A pakisztáni Malala Juszufzai és az indiai Kailás Szatjárti megosztva kapta az idén béke Nobel-díjat.
Több szempontból is szimbolikus döntést hozott a 2014-es béke Nobel-díj odaítélésénél a norvég bizottság. Egyfelől kiálltak a nők és a gyerekek jogainak védelme mellett, másrészt két ősi rivális, Pakisztán és a India egy-egy emberi jogi harcosának szavazták meg az elismerést. Igaz, sokan viszont azt vethetik a szemükre, hogy miként oly sokszor, ismét óvakodtak akár csak a közvetett álláfoglalástól aktuálpolitikai témákban. Igaz, még ez is védhető, hiszen akkor díjazták nők és gyerekek jogaiért küzdőket, amikor az Iszlám Állam radikális szervezet éppen sorra követi el ellenük is kegyetlen akcióit.
Kailás Szatjárti
Az idén hatvan éves indiai a kilencvenes éves óta küzd a gyerekek kizsákmányolása ellen. "A gyerekenek iskolába kell menni, nem dolgozni" hirdeti, és ezidáig mintegy 80 ezer gyereket sikerült megmentenie a kizsákmányolástól, illetve visszavezetnie az oktatási rendszerbe.
Malala Juszufszai
A pakisztáni lány 2009-ben kezdett el álnéven blogot írni a BBC urdu nyelvű szolgálatának. A fő üzenete a többek között a nők jogait súlyosan korlátozó, a lányok iskolába járását megtiltó tálibok elleni kiállás volt. Kilétéra hamar fény derült, Malala pedig egyre nagyobb ismertségre tett szert. A The New York Times dokumentumfilmet készített róla, amire válaszul a tálibok bezáratták a lány iskoláját, majd 2012. október 9-én Pakisztánban fejbe lőtték. A támadásban két diáktársa is megsebesült. Malalát Angliába szállították gyógykezelésre, családjával azóta is Birminghamben él, és folytatja kampányát a nők jogaiért. Tavaly az Európai Parlament Saharov-díját is megkapta.