Belföld

Nincs megfelelő munkaszerződésük

2020.03.10 - 11:52

Felmérést végzett a legnagyobb, egészségügyi dolgozókat tömörítő érdekvédelem, a Sanitas januárban, amelyben arra volt kíváncsi, mennyire tartják tiszteletben az iskolaorvosok, iskolai asszisztensek jogait.

Nagy számban válaszoltak a kérdéseire az egészségügyi alkalmazottak: 712 óvodában, iskolában és felsőoktatási intézményben dolgozó asszisztens, orvos mondta el a véleményét. A válaszadók 57,48 százaléka a Sanitas érdekvédelmi szervezet tagja, 9,45 százaléka egy másik szakszervezet tagja, 33 százalékuk pedig nem rendelkezik érdekvédelm szervezeti tagsággal. A Sanitas megjegyzi, hogy hivatalosan 4933 alkalmazott dolgozik országszerte az egészségügyi ágazat ezen szegmensében.

Arra a kérdésre, hogy „létezik-e kollektív munkamegállapodás (CCM) azon óvodai/iskolai/egyetemi orvos rendelő szintjén, amelyben dolgozik?”, a válaszok a következőképpen alakultak: a válaszadók 16,81%-ának jelenleg nincs érvényes kollektív munkaszerződése, a válaszadók 18,53%-a pedig nem is tud ilyen dokumentum létezéséről. A legtöbbjüknek, a 35,83%-uknak van kollektív munkaszerződése, de ez valójában a rendelőt is működtető közigazgatási intézmény, a városháza kollektív szerződése, és csupán 25,03%-nak van kifejezetten egészségügyi kollektív munkaszerződése, ami fontos eszközt jelent az alkalmazottak megfelelő szintű szociális védelmének biztosítására — ez biztosítja ugyanis a szerzett jogok elvének tiszteletben tartását és a megfelelő munkakörülményeket a közegészségügyi rendszerben dolgozók számára. Azok tehát, akik nem ez utóbbi szerződéssel rendelkeznek, nem is rendelkezhetnek a közegészségügyi rendszer szintjén megkötött munkaszerződésben garantált tágabb jogokkal, előnyökkel.

„Következésképpen az egészségügyi ágazatban dolgozók által tárgyalt jogok csak az iskolai orvoslási rendszerben dolgozók egynegyedére (25,03%) vonatkoznak” — írja a Sanitas.

Egy másik negatívum, amelyre az érdekvédelem világított rá, az, hogy az iskolai rendelők alkalmazottainak 70 százaléka nem kapta meg a neki járó, 2017–2018-as évi üdülési jegyeket sem, márpedig erre a pótlékra nekik is joguk van. A Sanitas szerint ez is csupán azt bizonyítja, mennyire figyelmen kívül hagyják a helyi hatóságok az iskolaorvosi rendelők alkalmazottainak jóllétét. A szakszervezet azt állítja, hogy 2019-ben valamennyit javult a helyzet, hiszen tavaly már „csak” a rendelők alkalmazottainak 60 százaléka számára nem voltak biztosítva a voucherek, 39,97 százalékuk megkapta a pótlékot. Mint mondják, természetesen ezt nem szabad annyiban hagyni, peres úton kell érvényt szerezni ennek a jognak.

Az óvodai, iskolai és egyetemi rendelőkben szolgálatot teljesítő asszisztensek és orvosok ugyanakkor jónak látnák, ha nem az önkormányzatokhoz, hanem egy egészségügyi intézmény alárendeltségébe tartoznának: 30,66 százalékuk szeretné, ha ez az intézmény a közegészségügyi igazgatóság lenne, 59,12 százalékuk egy, az Egészségügyi Minisztériumhoz tartozó, 9,93 százalék pedig a helyi hatóságokhoz tartozó kórház fennhatósága alá sorolná az iskolai rendelőket. „Ebből a szempontból azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az iskolai rendelők egészségügyi személyzetének túlnyomó többsége szerint érdemes lenne fontolóra venni az átszervezést abban az értelemben, hogy a helyi közigazgatási szervek helyett egy egészségügyi intézmény alárendeltségébe tartozhasson az adott rendelő” — teszi még hozzá a Sanitas.