Az egészségügyi hozzájárulás (CAS) tervezett emelése megnöveli az esélyét a feketemunkának és az elbocsátásoknak, állítják az alkalmazók.
Az egészségügyi törvénytervezet értelmében az egészségügyi hozzájárulás a bruttó átlagfizetés 5,2 százaléka minden olyan fizetés esetén, amely alacsonyabb, mint a bruttó átlag. A hozzájárulás növekedése főleg azokban a szektorokban jelentene tetemes többletterhet az alkalmazók számára, ahol alacsonyak a fizetések, mint a turizmus, építő- és textilipar, nyilatkozta Cristian Pârvan, a Romániai Üzletemberek Egyesületének elnöke. Elmondása szerint ez a munkáltatókat érintő többletteher megnöveli az esélyét a feketemunkának és az elbocsátásoknak. Júniusban 2 140 lej volt a bruttó országos átlagbér, míg a bruttó minimálbér 700 lej.
A turizmust érintené érzékenyen
Országos szinten a turizmusban dolgozók bérei a 845 lejes nettó átlagbérrel legalacsonyabbak az országos 1530 lejes nettó átlagbérhez képest. Ha életbe lép a tervezet, akkor egy munkaadó által fizetett egészségügyi hozzájárulás 46 százalékkal is nőne, mondta el Radu Enache, a Romániai Hotel-ipari Föderáció elnöke, aki szerint ez az intézkedés feketemunkát és elbocsátásokat vonna maga után ebben az ágazatban. Ugyanakkor Victor Ponta miniszterelnök kijelentette, azoknak a vállalatoknak, amelyek 25 évesnél fiatalabb munkanélkülieket vagy 55 évnél idősebbeket alkalmaznak, egy évig nem kell társadalombiztosítási hozzájárulást fizetniük alkalmazottaik után, amennyiben további egy éven át alkalmazzák őket.
Pándi Annamária