Szatmárnémeti

Nő a háziorvosok támogatása

2013.04.19 - 10:02

A május elsején életbe lépő egészségügyi keretszerződést követően 6,72 százalékkal növekszik a háziorvosi rendelők támogatása, számolt be dr. Vasile Blaga a tegnapi találkozón.

 

Április 18-án tartotta havi gyűlését a Szatmár Megyei Családorvosi Kamara, melynek keretében a 2013—2014-es egészségügyi keretszerződésről, a finanszírozásról és az újdonságokról is szó esett. Dr. Vasile Blaga, a Szatmári Háziorvosok Egyesületének elnöke a gyűlés kezdetén elmondta, hogy megszületett a keretszerződés végleges formája, mely május elsejétől lép életbe. A 2013—2014-es egészségügyi keretszerződés 99,9 százalékban megegyezik az elmúlt évivel, de van néhány jelentős változtatás, melyről Blaga doktor tájékoztatta kollégáit. Az új jogszabály bemutatása során elmondta, hogy az eddigi 1000 helyett mostantól már 800 beteggel lehet családorvosi rendelőt nyitni városon, ugyanakkor semmilyen kitétel nem szerepel arra vonatkozóan, hogy vidéken a háziorvosnak biztosítania kell az iskolaorvosi feladatokat is abban az esetben, ha nincs iskolaorvos alkalmazva. A tájékoztatásból az is kiderül, hogy az új keretszerződés életbe lépését követően 6,72 százalékkal növekszik a háziorvosi rendelők támogatása. A jogszabály írja elő azt is, hogy a családorvosi rendszerben a telemedicina is támogatott szolgáltatásként működik majd. A családorvosok hazánkban továbbra is vegyes díjazásban részesülnek, amely fejkvótából, valamint szolgáltatásonkénti díjazásból tevődik össze. Az új jogszabály szerint a fejkvóta országosan 3 lej (az eddigi 3,5 lej helyett), míg a szolgáltatások díjazása 1,8 lej (az eddigi 1,9 lej helyett).

Dr. Vasile Blaga kollégáinak elmagyarázta, hogy az egészségügyi miniszter milyen módon döntött az idei esztendő költségvetéséről, és hogy az konkrétan mennyivel jelent több (vagy kevesebb) pénzt. Megtudhattuk, hogy idén az orvosi szolgáltatásokra 1 326 000 000 lejt különítettek el, melyből a sürgősségi központok működtetésére 48 000 000 lejt célirányosan lefaragtak. „Ha összességében tekintjük az idei és tavalyi költségvetést, elmondhatjuk, hogy 6,72 százalékkal több pénz érkezik a rendszerbe, de az elosztás nem jelent mindenkinek többletbevételt” — fogalmazott Blaga. „Újdonságnak számít, hogy csökkentették a vizsgálatok maximális számát egy-egy betegség kezelésének időtartamára. Ez azt jelenti, hogy a családorvos maximum kétszer vizsgálhatja meg páciensét ugyanazon betegség kezelése során, és amennyiben úgy ítéli meg, hogy további orvosi ellátás szükséges, akkor szakorvoshoz kell küldenie a beteget. A szakorvos szintén maximum kétszer vizsgálhatja meg a pácienst. A négynél több vizsgálat után ki kell fizetni a vizsgálati díjat. Viszont abban az esetben, ha egy betegség kezelése során újabb panaszt jelez a beteg, akkor a családorvos is és a szakorvos is egy-egy újabb vizsgálatot biztosíthat a páciensnek. Jó hír viszont, hogy sürgősségi esetben egy vizsgálatot ingyenesen végezhet a családorvos bárkinek. Itt nem számít, hogy szerepel-e a beteg az illető orvos listáján, mint ahogy az sem, hogy van-e egészségügyi biztosítása vagy sem” — közölte az elnök. A tájékoztató során arra is rávilágított Blaga, hogy egy családorvos általában naponta 5 órát vizsgál betegeket a rendelőben. Ez azt jelenti, hogy naponta átlagosan 20-40 beteget vizsgálhat meg negyedéves lebontásra számítva. Arra viszont figyelniük kell az orvosoknak, hogy a páciensek száma nem ingadozhat egyik negyedévről a másikra. Az otthoni vizsgálatot illetően idén is havi 20 kiszállást támogat az Egészségbiztosítási Pénztár, de naponta maximum 3 vizsgálatot végezhet el a családorvos a betegek otthonában. Továbbra is érvényben marad a programálás alapján történő családorvosi vizsgálat. Az előjegyzés alól kivételt képeznek a sürgősségi esetek, illetve azon vidéki rendelők páciensei, ahol nem lehet telefonos úton egyeztetni. Az akut betegségben szenvedők sem mentesülnek az előjegyzés alól.

Májusban újabb találkozó

A tegnapi gyűlésen jelen volt a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS) igazgatónője, Georgeta Pop, aki megemlítette a Számvevőszék ellenőrzését, de az alacsony részvétel miatt nem ismertette a részleteket. Abban egyeztek meg, hogy május elején sort kerítenek egy nagygyűlésre, melyen remélhetőleg minden háziorvos jelen lesz, és akkor részletesen megbeszélik, kinek milyen feladata lesz a Számvevőszék által meghatározott feladatok teljesítése során.