Csökken azoknak a gyerekeknek száma, akiknek valamelyik szülője állandó jelleggel külföldön dolgozik, s növekszik azoké, akik szüleikkel együtt hazatelepednek, derül ki a CJRAE adataiból.
Köztudott, hogy az ország aktív lakosságának harmada külföldön vállalt munkát. Ennek egyik érezhető következménye, hogy több ezer gyerek maradt itthon, rokonok, ismerősök gondjaira bízva. A Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás és Tanácsadó Központ (CJRAE) igazgatója, Sânziana Cristea megkeresésünkre elmondta, hogy az elmúlt években csökkent azon gyerekek száma, akiknek valamelyik szülője állandó jelleggel külföldön dolgozott. A 2016/2017-es tanévben 4077 ilyen diákot vettek nyilvántartásba a helyi szociális gondozói hivatalok. Közülük az elmúlt tanévben 2392 részesült pszichopedagógiai szaktanácsadásban az iskolai tanácsadók jóvoltából. A szakember elmondta, megfigyelhető egy lassú ütemű csökkenés, az itthon hagyott gyerekek száma csökken, s enyhén növekszik azon diákok száma, akiket a hazatelepedés után kell beilleszteni az oktatási rendszerbe. A CJRAE vezetője emlékeztetett arra, hogy a törvény előírja, hogy külföldi munkavállalás esetén a szülőknek elutazásuk előtt 40 nappal értesíteniük kell a hatóságokat arról, hogy kinek/kiknek a felügyeletére bízzák itthon hagyott gyermekeiket. Ezt közjegyző előtt hitelesített irattal kell alátámasztani, hiszen azok a személyek, akik gondjukba fogadják az itthon hagyott gyereket, a gyermek időszakos gyámjává válnak. A hazatelepedett gyerekek beillesztésére is létezik jogszabály, mely kimondja, hogy a külföldről hazaköltözött gyerek esetében egy átfogó felmérés elvégzése szükséges, melynek alapján meghatározzák majd a szakemberek, hogy hányadik osztályba kell folytatnia tanulmányait az adott diáknak. A tanulmányaik megkezdése előtt ezek a gyerekek egy meghatározott ideig megfigyelőként vesznek részt az oktatásban, hogy megszokják, hogyan is zajlik az oktatás menete a hazai oktatási intézményekben. Az elmúlt évben 107 gyereket kellett visszailleszteni a hazai oktatási rendszerbe azt követően, hogy hazaköltöztek szüleikkel.
A naptári évekre lebontható statisztikai adatokból világosan látszik, hogy csökken az itthon hagyott gyerekek száma, hisz amíg 2012-ben még 5108 diák szülője dolgozott állandó jelleggel külföldön, 2013-ban 4909 gyermek szerepelt a nyilvántartásban, 2014-ben 4664 óvodásról és iskolásról tudtak, 2015-ben 4385 gyermeket bíztak a hozzátartozók, rokonok, barátok felügyeletére, 2016-ban pedig 4045-öt.
Az itthon hagyott gyermekek közül 2618 él vidéken, a többiek a megye valamelyik városában laknak. Szatmárnémetiben 815 gyermek van, akinek valamelyik szülője külföldön vállalt munkát, Nagykárolyban 142 gyermek szerepel a statisztikában, Tasnádon 55 itthon hagyott óvodásról, iskolásról tudnak, Erdődön 64 gyermeket tartanak nyilván, Sárközújlakon 86 érintett gyermekről tudnak a hatóságok, míg a vidéki települések közül legtöbben Turcon (264), Bikszádon (170), Kányaházán (162), Kisgércén (113), Nagytarnán (111), Aranyosmeggyesen (106), Halmiban (95), Avasújfaluban (86), Majtényban (73), Bogdándon (71), Batarcson (63) és Hadadon (63) élnek.