvőkön, keresztelőkön, de temetéseken is az eddiginél nagyobb létszámban (16 főig) vehetnek majd részt a rokonok, a templomokban az áldoztatás/úrvacsoraosztás egyszer használatos kanalakkal/poharakkal kell történjen, a mise/istentisztelet pedig a szabad levegőn. S bár az ajánlás értelmében aki csak teheti, maradjon még home office üzemmódban, igencsak aprólékosan szabályozzák a munkahelyi zárt terekben való létet (például irodákban kötelező lesz az orrot-szájat eltakaró maszk viselése, az egymással szemben elhelyezett íróasztalok paravánnal való elválasztása, a dolgozók munkakezdés előtti testhőmérséklet-mérése).

Hétvégén majd felmegyünk a hegyekbe…

Ha az időjárás is kegyes lesz, a reánk következő hétvégén már valóban felmehetünk a hegyekbe sporttevékenység céljából, legtöbb háromfős csoportban — mi és milyen szabályok betartásával lesz engedélyezve, s mi az, amire még várnunk kell egy ideig?

Valószínűleg a szükségállapot utolsó napján hozzák majd meg a végleges döntéseket az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) honlapján közzétett lazítási intézkedéscsomagban felsoroltakkal kapcsolatosan, s ugyancsak ekkor derül majd ki biztosan az is, hogy a települések között mennyire mozoghatunk korlátozások nélkül. Az már biztos, hogy május 15-től szabadon, előre kitöltött lakhelyelhagyási nyilatkozat/munkahelyi igazolás nélkül járhatunk az utcán, s oda mehetünk, ahová épp kedvünk tartja — például a parkokba sétálni, hiszen azok megnyílnak, a játszóterek azonban továbbra is zárva maradnak —, a településközi, vagy ha jobban tetszik, távolsági közlekedést azonban valamilyen szinten szeretnék még kordában tartani a járvány terjedésének csökkentése érdekében.

A „személyes indokok” tervezetében, amelyek alapján egyik településről a másikra utazhatunk, a következők szerepelnek: munkavégzés céljából (oda-vissza), humanitárius tevékenység vagy önkéntesség céljából, mezőgazdasági tevékenység végzése céljából, őstermelők a termény értékesítése céljából, más településen lévő ingatlan fenntartási/javítási munkálatai miatt, hatósági dokumentum beszerzése végett, gyógykezelésen való részvétel, más alapos indok, mint: gyerek/családtag kísérete/felügyelete, hozzátartozó gondozása, idős, beteg vagy fogyatékkal élő személyek gondozása, családtag elhalálozása, más orvosi beavatkozás vagy kezelés, ami távdiagnosztikával nem oldható meg, szabadidős-sportolási tevékenység (kerékpározás, kirándulás, kocogás, túrázás, evezés, kajakozás, hegymászás, vadászat, horgászat), de nem több mint három fő részvételével; meghatározott létszámú családi eseményen való részvétel a fizikai távolság megtartásával, gépjármű karbantartása, időszakos műszaki vizsga elvégzése. Az élsportolók részt vehetnek az edzéseken, illetve az edzőtáborokban, természetesen az előírások szigorú betartása mellett (ezeket a táborokat egy kívülről elkülönített központban szervezhetik meg számukra, és mind a be-, mind a kilepés előtt a résztvevőknek át kell esniük egy koronavírusteszten, és negatív eredményt kell produkálniuk ahhoz, hogy a részvétel engedélyezett legyen számukra. A táborban a csapatorvos kell felügyelje az egészségi állapotukat). Azt még nem lehet tudni, hogy az ilyen típusú utazásokhoz szükség lesz-e a saját felelősségre kitöltött nyilatkozatra.

Tömegközlekedés, vonatozás

A sok jó ember kis helyen is elfér elmélet, no meg a túlzsúfolt tömegközlekedési eszközök látványa is várat még magára (elvileg), hiszen a járművön tartózkodó utasok száma nem haladhatja meg a tömegközlekedési eszköz utasszállító kapacitásának felét, az utasoknak legkevesebb egy méterre kell lenniük egymástól, s ezt a távolságot le- és beszálláskor is tartani kell, a legkevesebb két ajtóval rendelkező járműveken felszállásra csak a sofőr felőli első ajtó használható, leszállásra pedig a többi ajtó. Május 15-től a tömegközlekedési eszközökön minden utas számára kötelező az orrot-szájat eltakaró maszk viselése (aminek nem kell feltétlenül egészségügyi maszknak lennie, lehet sál vagy kendő is). A vonatokon zölddel kell megjelölni azokat a helyeket, ahol az utasok tartózkodhatnak, úgy, hogy közöttük legalább egyméteres távolság legyen, a fülkés vagonokban pedig egy fülkében csak egy személy vagy csak ugyanazon család tagjai utazhatnak. A szerelvényekhez nem csatolnak étkezőkocsit, az illemhelyen pedig víznek, szappannak és kézfertőtlenítőnek kell lennie.

Szállodák — és csak szállodák

A szállodák megnyílnak ugyan, de távolról sem turisztikai céllal, ugyanis kizárólag olyan szállóvendégeket fogadhatnak, akik munkaügyben érkeznek az adott településre, s ezért foglalnak szobát. A hotelekben lévő éttermek, bárok, kávézók, cukrászdák egyelőre nem nyitnak ki, a vendégek a szobájukban fogyasztják el a szobaszerviz-szolgáltatással megrendelt reggelit, ebédet, vacsorát, ajánlottan egyszer használatos evőeszközökkel. A szállodák halljába és minden szobájába fertőtlenítőszer-adagolót kell szerelni, a szobákat a szokásosnál gyakrabban kell takarítani és az egészségügyi minisztérium által jóváhagyott vírusölő szerekkel fertőtleníteni, a felvonókat egyszerre legtöbb két vendég használhatja, lehetőleg családtagok, és a lift használatakor kötelező a maszk viselése. Zárva maradnak a szállodákhoz tartózó játszóterek is, akárcsak a fitneszszolgáltatások, a szaunák és úszómedencék is. Amennyiben valamelyik szállodai vendégről kiderül, hogy koronavírus-fertőzött, a hotel a teljes fertőtlenítésig zárva marad.

Iskolák

Az oktatási intézményeket illetően: a képességvizsgára és érettségire történő felkészítőre júniusban visszatérő végzős diákok, valamint a pedagógusok számára kötelező a maszkviselés. A felkészítő órákon legtöbb tíz diákból álló csoportok vehetnek részt, a diákok között minden oldalról kötelező szabadon hagyni egy helyet; ezek a foglalkozások nem tarthatnak tovább három óránál, legkevesebb tízperces szünetekkel megszakítva az osztálytermek kiszellőztetése érdekében. A szünetek idején nem tartózkodhat ugyanabban a légtérben egyszerre két, egyenként tízfős diákcsoport. Ezeken az iskolai felkészítőkön nem vehetnek részt olyan diákok, pedagógusok és a kisegítő személyzet ama tagjai, akik krónikus betegségben szenvednek, vagy akik hasonló betegségben szenvedő, vagy 65 évnél idősebb hozzátartozókkal élnek ugyanabban a háztartásban. Az ilyen tanulók számára alternatív felkészülési formát dolgoznak majd ki. Valamennyi felkészítő és vizsga előtt klór- vagy alkoholalapú fertőtlenítővel történik az osztálytermek fertőtlenítése, amit 30 perces szellőztetés követ, továbbá a tanintézménybe kézi fertőtlenítés és lázmérés után engedik be a diákokat és a pedagógusokat. (37 fokot meghaladó testhőmérséklet esetén megtagadják a belépést.)

A záróvizsgákon ugyanezeket a szabályokat kell betartani, egyedül a szünetek megtartása nem kötelező.

Templomok, imaházak

A szükségállapot véget érte után korlátozott körülmények között tennék lehetővé a templomok, imaházak látogatását. A korábban elhangzott nyilatkozatoknak megfelelően a közegészségügyi hatóság ajánlása értelmében a hívek részt vehetnének az istentiszteleteken, miséken, de nem a templomokban, hanem a szabadban (vélhetően a templomok környékén). A templomokba betérők számára 8 négyzetméteres szabad területet kell biztosítani, a hívek és a lelkészek számára egyaránt kötelező a maszkviselés és a kézfertőtlenítés; erre a célra alkoholalapú fertőtlenítőszert tartalmazó adagolókat szerelnek a bejárathoz. A belépőket ellenőrzik, és nem engedik be azokat, akiknek légúti fertőzésre utaló tüneteik (köhögés, tüsszentés, orrfolyás) vannak. Eltanácsolják a híveket a szentképek csókolgatásától, megérintésétől, az áldoztatás, úrvacsoraosztás pedig egyszer használatos kanalakkal/poharakkal kell hogy történjen, egyméteres távolságot tartva a hívek között.

Szépüljünk, szépüljünk!

A szépségszalonok (fodrászat, manikűrös-pedikűrös és kozmetika) szolgáltatásai csak előzetes időpont-egyeztetéssel vehetők igénybe, hogy ne legyenek várakozó vendégek a helyiségben. Valamennyi vendégnek legkevesebb 4 négyzetméter helyet kell biztosítani, és tartaniuk kell a kétméteres távolságot egymás között. Az időpontfoglaláskor a szalonoknak tájékoztatniuk kell a klienseket arról, hogy csak a testhőmérséklet megmérése (nem lehet több 37 foknál) és kézfertőtlenítés után lehet belépni a helyiségbe, valamint akkor, ha nem mutatnak megfázásos tüneteket. (A szalonoknak kell gondoskodniuk az ehhez szükséges eszközök beszerzéséről.) Az alkalmazottaknak állandó jelleggel kesztyűt és maszkot kell viselniük, a munkaeszközöket és a munkafelületeket pedig minden ügyfél után fertőtleníteni kell. Ugyanakkor a személyzet által használt védőmaszkokat legtöbb négyórás időközönként cserélni kell, a kesztyűket minden ügyfél után fertőtleníteni, a helyiséget pedig kétóránként (de még inkább ennél gyakrabban) kiszellőztetni.

Fogorvosi rendelők

A légúti tünetekkel/panaszokkal küzdő, az otthoni elkülönítésben vagy karanténban levő, illetve az igazoltan koronavírus-fertőzött személyeket május 15-e után csak az erre kijelölt fogorvosi rendelőkben lehet ellátni.

Csak előzetes telefonos/online időpont-egyeztetés alapján lehet kezelésre jelentkezni, a 65 évesnél idősebbeket a rendelési idő elejére, az olyan kezeléseket, amelyek során aeroszol képződhet, a rendelés végére kell időzíteni. A pácienseknek fertőtleníteniük kell a kezüket, és mindenkinek megmérik a lázát. A rendelő személyzetének sebészmaszkot, arcpajzsot és kesztyűt kell viselnie, az olyan kezeléseknél pedig, amelyek során aeroszol képződhet, FFP2 vagy ezzel egyenértékű szűrésosztályú maszkot kell feltennie. A rendelőt minden páciens után ki kell szellőztetni, a felületeket (fogászati kezelőszék, orvosi asztal stb.) alaposan fertőtleníteni.

A rendelőben — kivételes esetektől eltekintve (gyerekek, kísérőre szorulók stb.) — csak a páciens tartózkodhat, a váróteremben viszont senki, és ajánlott a kávéautomaták és vízadagolók használaton kívül helyezése, a folyóiratok, szórólapok, játékok mellőzése. A rendelők bejáratánál alkoholos fertőtlenítőszert kell elhelyezni, a rendelőt, a várótermet és a recepciót, illetve az ajtókilincseket rendszeresen fertőtleníteni kell, és előnyben kell részesíteni a kártyás fizetést, a POS-terminálokat pedig szintén rendszeresen fertőtleníteni kell.

Munkahelyek, irodák

Aki csak teheti, maradjon még home office üzemmódban — szól az ajánlás, de amennyiben ez nem megoldható, akkor a munkahelyi zárt terekben (például irodákban) kötelező a szájat és az orrot eltakaró maszk viselése. A munkaadók eltérő idősávokban szabják meg a munkaidőt azért, hogy minél kevesebb alkalmazott tartózkodjon egy időben a munkahelyén, és elkerülhető legyen tömeg kialakulása távozáskor/érkezéskor. Érkezésükkor megfigyeléssel és hőmérsékletméréssel szűrik az alkalmazottakat: aki légzőszervi megbetegedések tüneteit mutatja, aznap nem dolgozhat, akinél 37 foknál nagyobb értéket mérnek, azt hazaküldik azzal az ajánlással, hogy keresse fel a háziorvosát. Az irodákban az asztalokat egymástól legkevesebb másfél méteres távolságra kell elhelyezni, az egymással szemben elhelyezett íróasztalokat naponta fertőtlenített paravánokkal kell elválasztani, a munkafelületeket előbb munkakezdéskor, majd munkaidő közben négyóránként fertőtleníteni kell. Az ebédszüneteket eltérő idősávokban kell beiktatni, és szünet közben az alkalmazottaknak legkevesebb 2 méterre kell tartózkodniuk egymástól.

Továbbra is tilos a találkozók, tüntetések, koncertek vagy egyéb kültéri rendezvények megtartása. Tilos a kulturális, tudományos, cirkuszi, sport-, vallási és szórakoztató események zárt térben történő megrendezése, ugyanúgy, ahogyan szerencsejátékokat sem lehet zárt térben tartani.

Szabó Kinga Mária

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Különadót vezettettek volna be az autósokra

A román fejlesztési minisztérium különadót vezetne be az alacsony károsanyag-kibocsátású övezetekben közlekedő gépkocsikra.
Külföld

Belgium lazított a korlátozó intézkedéseken

Belgium lazított a koronavírus-járvány visszaszorítására bevezetett rendkívüli intézkedéseken, február 18-tól újra megnyithatnak az éjszakai szórakozóhelyek, az éttermek és a bárok pedig korlátlanul nyitva tarthatnak — jelentette be Alexander De Croo belga miniszterelnök.
Belföld

Ciolacu: közvitára bocsátottuk a tervezetet, amely több mint 17 milliárd lejt juttat a romániai vállalkozásoknak

Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök csütörtökön bejelentette, hogy közvitára bocsátottak egy sürgősségi rendelettervezetet, amely több mint 17 milliárd lejt juttat a romániai vállalkozóknak és cégeknek.