Románia az egyik legnagyobb munkaerő-kibocsátó ország az Európai Unióban, állapította meg legutóbbi online szociológiai kutatásában, a főleg az erdélyi demográfiai összefüggésekre összpontosító Erdélystat statisztikai szolgálat.
Célországok
Egy korábbi statisztikai elemzésükben arra a következtetésre jutottak, hogy az életvitelszerűen külföldön élő, romániai születésű népesség száma közel 4 millió volt 2020-ban az általuk megfigyelt 25 fogadó országban. Ez azt is jelenti, hogy a feltételezett, Romániában született 22,6 milliós népesség legkevesebb 18 százaléka élt külföldön 2020-ban. A Romániából kivándorlók öt legnagyobb célországa Olaszország, Németország, Spanyolország, az Egyesült Királyság és Magyarország.
Kevesen akarnak hazajönni
A kutatás legszomorúbb eredménye a következő: a válaszadók meglehetősen magas aránya (41 százalék) soha nem szándékozik visszaköltözni Romániába, és csupán 3-4 százaléka a kint élőknek tervezi, hogy a közeljövőben (egy éven belül) hazatér.
Hány szatmári van kint?
Az erdélyi viszonylatban végzett felmérés szerint a külföldön dolgozók 22 százaléka vallotta, hogy valamelyik partiumi megyéből való, ettől pontosabb behatárolását a származási helynek a statisztikusok nem tudtak végezni, az erre fordítható errőforrások kihasználásával sajnos túl nagy lett volna a szórás, pontatlan a kapott eredmény, a régiósnál kisebb közigazgatási egységre a felmérést nem tudták „levinni. Ezért sajnos ez alkalommal sem derült ki, hogy hány szatmári szakmunkás hiányát nyögi az összes szatmári iparági szereplő, a vállalkozások évek óta találgatnak a tekintetben, hogy hány szatmári dolgozhat külföldön ahelyett hogy a hazai GDP-t termelné.
Az Erdélystat „Vissza a gyökerekhez” elnevezést viselő kutatása teljes terjedelmében ITT olvasható el.
Princz Csaba