Vidék

Nincsen húsvét kalács nélkül

Kálmándon többféle kalácskülönlegesség is készül (Fotó: A szerző felvétele)
2022.04.15 - 11:00
Szinte minden Nagykároly környéki család húsvéti asztalán helye van a puha kalácsnak. Édeskés ízével jól ellensúlyozza az erősen sós főtt sonkát, kitűnő kísérő a friss zöldségek, tojás mellé.

Az utóbbi időszak ugrásszerű áremelkedése az élelmiszeriparban is megmutatkozik, a húsvétkor oly kelendő kalács piaci értéke is megemelkedett. „Idén mintegy harminc százalékkal drágábban kell kínálnunk a kalácsot. Nem is volt még példa egyébként a cég közel huszonhat éves történetében ilyen nagymértékű áremelésre, de a sokszorosára növekedett energia- és alapanyagárakat figyelembe véve ez nem is csoda, sőt, a kiadások még drasztikusabb emelést kívánnának” — mesélte lapunknak Varga Árpád István, az egyik jól ismert nagykárolyi családi vállalkozás gazdasági igazgatója. A cég saját malommal rendelkezik, így valamennyivel olcsóbban tudja előállítani a pékipari termékekhez szükséges lisztet. A kedvenc húsvéti kalácsot amúgy prémium alapanyagból, úgynevezett nullás lisztből sütik. Míg a liszt kilónkénti piaci ára fél éve még alig több mint egy lej volt, addig ma már nem ritka, hogy kettő fölé kúszik.

A húsvétkor asztalra tett kalács egyébként Nagykároly környékén fogy a legjobban, és ezt a népszerűségét a sváb konyhának köszönheti. „Hagyományosan édeskés ízvilág, kerek forma és a tetején fonott tésztából készült kereszt, alakú díszítés jellemzi. A családunk katolikus, ezt a hagyományt örökítjük tovább” — tette hozzá a pékség vezetője, aki szerint cégük 200, 600 és 800 grammos kalácsokat gyárt. A kisebbeket éppen azért, hogy a húsvéti szentelőkosárba kényelmesen be lehessen pakolni azokat. A környező romániai és magyarországi megyék piacain vannak jelen, de tapasztalatuk szerint a mintegy tizenötezer eladott finomság nagy része Nagykárolyban és vidékén talál gazdára. Szatmárnémetiben és környékén jelentősen kisebb igény mutatkozik a termék iránt, Máramaros és Szilágy megyében, illetve Magyarországon pedig elenyésző számban adnak el kerek, sváb kalácsot. Az ortodox ünnep alatt a katolikus húsvétkor eladott kalácsmennyiség mintegy felét tudják értékesíteni a nagykárolyi cég munkatársai.

A görögkeleti húsvét gasztronómiájának hatására a kálmándi pékség a hagyományos mellett különlegesebb kalácsot is kínál a vásárlóinak. „Román szomszédaink kedvéért elkezdtünk túróval töltött kalácsot gyártani, amelyet már a katolikus húsvét alkalmával is kínálunk eladásra. Emellett gyártunk még mazsolás kalácsot is. Ezeket a különlegességeket ugyan kisebb tételben, de a kínálatunkban tartjuk, viszont a hagyományos kalács az, amely szinte az összes húsvéti asztalon megtalálható, azt többen keresik” — mesélte tapasztalatait Láng Annamária cégtulajdonos. A kálmándi pékség húsvéti kínálatában egyébként mintegy tíz éve szerepel a körülbelül félkilós, túróval bélelt kalács. A cég négy környező megyében és több magyarországi településen kínálja termékeit. Láng elmondása szerint a klasszikus húsvéti kalács inkább csak a környékükön kelendő, Magyarországon az ünnepek alatt jobban keresik a fonott kalácsot vagy az édes és sós zsúrkenyeret (bagett).
Klasszikus húsvéti kalácsot Nagykároly környékén egyébként öt és tizenöt jel közötti árfekvésben találhatnak a húsvétra készülődő háziasszonyok.

Végh Balázs