Belföld

Nincs helyük a 'szalonígéreteknek'!

2019.02.26 - 20:00

A bírák és ügyészek elégedetlenségeit nem lehet 'szalonígéretekkel' elsimítani - írja a több szakmai szervezet, köztük a Romániai Bírák Fóruma által aláírt közleményben.

Az igazságügyben dolgozók képviseletei arra reagáltak, hogy Tudorel Toader hétfőn bejelentette, létrehoznak egy kapcsolattartási mechanizmust, amely szerint a kormány által indítványozott jogszabálytervezeteket azok közzététele előtt legalább öt nappal elküldik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsnak (CSM) elemzésre és láttamozásra. A miniszter azt is mondta, hogy eltörlik a 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet 54-es cikkelyét, amely szerint bírák is megpályázhatnák a főügyészi tisztségeket.

'Az igazságszolgáltatás függetlensége nem képezheti alku tárgyát. Következtetésképpen a bírák és ügyészek elégedetlenségeit nem lehet elsimítani olyan 'szalonígéretekkel', amelyek jövőbeni, esetleges, időben be nem határolt eltörlésére vonatkoznak egy törvényszövegnek, amely vélhetően 'bizonyos személyeket' céloz a bírók közül, akik 'magas rangú' ügyészi tisztségekre pályáznak' - írja a közlemény, amely szerint a CSM-nek és annak részlegeinek vissza kell térniük a törvényben meghatározott szerepükhöz.

 

A dokumentum megjegyzi, hogy a kormányfővel való hétfői találkozón nem vett részt sem a legfelsőbb bíróság elnöke, sem a legfőbb ügyész, ott volt viszont a bírák és ügyészek visszaéléseit vizsgáló ügyosztály vezetője.

 

A három szervezet képviselői több olyan tényezőt sorolnak fel, amelyekről nem született döntés a hétfői találkozón, és amelyeknek káros következményei lehetnek az igazságszolgáltatás függetlenségére nézve. Szerintük elégtelen, hogy aláírnak egy memorandumot, miszerint a CSM-nek ésszerű határideje van láttamozni egy jogszabályt, ha semmi nem szavatolja, hogy észrevételeiket figyelembe is veszik. A szakmai szervezetek továbbá indokolatlannak tartják a bírák és ügyészek visszaéléseit vizsgáló ügyosztálynak már a létezését is, valamint azt a sietséget, amellyel 45 napra korlátozták a határidőt, amely alatt végleges kinevezésekkel kell elfoglalni a vezető ügyészi állásokat, ami megbéníthatja a rendszer tevékenységét.

 

A szervezetek ugyanakkor felhívják a figyelmet azokra a következményekre, amelyekkel a 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet alkalmazása járhat nemzetközi téren, különösen ami a jogállam megítélését és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) sorsát illet.

A bírák és ügyészek elégedetlenségeit nem lehet 'szalonígéretekkel' elsimítani - írja a több szakmai szervezet, köztük a Romániai Bírák Fóruma által aláírt közleményben. Az igazságügyben dolgozók képviseletei arra reagáltak, hogy Tudorel Toader hétfőn bejelentette, létrehoznak egy kapcsolattartási mechanizmust, amely szerint a kormány által indítványozott jogszabálytervezeteket azok közzététele előtt legalább öt nappal elküldik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsnak (CSM) elemzésre és láttamozásra. A miniszter azt is mondta, hogy eltörlik a 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet 54-es cikkelyét, amely szerint bírák is megpályázhatnák a főügyészi tisztségeket.'Az igazságszolgáltatás függetlensége nem képezheti alku tárgyát. Következtetésképpen a bírák és ügyészek elégedetlenségeit nem lehet elsimítani olyan 'szalonígéretekkel', amelyek jövőbeni, esetleges, időben be nem határolt eltörlésére vonatkoznak egy törvényszövegnek, amely vélhetően 'bizonyos személyeket' céloz a bírók közül, akik 'magas rangú' ügyészi tisztségekre pályáznak' - írja a közlemény, amely szerint a CSM-nek és annak részlegeinek vissza kell térniük a törvényben meghatározott szerepükhöz.A dokumentum megjegyzi, hogy a kormányfővel való hétfői találkozón nem vett részt sem a legfelsőbb bíróság elnöke, sem a legfőbb ügyész, ott volt viszont a bírák és ügyészek visszaéléseit vizsgáló ügyosztály vezetője.A három szervezet képviselői több olyan tényezőt sorolnak fel, amelyekről nem született döntés a hétfői találkozón, és amelyeknek káros következményei lehetnek az igazságszolgáltatás függetlenségére nézve. Szerintük elégtelen, hogy aláírnak egy memorandumot, miszerint a CSM-nek ésszerű határideje van láttamozni egy jogszabályt, ha semmi nem szavatolja, hogy észrevételeiket figyelembe is veszik. A szakmai szervezetek továbbá indokolatlannak tartják a bírák és ügyészek visszaéléseit vizsgáló ügyosztálynak már a létezését is, valamint azt a sietséget, amellyel 45 napra korlátozták a határidőt, amely alatt végleges kinevezésekkel kell elfoglalni a vezető ügyészi állásokat, ami megbéníthatja a rendszer tevékenységét. A szervezetek ugyanakkor felhívják a figyelmet azokra a következményekre, amelyekkel a 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet alkalmazása járhat nemzetközi téren, különösen ami a jogállam megítélését és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) sorsát illet.