Belföld

Növekszik a gyerekhalandóság

2017.09.06 - 16:27

Ijesztő méreteket ölt hazánkban a gyerekhalandóság, a szakemberek szerint ennek hátterében a koraszülések számának növekedése áll. Szoros összefogást sürgetnek a szakmabeliek.

A gyermekhalandóság ijesztő méreteket ölt hazánkban, mellyel európai listavezetők is lettünk — derül ki a legújabb statisztikai adatokból. Ez azt jelenti, hogy az itthoni szülészeteken átlagosan kétszer annyi egy évnél fiatalabb gyerek hal meg, mint az európai szülészeteken. A szakemberek véleménye szerint ez a koraszülések számának növekedésével is magyarázható, mely gyakran összefüggésbe hozható az iskolázatlansággal. Nem ritka ugyanis, hogy a várandós nőt csak szüléskor látja orvos/bába, hisz semmilyen típusú terhesgondozásra nem jár. A legnagyobb veszélyben a szegényebb vidéken élők vannak, ugyanis ezeknek a várandós nőknek alig 60 százaléka jár terhesgondozásra. Ez azért is veszélyes, mert a koraszülések egyik okaként emlegetett fertőzéseket egy rutin laborvizsgálattal ki lehet szűrni és lehet kezelni. „Az iskolázatlanság miatt jutottunk erre a szintre. A halálesetek egyharmada megelőzhető lett volna, főleg akkor, ha a várandós nők időben orvosi segítséget kapnak. Ha egy koraszülött baba jól felszerelt újszülöttosztályra kerül, jelentősen megnő a túlélési esélye” — nyilatkozta a gyerekhalandósággal kapcsolatosan a Salvaţi Copiii egyesület egyik koordinátora, Adina Clapa.

Hazánkban 37 kettes kategóriájú és 20 hármas kategóriájú szülészet működik — derül ki a koraszülött babák és szüleik érdekeiért, jogaiért harcoló egyesület, az Asociața Unu și Unu tájékoztatásából. A kettes típusú szülészeteken, mint amilyen a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti és újszülöttosztálya, az egyszerűbb eseteket tudják ellátni, a súlyos esetek pedig a hármas típusú osztályokra kerülnek. A Szatmár megyei korababák egy része Nagyváradon — Szatmár megye ide tartozik —, Kolozsváron vagy a magyarországi szülészeteken lát napvilágot, s aztán esettől függően 2–3 hónapot ezen egészségügyi intézmények koraszülött-intenzívosztályán töltenek, inkubátorban. Az egyesület rávilágít arra is, hogy 2016-ban minden 30. percben korababa született hazánkban, azaz megközelítőleg 19 ezer baba látta meg a napvilágot a várandósság 37. hete előtt, ezáltal több mint 35 ezer szülő találkozhatott a koraszüléssel. „2016-ban 449 baba született a 28. terhességi hét előtt, 1810 a 28–31. hét között és 6891 baba a 32–35. hét között. A babák nagysága igencsak változó, vannak olyan gyerekek, akik 1000 gramm alatti súllyal születnek” — tájékoztatott az Asociața Unu și Unu alelnöke, Diana Gămulescu. Az egyesület egy ingyenesen hívható telefonszámot is beüzemelt, a 00–800–390–678-ast, melyen pszichológustól (hétfőn 13 és 17 óra között) és neonatológustól (csütörtökön 15 és 19 óra között) lehet tanácsot kérni.