Szatmárnémeti

Nőtt a csendőrökbe vetett bizalom

2015.01.17 - 11:37

Tavaly közel 4500 esetben biztosították és tartották fenn a közrendet és a közbiztonságot a különféle kulturális és sportrendezvényeken, tüntetéseken, illetve választásokkor a csendőrök.

A Szatmár Megyei Csendőrség évértékelőjén elhangzottakból kiderült, tavaly is három fő célja volt az intézménynek: a professzionalizmus növelése, a lakosság bizalmának növelése, illetve a rend és a közbiztonság fenntartása. Mindhármat sikerült is elérniük, hiszen egy csendőr sincs, aki idén ne végzett volna valamilyen továbbképzési tanfolyamot, a lakosság bizalma pedig határozottan és érzékelhetően nőtt a csendőrökkel kapcsolatban.

A közrend és -biztonság fenntartásával kapcsolatban pedig a számadatok beszéltek: több mint 4455 esetben léptek közbe; 3375 esetben tartották fenn és 445 alkalommal biztosították a rendet különféle helyszíneken, falu- és városnapokon, koncerteken, sport-, illetve egyéb eseményeken, magas rangú politikusok látogatásakor, az európai parlamenti, valamint az államelnöki választásokkor; 272 alkalommal állították helyre a közrendet; 224 akciót hajtottak végre más intézményekkel közösen, és nem kevesebb mint 149 alkalommal állítottak elő — legtöbbször körözés alatt álló — személyeket.

Az összesítésből az is kiderült, hogy bár a tavalyi évhez képest valamelyest nőtt a kihágások és bűncselekmények száma, de ezzel egyidejűleg nőtt a sikeresen zárult akciók és közbelépések száma is.

A Szatmár Megyei Csendőrség egységei idén összesen 247 bűncselekményre és 2772 bírsággal büntetett cselekményre derítettek fényt. A bűncselekmények zöme (61) városokban történt, vidéken alig 9. Tevékenységük során a csendőröknek 81 elkövetőt sikerült azonosítaniuk: 72-t városi és 9-et vidéki környezetben. A kiszabott büntetések 69%-a pénzbírság volt, 31%-uk pedig írásos figyelmeztetés.

Mindezek mellett a csendőrök 18 helyszín és intézmény őrzését is biztosították — 13 esetben például a bírósági tárgyalótermekben teljesítettek szolgálatot, és 157 különösen értékes szállítmányra felügyeltek: többek között a Románia arany- és ezüstékszereit bemutató kiállítás tárgyaira is, illetve a többi rendfenntartó szervvel közösen felügyelték, hogy biztonságban érkezzen a szállítmány a megye területére s majd hagyja el azt.

Mindezek az adatok azt igazolják, hogy a csendőrség intézménye folyamatosan fejlődik, a lakosság pedig egyre nagyobb bizalommal fordul hozzájuk — bármilyen baj esetén, hiszen egyre ismertebb lesz az intézmény is és feladatkörei is. Ehhez nagymértékben hozzájárul az a 185 felvilágosító-megelőzési akció is, amelyre 2014 folyamán került sor. A látványos, csendőrségi fegyverzet és rohamfelszerelés megismerését is lehetővé tevő bemutatók nem csak a tanév során, az iskolákban zajlottak, hanem a különböző nyári táborok alkalmával is.

Az évértékelő végén Vasile Bocea csendőrparancsnok kihangsúlyozta: nem csak munkatársainak, az állomány tagjainak köszöni meg az elmúlt év sikereit, hanem Szatmár megye egész lakosságának is. Mint mondta, egyetlenegy eseményen vagy tömegrendezvényen — legyen szó városnapokról vagy Mária-napi zarándoklatról — sem történt olyanfajta rendbontás, amely komolyan veszélyeztette volna a közrendet és közbiztonságot és szükségessé tette volna a csendőrség közbeavatkozását a kedélyek lecsillapítása érdekében.

 

Szabó Kinga Mária