Norvégia állt az élre, újabb magyar pontszerzés Pjongcsangban

2018.02.18 - 14:57

Szombaton és vasárnap összesen tizenöt versenyszámban avattak bajnokot Pjongcsangban. Az aranyérmes sportolók között volt olyan is, aki már duplázott Dél-Koreában, ugyanakkor a magyar küldöttség ismét pontozott, természetesen gyorskorcsolyázó révén.

Szombaton elsőként a síakrobaták slopestyle számában avattak bajnokot. A címvédő kanadai Dara Howell és a 2017-es világbajnok francia Tess Ledeux is lemaradt a 12 fős döntőről, amelyet végül a svájci Sarah Höfflin nyert meg.

Ismét díjaztak a műkorcsolyázóknál, de ezúttal történelmi sikert jegyeztünk: a japán Hanju Juzuru megvédte elsőségét a férfiak versenyében, és 1952 óta ő az első férfi, aki megvédte címét ebben a számban. Akkor az amerikai Dick Button lett aranyérmes 1948 után 1952-ben is. A történelmi siker történelmi pillanatban történt, hiszen ez volt a téli olimpiák történetének 1000. éremosztó viadala.

Csehország is megszerezte első bajnoki címét Pjongcsangban: a 22 éves Ester Ledecká hatalmas meglepetést okozva nyerte meg a női alpesi sízők szuperóriás-műlesiklás (szuper-G) versenyszámát. A hódeszkában kétszeres világkupa-győztes és kétszeres világbajnok ebben a versenyszámban legfeljebb a 13. jutott el, most egyetlen századdal verte a nagy esélyes címvédő osztrák Anna Veithet. Ledecká természetesen hódeszkában is indul Pjongcsangban, a párhuzamos óriás-műlesiklást csütörtökön rendezik meg.

Ugyanebben a versenyszámban Liechtenstein is feliratkozott az éremszerzők táblázatára: Tina Weirather zárt a harmadik helyen, ezzel az európai törpeállam az 1988-as calgary-i téli játékok után állhatott ismét dobogón. Liechtenstein egyébként a téli játékokon ezzel együtt összesen 2 arany, 2 ezüst- és 6 bronzérmet szerzett.

A sífutóknál viszont nem borult a papírforma: a női 4x5 km-es váltóversenyben a skandinávok viadalát végül a norvégok nyerték a svédek előtt Marit Björgen parádés hajrájával, aki ezzel rekorder is lett: hetedik olimpiai aranyát és tizenharmadik ötkarikás érmét szerezte, amivel beérte a sífutóknál az összesítésben élen álló honfitársát, Ole Einar Björndalent is.

Nem sokkal később a magyarok is ünnepelhettek. Igaz, nem érmes helyezést, de újabb pontszerzést: Jászapáti Petra a 6. helyen végzett a rövid pályás gyorskorcsolya női 1500 méteres távjának döntőjében. A versenyszámot egyébként a dél-koreai Csoj Min Dzsong nyerte meg. Ugyanitt, a férfiak 1000 méteres számát a kanadai Samuel Girard nyerte meg. Liu Shaolin Sándort kizárták, de végül az elődöntős mezőny végére rangsorolták, vagyis a 8. lett.

A női sílövők 12,5 km-es tömegrajtos versenyét a szlovák Anastasiya Kuzmina nyerte meg a fehérorosz címvédő Darja Domracseva és a norvég Tiril Echkhoff előtt. Szlovákiának ez volt az első aranyérme Pjongcsangban, emellett még két második helyezése van, ezek is Kuzmina nevével fémjelzettek.

Címvédés történt a szombati nap utolsó két éremosztó versenyén is: a női szkeletonosoknál a brit Lizzy Yarnold nyert, míg a férfi síugrók nagysáncversenyében a lengyel Kamil Stoch állhatott a dobogó legfelső fokára.

Vasárnap folytatódott a norvégok bajnoki éremgyűjtő menetelése, ezzel élre álltak az összetett táblázatban. Igaz, a tizedik olimpiai nap első aranyérmét az osztrák Marcel Hirscher nyerte meg, aki ezzel kétszeres bajnok Pjongcsangban: a kombináció után vasárnap az óriás-műlesiklásban is első lett.

Ezután következtek a norvégok: Oystein Braaten nyerte meg a férfi síakrobaták versenyét slopestyle-ban, majd a férfi sífutók 4x10 kilométeres váltó versenyében – szoros küzdelemben – lettek elsők. A csapatból Johannes Hösflot Klaebo és Simen Hegstad Krüger a második aranyérmét nyerte Pjongcsangban, előbbi az egyéni sprintverseny, utóbbi a 30 km-es szkíatlon aranyát szerezte meg korábban. A versenyben a második helyre érkeztek az Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR), így nekik továbbra sincs még bajnoki aranyérmük Dél-Koreában.

Izgalmakat is tartogatott a 10. versenynap: a férfi sílövők 15 km-es tömegrajtos versenyének a győztesét célfotó döntötte el. Ennek alapján derült ki, hogy Martin Fourcade cipőjének orra néhány milliméterrel előbb érte el a célvonalat, mint a német Simon Schemppé, így a francia Pjongcsangban második, összességében pedig negyedik aranyérmét ünnepelhette.

A férfi síakrobatikát döntője után újabb nemzet iratkozott fel az éremtáblázatra, és elsőre egy bajnoki címmel: az ukrán Olekszandr Abramenko nyerte meg a szabad stílusú sízők ugró számát, de itt is kevesebb mint fél pont döntött az aranyéremről, ennyivel maradt le ugyanis a kínai Csia Cung-jang, aki így ezüstérmet szerzett.

Japán arany zárta a napot, de, hogy stílszerű legyen, itt is hatalmas csata döntötte el a bajnoki érmeket: a női gyorskorcsolya 500 méteres számában a japán Kodaira Nao zárt az élen, 39 századdal megelőzve a dél-korai Li Szang Hvát, míg a cseh Karolína Erbanová egyetlen ezreddel maradt le Hva mögött.

A napot tehát Norvégia zárta az éremtáblázat élén (9 arany-, 9 ezüst-, 8 bronzérem), őket követik a németek (9, 5, 4), a hollandok (6, 5, 2), a kanadaiak (5, 5, 6) és az egyesült államok sportolói (5, 3, 2). Az tabellán egyébként már 26 nemzet szerepel.

Program

Február 19., hétfő (3 arany)

02.05–05.00 Curling (nők, alapszakasz)

02.30–05.30 Hódeszka (női ugrás, selejtező)

03.00–04.15 Síakrobatika (női félcső, selejtező, Swaney Elizabeth)

03.00–06.45 Műkorcsolya (jégtánc, rövid program)

06.10–08.30 Jégkorong (nők, elődöntő)

07.05–10.00 Curling (férfiak, alapszakasz)

13.00–15.00 Gyorskorcsolya (férfi 500 m, DÖNTŐ )

13.00–15.00 Gyorskorcsolya (női csapatverseny, selejtező)

13.05–16.00 Curling (nők, alapszakasz)

13.15–15.45 Bob (férfi kettes, DÖNTŐ, Mihai Cristian Ţentea-Nicolae Ciprian Daroczi)