A romániai iskolák több mint 90%-a felújításra szorul, a tanintézetek 15%-ban még mindig két váltásban tanulnak – derül ki az oktatási minisztériumnak a közoktatási intézmények bútorral, didaktikai és digitális eszközökkel való felszerelését célzó igénylésében. A felújításra szoruló épületek több mint 70%-a — sajnos, nem meglepő módon — vidéken van.
Ebből a nemrégiben megjelent hírből kiindulva körbenéztünk Szatmár megyében — a teljesség igénye nélkül — és felkerestük egyes vidéki iskolák vezetőségét, hogy megnézzük, beleesnek-e az említett 90%-ba, vagy sem. S bár lehet sokan lepődnek, úgy tűnik, hogy Szatmár megye a inkább a maradék 10%-ot képviseli, hiszen átlagosan jól felszerelt iskoláik vannak, ahol a diákok saját osztálytermeikben tanulhatnak.
Sárközújlakon például két évvel ezelőtt az iskola teljes felújításon esett át, “tetőtől talpig” mindent újítottak, így a diákoknak az okostáblák és a kivetítők mellett már csak a motivációra van szükségük ahhoz, hogy minél több tudást sajátítsanak el. Mint Szőlősi Enikő intézményvezetőtől megtudtuk, az oktatás 8-tól 15 óráig zajlik, vannak összevont osztályok, de csak ott, ahol kevés a gyerek (például Adorjánban), tehát nem a helyszűke miatt kényszerülnek egyes diákok közösen tanulni más évfolyammal.
Sárközújlakon egyébként délutáni programok is zajlanak az iskolában: működik az afterschool – több csoportban is –, de emellett kézilabda, kosárlabda és foci edzést is tartanak, sőt, vannak akik furulya-szakkörre járnak. Az intézményben nem csak hétköznap, hanem hétvégén, szombaton is vannak különféle gyerekfoglalkozások, így a kicsiknek lehetőségük van tánc- és játszóházba is járni. Az igazgató elmondása szerint mindennek örülnek, amit kapnak és elégedettek az iskola felszereltségével.
Hasonló a helyzet Túrterebesen is, ahol az iskola 2012-ben teljes felújításon esett át, szinte városi színvonalra emelve az intézmény felszereltségét. Sárosi Tibor igazgató tájékoztatása szerint az intézmény mindhárom épülete fel volt újítva – vakolás, meszelés, padlócsere és tetőcsere – és a felszerelés is jó állapotban van. Noha a gyerekek nem tudnak vigyázni a bútorokra, igyekeznek azokat folyamatosan cserélni.
Túrterebesen is egy váltásban működik az oktatás, nincsenek összevont osztályok, sőt, van ahol annyi diák van, hogy párhuzamos osztályok is működnek. Délutáni programként általában sportedzések vannak, másra egyelőre nincs igény. Az igazgató elmondása szerint elégedettek az intézménnyel, egyedül az informatikus labort lehetne felújítani, de egyébként az is működőképes.
A Szatmárhegyi Általános Iskola is azon munkálkodik, hogy ne a felújításra szoruló 90%-ot, hanem a maradék 10-et képviselje, hiszen az intézményben jelenleg is felújítások zajlanak ( az V-VIII. osztályosok épületében). Mint azt Muntán Antal igazgató elmondta, az iskolát kívül-belül felújítják, sőt egy kisebb hozzáépítéssel is bővítik azt. A külső munkálatok után a bútorzatot is kicserélik és az iskola digitális eszközökkel is gazdagodni fog. Az egyetlen probléma a pénzhiány miatti csúszás, ugyanis a beköltözést jövő januárra tervezték, de a befejezetlen munkálatok miatt kénytelenek még kicsit várni az épület felavatásával. Az újítástól függetlenül egyébként zavartalanul zajlik az oktatás, az igazgató szerint ugyan kicsit szűkösen, de egy váltásban működnek és mivel elég diák van, a magyar tagozaton összevont osztályok sincsenek. Délutáni tevékenységként itt is működik az afterschool, ahová szívesen várják a diákokat. A szatmárhegyiek egyébként szintén elégedettek az intézménnyel, csak azt várják, hogy végre beköltözhessenek az új épületbe.
Kökényesden kicsit rosszabb a helyzet: ott egy régi épület ad otthont az iskolának, így nincsenek laborok, csak osztálytermek, de ezek ellenére kényelmes, meleg, a felszereltsége megvan – sőt, két – három héten belül hat okostáblával is gazdagodni fog – és amennyire lehetséges volt, felújították, így ott sincs szükség újabb rendkívüli felújításra. Mivel osztálytermekből nincs hiány, a gyerekek egy váltásban tanulnak, ám a kevés diák miatt vannak összevont osztályok.
A délutáni tevékenységek főként extrakurrikuláris tevékenységekből állnak, illetve januártól lesz felzárkóztató tevékenység is a gyengébb eredményt elért tanulók számára. Kornis Ágnes igazgató szerint a legjobb megoldás egy új épület lenne, mivel ezt nem tudják már jobban felújítani, hiszen ami lehetséges volt, kihozták belőle. Beszámolt arról is, hogy 10-15 évvel ezelőtt elkezdődött egy új iskola építése, de az alapnál abbamaradtak a munkálatok, így továbbra is a jelenlegi épületben folytatják oktatási tevékenységeiket, ahonnan a különféle laborokat hiányolják leginkább.
Szabó Beatrix