Szatmárnémeti

Nincs okunk a pánikra

2013.01.17 - 08:55

A jelenlegi változékony időjárás igencsak próbára teszi a szervezetünket. Az influenzajárvány minden év januárjában el szokta érni megyénket, azonban az orvosok szerint nincs ok a pánikra.

 

A nemzetközi híradások az eddiginél súlyosabb, akár halálesetekkel járó influenzajárványról tájékoztatnak a szomszédos országokban, egyes esetekben nem kis riadalmat okozva ezáltal a lakosság körében. Az elmúlt héten megduplázódott a mi megyénkben is a felső légúti virózisos megbetegedések és tüdőgyulladások száma. Az idei várható influenzajárvány súlyosságáról, valamint a megelőzéssel kapcsolatos tennivalókról dr. Láng Lászlót, a Szatmár Megyei Családorvosok Szövetségének alelnökét kérdeztük, aki egyből leszögezte: pánikra semmi ok! Elmondta, minden év januárjában felüti fejét az influenzajárvány, idén sem lesz ez másként. Új vírustörzsről vagy új típusú influenzáról pedig nem beszélhetünk, legfeljebb a járvány intenzitása erősebb, és többen betegednek meg, mint máskor. Vannak kirívó esetek, amikor esetleg halálos is lehet a megbetegedés, ez azonban nem az influenza típusától, hanem a szervezet immunrendszerének erősségétől függ, tehát semmi esetre sem általánosíthatunk.

 

Védőoltás

 

Dr. Láng László egyértelműen kifejtette, az influenza ellen a legjobb védekezés az oltás. Mivel a vírusok ellen nincs hatásos antibiotikum, ezért az oltás az egyetlen módszer, hogy kivédjük a betegséget. Az oltások hatékonysága 86 százalékosra tehető, viszont lényegesen csökkenthetik a megbetegedések terjedésének a lehetőségét. Ebben az évben sokkal kevesebben fordultak a háziorvosukhoz influenza elleni védőoltásért, mint tavaly, aminek egyik oka, hogy ezen a télen még nem volt járvány és pánik sem — számolt be az orvos. Dr. Láng László elmondta, hogy még nem késő védőoltásért fordulni családorvosunkhoz, az oltás hatóideje két hét, tehát mire az influenzajárvány eléri megyénket, védettségre tehetünk szert.

Minden háziorvosi rendelő rendelkezik influenza elleni védőoltással, amit a veszélyeztetett csoport tagjai ingyenesen igényelhetnek. Ide tartoznak a 65. életévüket betöltött személyek, a terhes nők, a krónikus betegségben szenvedő lakosok. A kórházi dolgozók, idősotthonokban dolgozó ápolók, orvosok is fokozottabb fertőzésveszélynek vannak kitéve, s könnyebben megfertőzhetnek másokat is. A 2011/2012-es szezonban 18 ezer ingyenes oltóanyag érkezett Szatmár megyébe, melyből 12 915-öt használtak fel. Akik nem jogosultak az ingyenes védőoltásra, 24—33 lej közötti áron szerezhetik be az oltóanyagot a gyógyszertárakban. Ugyanakkor mindenkinek azt ajánlják, hogy lehetőleg tartsák be az orvosok ajánlásait: öltözzenek az időjárásnak megfelelően, lehetőleg kerüljék a zsúfolt helyeken való hosszabb tartózkodást, ne fogyasszanak alkoholt. A szívbántalmakban, légzőszervi betegségekben szenvedők nagy hidegben minél ritkábban menjenek ki az utcára.

Tünetek

 

A betegség az emberek között cseppfertőzéssel vagy közvetlen érintkezés (pl. váladékkal szennyezett kéz) útján terjed. Fő tünetei a hirtelen kezdődő láz, izomfájdalom, elesettség, később pedig száraz köhögés. Különösen az időseknél súlyos szövődmények léphetnek fel. Az antibiotikumok használata a bakteriális fertőzések esetén hatékony, vírusfertőzések esetében (hűlés, grippé) nem. A tünetek jelentkezésekor érdemes szakemberhez fordulni, fontos tudni, hogy a betegek csak orvosi előírásra szedjenek antibiotikumot.