Ezen a héten is a Coposu sétányon felállított standoknál árulják portékáikat az Aranykapu Kulturális Egyesület kézművesei. Az árusok hétvégéig kínálják hagyományos termékeiket.
Fából készült termékek, szappanok, krémek, méz és egyéb méhészethez kapcsolódó portékák, házi készítésű szörpök, lekvárok, különleges gyertyák, hímzések, márciuskák és egyéb, kézzel készült holmik várják az érdeklődőket Szatmárnémeti központjában, a Coposu sétányon felállított kézműves standoknál, ahol a szatmárnémeti Aranykapu Kulturális Egyesület kézművesei fogadják a járókelőket.
Már március 1-jén is kinn árultak a kézműves mesterek, akkor is hasonló volt a kínálat, a hónap elején a legkülönbözőbb technikákkal készített márciuskákat is meg lehetett vásárolni. Most is sok a különleges és egyedi termék, amelyeket hagyományos módszerekkel készítenek a hozzáértő szakemberek.
A vásár idején olyan szatmári kézművesekkel találkozhatunk, mint Kerekes Ingrid (famunkák), Nagy-Kasza Noémi és Kállai Karola (szappanok és krémek), Boda László és Boda Tünde (méhészeti termékek), Székely Róbert (házi jellegű szörpök és lekvárok), Nezezon Enikő (csuhé- és nemeztermékek), Sályi Róbert (bőr és kerámia ékszerek), Pop Krisztina (gyertyák), Szabó Rodica (hímzések és terítők), Kató Csaba geológus (féldrágakövek és kristályok), valamint a Gyapai kertészet.
A kézművesek elmondták, hogy minden termékük kézzel készült natúr alapanyagokból, viszonteladással pedig nem foglalkoznak, kizárólag saját maguk által készített termékeket kínálnak.
A kézműves vásár célja, hogy a vásárlók személyesen találkozhassanak a termékek készítőivel, és akár hosszú távú kapcsolatok alakulhassanak ki gyártók és vásárlók között.
Boda Tünde, aki a férje, Boda László által gyártott méhészeti termékeket árul, lapunknak elmondta, hogy a vállalkozásuk elsődleges célja a minőségi méz termelése, ezért sokkal inkább törekszenek a jó minőségre, mintsem a mennyiségre. Sajnos mivel nagyon sokan nem ismerik, hogy milyen is az igazi méz természetes formájában, inkább a hígabb, áttetsző mézet keresik, a kristályos mézet viszont már kevésbé, holott az is kiváló csemege lenne.
Kérdésünkre, hogy milyen a szatmáriak vásárlókedve, az árus elmondta, hogy vannak így is sokan, akik a minőséget keresik, akik tudják, hogy náluk mindig a legjobb minőséget kaphatják, örülnek és megbecsülik az igazi, hagyományos mézet, még úgy is, ha néha picit többet kell fizetni érte.
A méz mellett több egészséges, mézalapú terméket igyekszik még előállítani a család, így különböző csemegéket vagy vitamintartalmuk miatt értékes finomságokat árulnak még
Szabó Rodica, aki különböző textíliákat készít és árul, elmondta, hogy nála írásos és kalocsai mintás hímzések mellett makramékat vagy különböző drukkolásmintákkal készített terítőket és párnahuzatokat lehet vásárolni. Ami a vásárlókedvet illeti, elmondta, hogy a szatmáriak még mindig szeretik a hagyományos mintájú terítőket, falvédőket és más hímzett anyagokat. A kalocsai is fogy, viszont arra kisebb a kereslet.
Az utcai árusításkor nincs két egyforma nap, tudniillik nagyon sok múlik azon is, hogy az adott időszakban kik járnak a sétányon: vannak, akiket egyáltalán nem érdekelnek az ilyen kézműves termékek, vannak viszont, akik valósággal rajonganak értük. Jókor kell lenni jó helyen.
Párnahuzatokat kis- és díszpárnára, négyszögletes vagy ovális asztalterítőket, csipkés kötőket vagy hímzett énekeskönyv-borítókat keresnek a vásárlók. Legközelebb a húsvéti periódusban megrendezésre kerülő kézműves vásáron találkozhatnak a szatmáriak az aranykapus mesterekkel.
Bajnai Botond