Szatmárnémeti

Nincs százszázalékos védelem a kullancsok ellen

2015.04.23 - 08:00

Itt a tavasz, megjelentek a kullancsok. Egy-egy kellemes, napsütéses nap után megnő azoknak a száma, akik a sürgősségi szakembereihez fordulnak a beléjük fúródott atkák eltávolítása céljából.

„Ezen a hétvégén, mivel szelesebb, borúsabb volt az idő, kevesebben kérték a szakemberek segítségét, két személy kereste fel a sürgősségit, hogy segítsenek a kullancsok eltávolításában, egy héttel korábban viszont, a napos, meleg hétvégét követően, sokan keresték fel az egészségügyi intézményt ilyen jellegű panasszal” — magyarázta a Friss Újság érdeklődésére Constantin Demian, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szóvivője. Az elkövetkező időszakban viszont egyre több páciensre számítanak.

A kullancscsípések elkerülésére nincs biztos mód, viszont van néhány óvintézkedés, amely segíthet elkerülni ezeket. Azon személyeknek, akik munkájuk során gazdag növényzetű helyeken fordulnak meg, illetve akik szabadidejüket természetjárással töltik, a következő óvintézkedések betartását javasolják a kullancscsípések kivédése érdekében: lehetőleg kerüljék az ismerten kullancsfertőzött környéket — bokros-erdős térségek, vagy ahol juh- és kecskenyájak haladnak át —; viseljenek világos színű ruházatot, hogy könnyebben észre lehessen venni a kullancsokat, hosszú ujjú inget, hosszú szárú nadrágot, csukott cipőt, gondoskodjanak a fej és a nyak megfelelő védelméről is; akik bozótoson, erdőségen vágnak át, húzzák rá zoknijukat a nadrágszárukra, hogy a kullancsok ne mászhassanak be a ruhájuk alá.

Az internetes közösségi oldalakon már hetek óta több Szatmár megyei lakos is jelezte, hogy többször is kullancsokat talált kutyája, macskája bundájában. Éppen ezért nem árt odafigyelni a házi kedvencekre is. A kutyák-macskák gazdái jól teszik, ha állataik bundáját repellens anyaggal kezelik — az állat bőrére kell tenni, a nyak és hát találkozásánál —, az állatorvos útmutatása alapján.

Mindezen óvintézkedések betartása mellett sem lehet százszázalékosan kivédeni a kullancscsípéseket. Az elmúlt években már a városokban is fordultak elő ilyen esetek, még a legvédettebb helyeken is. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy sok olyan személy van, aki különböző házi praktikákat alkalmaz kullancscsípés esetén, elkerülve az orvost. Vannak azonban tévhitek, amelyeket jobb elkerülni, mert több bajt hoznak, mint hasznot. Így például ne kenjük be a kullancsokat különböző anyagokkal, kenőcsökkel, mert ezek csak elősegítik a kórokozók behatolását. A kullancs eltávolítására tilos hegyes, éles tárgyat használni. Nem javasolt a kullancsot tűvel sem kikaparni.

A kullancsot a bőrhöz minél közelebb, csipesszel kell megfogni, óvatosan és folyamatosan húzni, különösen vigyázva, hogy teljesen eltávolítódjék a bőrből. Nem szabad közben összeroppantani, a kezet pedig kesztyűvel kell védeni; ne érjen hozzá az eltávolítást végző személy sem, legjobb az orvosra bízni ezt. Ha valakinél betegségre utaló tünetek jelentkeznek kullancscsípés után, vagy miután állatokkal került érintkezésbe, feltétlenül forduljon orvoshoz!