2012. június 29-én, az akkori kormánybiztos által összehívott ülésen megalakult Pálfalva község tanácsa, de nem tudtak alpolgármestert választani, mert az alpolgármester megválasztása nem szerepelt a napirendi pontok között. Az RMDSZ és az USL megyei vezetése megegyezett abban, hogy szorgalmazzák Pálfalva község megválasztott tanácsánál Valer Şuta volt alpolgármester újraválasztását. Mivel erre a tanácsosok nem voltak hajlandóak, legközelebb augusztus 8-án került napirendre az alpolgármester megválasztása, akkor a többség Zenoviu Bontea PD-L-s tanácsost választotta meg, miután az USL tanácsosai elhagyták a termet. Néhány nap múlva a prefektusi hivatal jogi osztálya formai hibát talált a hivatalhoz eljuttatott jegyzőkönyvben, ami miatt a kormánybiztos megtámadta az alpolgármester megválasztásáról szóló határozatot, az alpolgármestert pedig felfüggesztette tisztségéből. Akkor nyilvánvaló volt, hogy mindez amiatt történt, mert ez volt az ára annak, hogy a Szatmár Megyei Tanácsnak magyar alelnöke, Udvari községnek pedig magyar alpolgármestere legyen. Alelnök lett, alpolgármester nem. Bontea viszont elkezdte kidolgozni a bosszú forgatókönyvét. Nem volt egyszerű, mert folyamatosan akadályokba ütközött mindaddig, amíg 2016-ban ő lett a község polgármestere. Ettől kezdve minden eszközt felhasznált, hogy keresztbe tegyen az RMDSZ-nek.
A prefektus egy 2018. 06. 18-án kelt rendelettel felfüggesztette Bonteát polgármesteri tisztségéből, mert a bíróság összeférhetetlenséggel vádolta, ugyanis 2012. 08. 07. és 2012. 09. 12. között, amíg a község alpolgármestere volt, egy másik olyan munkahelyen is tevékenykedett, ami összeférhetetlennek minősült a választott tisztségével. Bontea pert indított a prefektúra ellen, amit megnyert, az ítélet jogerős.
Érdemes egy kicsit elgondolkodni ezen a történeten. 2012-ben a megyei vezetők nyomást gyakoroltak a helyi önkormányzatra, hogy a megyei érdekek miatt áldozzák fel a helyi érdekeket. Amikor a politikai helyzet megváltozott, amikor hátat kellett fordítani a politikai partnernek, a helyiek magukra maradtak, azóta is viselik a történtek következményeit — most, amikor egy bírósági végzéssel Bontea visszakerült a székébe. Elkezdődhet a megtorlások időszaka, ami továbbra is a helyiek problémája marad, hiszen magasabb szinten úgy tűnik, hogy ez a történet senkit nem érdekel. Hónapokkal ezelőtt, amikor Bonteát felfüggesztették, a prefektúra erről közleményben tájékoztatott, arról viszont, hogy a kormánybiztosi hivatal elveszítette a pert, nem adott ki közleményt. Azon is érdemes elgondolkodni, lesznek-e felelősei a történteknek. A 2012-es sikertelen politikai alkudozások vesztesei a Pálfalva községben élő magyarok, azok is, akik 2016-ban nem a magyar jelöltre szavaztak. Ha a kormánymegbízott egy hatályban lévő törvény alapján felment hivatalából egy polgármestert, majd ugyancsak egy hatályban lévő törvény alapján ugyanazt a személyt visszahelyezi a tisztségbe, akkor vagy a törvényekkel van a baj, vagy valamelyik intézmény hibázott, s közben nincsenek felelősök, nincsenek következmények.
Elek György