Belföld

Nulláról indul a vendéglátóipar

2020.06.16 - 11:05

A szükségállapot nagy vesztese, a vendéglátóipar (HoReCa) volt a központi témája a kis- és középvállalkozások tanácsa (CNIPMMR) legutóbbi online megbeszélésének. Két hónap teljes moratórium után most is csak húsz százalékban üzemelnek az éttermek, kávézók és pizzázók, mutatott rá Dragoş Petrescu romániai étteremlánc-tulajdonos, a beszélgetés résztvevője. Megnyíltak ugyan a teraszok, de az egészségügyi előírások miatt csak fél kapacitással, amihez még némi házhoz szállítás is társul, és amelyik éttermi kapacitás az emberek pénzhiánya és fertőzéstől való félelme miatt alig-alig üzemel. A vírushelyzet nem csak megdolgozta a vendéglátóipart, de kritikus találat is érte az ágazatot, fogalmazott Petrescu. Számításai szerint a 2020-as évet feleakkora forgalommal zárja majd a vendéglátóipar, mint a 2019-eset, amikor 2,8 milliárd lej volt az összegzés.

Nincsenek tartalékok

Mindenki érintett lesz, akinek köze van a vendéglátóiparhoz, a beszállítók, konyhaigép-gyártók, technológiai folyamatot kidolgozók, a szolgáltatók is megsínylik majd nem csak a mögöttünk hagyott két hónapot, de az egész idei évet. A bérek eddig is az egyik legcsapnivalóbbak voltak, de ezek helyzete is romlik a tavalyihoz képest, kevesebb embernek fog munkát adni ez az iparág, és ezt észre fogják venni a vendégek is. A román vendéglátóipar különösen érzékeny bárminemű változásra az üzleti forgalomra. Egy teljesen szétszabdalt iparágról van szó, amelyikben a nagyvállalkozások csak a hat százalékát teszik ki a nagy egésznek. Mikro- és kisvállalkozások jelentik a vendéglátóipart az országban, mutatott rá Petrescu, amelyek öt, tíz, tizenöt embernek adnak munkát, és nincsenek hónapokra elegendő tartalékaik, hosszú távú üzleti terv nélkül lavíroznak a gazdaságban. Ezek a vállalkozások nagyon sérülékenyek, és mivel aprók, nehezen veszik észre ezeket, amikor állami támogatásról van szó, még akkor is, ha sokan vannak.

Tabula rasa

A videókonferencián felszólaló vállalkozó szerint az étterem- és kávézótulajdonosoknak spongyát kell vetniük a múltra, tabula rasával kell most újrakezdjék, el kell felejteniük, milyen volt az iparág, milyenek voltak a fogyasztói igények a koronavírus előtt. Két és fél hónap alatt annyit változott a vendéglátóipar, mint egyébként tíz év alatt változott volna, minden HoReCa-szereplőre úgy kell tekintsen a saját menedzsmentje, mint ha most indulna, ha megint meg akarja vetni a lábát a piacon.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Még 180 napig nem kell ágazatspecifikus adót fizetniük a vendéglátóipari vállalkozásoknak

A kormány hétfői ülésén elfogadta a HoReCa (vendéglátóipari) ágazatot támogató intézkedésekről szóló rendeletet.
Belföld

Felmérés: 20 százalékkal nőttek a bérek 2019-hez képest a HoReCa-ágazatban

Egy kedden közzétett felmérés szerint mintegy húsz százalékkal nőttek idén a bérek 2019-hez képest a bérek a szálloda-, étterem- és kávéház-működtető ágazatban (HoReCa).
Belföld

Év végéig nem kell ágazatspecifikus adót fizetniük a HoReCa-szektorban tevékenykedő vállalkozásoknak

December 25-éig nem kell ágazatspecifikus adót fizetniük a HoReCa-szektorban tevékenykedő vállalkozásoknak (szállodák, vendéglők, kávézók). Erről csütörtöki ülésén döntött a kormány.