Szatmárnémeti

Nincs helye a lefolyóban az olajnak

2019.04.03 - 13:02

A használt háztartási olajjal történő felelőtlen bánásmód veszélyeire figyelmeztet az APM. 2015 óta megyeszerte több gyűjtési ponton is lehetőség van a használt étolaj leadására.

Szatmár megyében az elmúlt években nagy volumenű beruházást hajtott végre az Apaserv és több vidéki önkormányzat a csatornahálózat korszerűsítése érdekében.

Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) igazgatója elmondta, hogy annak érdekében, hogy megőrizzük a rendszer tisztaságát, érdemes odafigyelni arra, mi kerül a lefolyóba. Az egyik olyan veszélyes hulladék, amelynek a rendszerbe való bekerülésétől óvakodni kell, az a használt, égett háztartási olaj, amely képes csúnyán lerakódni a szennyvízhálózat csövein.

„Elsősorban a háziasszonyok felé fordulunk, mivel közeledik a húsvét, sütnek, főznek, ezáltal pedig nagyon sok használt, égett olaj fog keletkezni, viszont nagyon fontos, hogy semmiképpen ne öntsék a lefolyóba, mivel lerakódik, és tönkreteszi a csatornahálózatot, amiért kár lenne, hiszen nagy befektetés árán sikerült azt felújítani” — fogalmazott az ügynökség vezetője.

Elmondta azt is, hogy akár már 1 liter olaj is képes 1 millió liter ivóvizet szennyvízzé változtatni, ha kiöntve a talajból a föld alatt lévő ivóvízkészletbe szivárog. 1 millió liter víz nagyjából 50 ember éves vízfogyasztása. Viszont ennél időnként sokkal nagyobb szennyezésről van szó, éppen ezért nagy elővigyázatossággal kell bánni az ilyenfajta konyhai hulladékkal.

„Ezúton is felkérjük a lakosságot, gyűjtse otthon az égett olajat, hiszen évek óta lehetőség van több Szatmár megyei gyűjtőponton is leadni azt. Ezért ahelyett, hogy a lefolyóba vagy a vécébe, esetleg a szabadban a földre öntenék, éljenek ezzel a lehetőséggel. Néhány évvel ezelőtt komoly kampányt folytattunk ennek népszerűsítése érdekében, létre is jött egy cég, amelyik több Szatmár megyei városban is 200 literes fémtartályokat helyezett el, ezeket mindmáig fel lehet keresni, s a tölcséren keresztül beléjük lehet tölteni a háztartási olajat” — magyarázta Békéssy Erzsébet.

A különböző városi önkormányzatokkal indított kezdeményezés 2015 óta működik, az olaj összegyűjtését pedig az Alpin Recycling cég végzi. A cég képviselője, Adrian Mărculescu szerkesztőségünk kérésére elmondta, hogy 2015 óta 5580 kilogrammnyi használt háztartási olajat és zsiradékot gyűjtöttek össze a kihelyezett gyűjtőpontokról.

Ilyen gyűjtőpontok vannak Szatmárnémetiben a nagypiacon, a kispiacon és a Szamos-piacon, de ugyanúgy a tasnádi és a nagykárolyi piacokon is, valamint Erdődön.

Viszont a cég munkatársai abban az esetben szívesen házhoz is mennek, ha legalább 10–15 litert le tud adni az illető háztartás, esetleg egy-egy tömbház lakóközössége közösen összegyűjti és átadja azt a lakóközösség által megbízott adminisztrátornak. Nagyobb mennyiség esetén a kiszállás költséghatékonyabb, 1–2 liter olajért nem áll módjukban házhoz menni a cég munkatársainak.

Mărculescu elmondta, hogy több étteremmel is jó az együttműködés, sok olyan nagy étkezde veszi igénybe szolgáltatásukat, ahol nagy mennyiségben készül napi szinten az étel.

Kérdésünkre, hogy a piacokon elhelyezett 200 literes fémhordók milyen gyorsan telnek meg, a vállalkozás képviselője elmondta, hogy ez igazából változó, így pontos adattal nem is szolgálhat, viszont tény, hogy télen kevesebb olajat és zsiradékot termelnek a városlakók, de ahogy kitavaszodik, egyre gyakrabban kell üríteni a tartályokat. Elmondta, hogy folyamatosan kapcsolatban vannak a piacok adminisztrátoraival, ők is figyelik a hordókat, de sok esetben a járókelők értesítik a céget telefonon, ha üres hordóra van szükség.

„Minden hordón szerepel a cég telefonszáma, így ha már nem fér bele több olaj, felhívnak minket, és mi jövünk, és kicseréljük” — tette hozzá a cég képviselője.

A begyűjtött olajat egy újrahasznosítással foglalkozó cégnek adják tovább, amelyik különböző források szerint biodízelgyártással foglalkozik, viszont ezt az információt a gyűjtőpontokat kezelő cég képviselője nem tudta megerősíteni.

 

 

Bajnai Botond