Szatmárnémeti

Nő a házasulandók száma Szatmárnémetiben

A koronavírus-világjárvány idején a pároknak nem volt túl sok kedvük házasságra lépni (Fotó: Shutterstock)
2022.04.06 - 12:00
A koronavírus-világjárvány megszorításai miatt jóval kevesebb pár kötötte össze az életét. Szatmárnémetire is érvényes volt ez a tendencia, a szigorítások feloldásával azonban úgy tűnik, a lagziszezonban ismét örömdudálástól lesz hangos a régi főtér parkja.

Egyre idősebb korban mondják ki a boldogító igent egymásnak a hazai párok. Ha szóba kerül a házasságkötés, akkor a legtöbben a pénzhiány miatt aggodalmaskodnak, ugyanakkor sokan félnek attól, hogy nem hoznak jó döntést, illetve a munkahelyi nyomástól is — mutatott rá a Reveal Marketing Research közvélemény-kutatása. A felmérésben arra is kíváncsiak voltak, hogy a részvevők mit gondolnak a közeljövőben történő családalapítás lehetőségéről. Mint kiderült, a romániaiak szerint a házasságkötésre ideális kor a nők esetében 26 év, míg a férfiak számára 28. Az adatok alapján a válaszadók közel felének, pontosabban 47 százaléknak jobb véleménye van a házasságról, mint az élettársi viszonyról. Minden ötödik egyedülálló válaszadó nem tervez házasságot kötni, vagy életre szóló kapcsolatba lépni valakivel. A férfiaknál ez az arány 12 százalék, a nőknél 25 százalék, különösen a szinglik és az elváltak válaszolták ezt.

A 24 és 35 év közöttiek 70 százaléka azért a közeljövőben szívesen kimondaná a boldogító igent, majd a 18 és 24 év közöttiek következnek, akiknek a 69 százaléka válaszolta ugyanezt. Ha viszont a felmérés összes résztvevőjét vesszük alapul, akkor a válaszadók 34 százaléka nem kíván megházasodni. A felmérés arra is rávilágított, hogy a legtöbben, a válaszadók 55 százaléka a pénz és anyagi javak hiánya miatt dönt a házasság halogatása mellett, 44 százalék tart attól, hogy rossz döntést hoz, emiatt nem fogad örök hűséget, ugyanakkor 39 százalék a munkahelyi nyomást jelölte meg a házasságkötés halasztásának okaként. A megkérdezettek 55 százaléka szerint a házasság csak akkor érvényes, ha hivatalos dokumentumok által elismert, míg 51 százalékuk szerint csak egy pap érvényesítheti a házastársi esküt. A felmérés résztvevőinek 37 százaléka meg van győződve arról, hogy egy házasságban a férfinak idősebbnek kell lennie a nőnél, ugyanakkor sokan vannak azok is, akik szerint a lakodalmat követően a nőnek többet kell törődnie a háztartással, gyermekneveléssel — az idősebbek közül gondolják így a legkevesebben, az 55 éven túliaknak csak a 30 százaléka jelölte meg ezt a választ, míg a 18–24 év közöttieknek a 36 százaléka.
A felmérés egyébként abban az összefüggésben született, hogy az Országos Statisztikai Intézet korábban közölte: 2020-ban 81 343 házasságot regisztráltak Romániában. 1946 óta nem volt még ennyire alacsony a házasságkötések száma. 2019-hez képest 2020-ban 47 267-tel kevesebb házasságot jegyeztek be, ami nagyrészt a koronavírus-járvány számlájára írható.

350-nél is több foglalás

A koronavírus-járvány miatti korlátozások feloldása lendületet adott a házasodni vágyó szatmári párok számára, ugyanis egyre több az előjegyzés az előző évekhez képest. Bár 2020-hoz és 2021-hez képest jelentősen nőtt, a benyújtott kérelmek száma még mindig alacsonyabb, mint 2019-ben, a járványt megelőzően. 2019-ben 684 pár mondta ki a boldogító igent Szatmárnémetiben, 2020-ban viszont mindössze 405-en fogadtak hűséget egymásnak az anyakönyvvezetők előtt. Tavaly ellenben már 565 pár kötötte össze hivatalosan az életét a megyeközpontban. 
A Szatmárnémeti Lakosságnyilvántartó Hivatal adatai szerint az év eleje óta több mint félszáz házasságkötés történt Szatmár megyében, az idei évre pedig március végéig 348 előjegyzést regisztráltak. Továbbra is a szombati nap a kedvenc, ha esketésről van szó, de sokan foglaltak időpontot csütörtökre, péntekre és vasárnapra is — derül ki az intézmény nyilvántartásából.

Olyanok is akadnak — egyre nagyobb számban —, akik nem a hivatalban szeretnék kimondani a boldogító igent, hanem szabadtéren vagy a lakodalmas teremben, nekik hétköznaponként 564 lejt kell fizetniük az anyakönyvvezető kiszállásáért, szombaton és vasárnap pedig 677 lejt. A Szatmárnémeti Helyi Tanács határozata alapján hétköznapokon a polgármesteri hivatal házasságkötő termében nem kell illetéket fizetni, szombaton délelőtt 10 és fél 12 között 55 lej a hivatali esketés díja, délután kettőtől pedig 114 lej a hivatalban való esketés illetéke. Vasárnap és a hivatalos ünnepnapokon 226 lejbe kerül a hivatal házasságkötő termében az esketés.
A magyar anyanyelvű párok továbbra is kérhetik, hogy magyarul adják össze őket, ezt azonban előre kell kérni, még az előjegyzéskor. Az előjegyzésnek pedig a legegyszerűbb módja az online időpontkérés: a házasulandók a polgármesteri hivatal honlapján, a www.satu-mare.ro oldalon választhatják ki a számukra legmegfelelőbb időpontot. Ugyanitt minden fontos információt megtalálnak arra vonatkozóan, hogy milyen iratok szükségesek a házasságkötéshez, és milyen illetékeket kell befizetni az esketésért.

Bumbuluţ Krisztina