Szatmár megyében nincs sárgaságjárvány, tájékoztatta szerkesztőségünket a a DSP vezetője, Macrina Mihai. Kiderült, hogy az elmúlt két hónapban 8 hepatitisz A-val fertőzött beteget regisztráltak.
Az elmúlt napok során több olvasónktól is azt a jelzést kaptuk, miszerint a megyében ugrásszerűen megnövekedett a sárgaságos (hepatitisz A) esetek száma, sőt, egyesek a rotavírus elterjedéséről is beszéltek. A jelzéssel megkerestük a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) vezetőjét, Macrina Mihait, aki nyugalomra inti a lakosságot, s kijelentette, hogy nincs szó semmiféle járványról. A DSP adatai szerint megyénkben egyetlen rotavírussal fertőzött beteget sem regisztráltak, ugyanakkor augusztus és szeptember hónapokból összesen 8 sárgaságos betegről van tudomásuk. „A hepatitisz A-val fertőzött betegek számát tekintve egyáltalán nem beszélhetünk növekvő tendenciáról, ez normális paraméterek közötti érték. A nyolc beteg mindenike más-más településről, közösségből került ki, így semmilyen formában nem mondhatjuk, hogy járvány van. Megnyugtatásként elmondhatom, hogy nincs probléma a hepatitisz A kapcsán” — fogalmazott az intézményvezető.
Az tény, hogy a szomszédos Bihar megyében ijesztő méreteket öltött a sárgaság, de az, hogy valaki hasmenéses, hányásos tüneteket produkál, nem jelenti egyértelműen, hogy sárgaságos vagy rotavírussal fertőzött.
Betartandó tanácsok
Az A típusú sárgaságot a betegek, illetve a még tünetmentes fertőzöttek terjesztik, a fertőzés szájon át történik leggyakrabban, úgy, hogy kezünkkel visszük be szervezetünkbe a vírust. De betegek által használt tárgyak, fertőzött étel és ivóvíz, továbbá rágcsálók és bogarak által is megfertőződhetünk. A lappangási időszak két és hat hét közötti, közben tünetmentesek lehetünk, de másokat megfertőzhetünk. A tünetek nem mindig jelennek meg, s olykor hasonlítanak az influenza tüneteihez: levertséget, fejfájást tapasztalhatunk. Egyéb tünetek: étvágytalanság, hányinger, hányás, hasfájás, a bőr és a nyálkahártyák sárga elszíneződése, sötét színű vizelet. A megelőzés főleg a higiéniai szabályok betartásával lehetséges, de oltással is történhet. Fontos az alapos kézmosás, az illemhelyek rendszeres fertőtlenítése, a gyümölcsök megmosása, a saját edények és evőeszközök, valamint az egyszer használatos törlőkendők használata. Ha sárgaság gyanúja áll fenn, forduljunk orvoshoz, figyelmeztet közleményében a DSP.