Szatmárnémeti

Nincs pénz a legelőgazdálkodási tervre

2015.03.13 - 09:00

Már 2014 novemberére el kellett volna készítenie minden önkormányzatnak a legelőgazdálkodási tervet, ám idei elkészítése is kérdéses.

Tavaly novemberig kellett volna kidolgozni a legelőgazdálkodási tervet a 2013/34-es kormányhatározat értelmében. A dokumentum elkészítésére vonatkozó alkalmazási útmutatót azonban csak a határidő lejárta után, 2015 januárjában hozták nyilvánosságra. A legelőgazdálkodási tervet eddig nem dolgozták ki az önkormányzatok, így megeshet, hogy a gazdálkodók elesnek a legelők esetén a területalapú támogatástól — derült ki a tegnap tartott munkamegbeszélésen, melyet a prefektusi hivatal szervezett. Eugeniu Avram kormánybiztos felszólította a jelenlevőket, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a kormányhatározat előírásainak minél hamarabb eleget tegyenek. A tegnapi gyűlés során kiderült, hogy a legelőgazdálkodási terv kidolgozása költséges, összetett felméréseket tesz szükségessé. A jelen levő polgármesterek egybehangzó véleménye szerint önerőből nem tudják elkészíteni a legelőgazdálkodási tervet, így azzal egy céget kell megbízniuk, ám ez a szolgáltatás egyáltalán nem olcsó, s mivel az idei évi költségvetésükbe nem is foglalták bele ezt a költséget, nem tartják valószínűnek, hogy 2015-ben sikerül kidolgozniuk a tervet. Szatmár megyében eddig egyetlen, Bihar megyei cég jelezte, hogy térítés ellenében elkészíti a legelőgazdálkodási tervet, ám annak költségét a polgármesterek megfizethetetlennek tartják. Incze Lajos, Halmi község polgármestere elmondta, tőlük 18 ezer eurót kértek, míg Királydaróc község polgármestere, Balog Daniel számítása szerint nekik 30 ezer euróba kerülne a dokumentum elkészítése.

Az agrárkamara képviselője elmondta, a legelőgazdálkodási terv elkészítéséhez az első lépés az, hogy a Kataszteri Hivatalban (OCPI) a parcella topográfiai bejelölésére kell sort keríteni, ezután a talaj és a növényzet összetételét kell meghatározni, végül a parcellán elvégzendő munkálatokat kell megjelölni. Mindehhez szakemberek segítségére van szükség, a munkát legegyszerűbben egy külsős céggel kötött szerződés alapján lehet kivitelezni. A Talajtani és Agrokémiai Hatóság (OSPA) képviselője elmondta, hogy ilyenfajta vizsgálatokat csak az ő hivataluk végezhet el, más cégeknek együtt kell működniük velük, ám ők nagyon kevés emberrel dolgoznak, tehát esélytelen, hogy belátható időn belül minden önkormányzat számára elvégezzék a szükséges vizsgálatot. A bihari cég képviselői felajánlották szolgálataikat a polgármestereknek, kihangsúlyozva, hogy a legelőgazdálkodási terv költségei változnak annak függvényében, hogy a topográfiai behatárolást kinek kell elvégeznie. A találkozó összegzéseként kiderült, hogy egyelőre senki semmi biztosat nem tud arra vonatkozóan, hogy a legelőgazdálkodási terv hiánya milyen módon befolyásolja a szubvenció megítélését. Erre leghamarabb a jövő héten kaphatnak választ az érdekeltek, ha a kormány elfogadja a jelenleg közvitán levő határozatot.

Sógor Beáta