Szatmárnémeti

Nincs elég tanterem, szűkös a hely

2020.08.26 - 07:39

Hatalmas a bizonytalanság a Szatmár megyei oktatási intézményekben a 2020/2021-es tanévnyitással kapcsolatban. Az Oktatási Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium eddig megjelent tervei alapján igyekeznek megszervezni az oktatást az iskolák, de konkrét döntések csak a jövő héten várhatók. Abban reménykednek, hogy a járványhelyzet megengedi majd a diákok jelenlétét az oktatási intézményekben, és a zöld forgatókönyv lép életbe, ott pedig, ahol elegendő a hely a járványügyi szabályok és óvintézkedések betartásához, ismét elfoglalhatják a helyeiket a tanulók az iskolapadokban szeptember 14-én, hétfőn reggel.

Sajnos zöld forgatókönyv esetén sem járhat minden diák iskolába a megszokott módon: a központi iskolák esetében nincs elegendő hely arra, hogy betartsák az előírt, 1 méteres távolságot a padok között. Ilyen helyzetben van például a Nagykárolyi Elméleti Líceum és a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, de Szatmárnémetiben sem jobb a helyzet — tudtuk meg Kallós Zoltán helyettes főtanfelügyelőtől. Szatmárnémeti három nagy, magyar tannyelvű líceumából csak egyben, a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban van elegendő osztály és ezekben megfelelő tér az óvintézkedések betartásához, az általános iskolák között pedig olyan is akad, ahol a közösség egy része biztosan online fog tanulni: a Grigore Moisil Általános Iskolában és a Constantin Brâncoveanu Általános Iskolában zöld forgatókönyv mellett sem lehet megoldani, hogy mindenki bejárjon — e kettőben ugyanis már a járvány előtt is két váltásában jártak iskolába a diákok.

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség várja a pontosításokat és a konkrét előírásokat, addig is igyekszik felkészülni minden forgatókönyvre, az önkormányzatok pedig már biztosították az intézményt a támogatásukról — magyarázta Kallós Zoltán.

 

Csökkenhet a bentlakók száma

 

Nincs még konkrét döntés arról, hogyan indítja el a tanévet Szatmárnémeti legnépesebb magyar tannyelvű oktatási intézménye, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, de azt szeretnék, hogy minden diák visszatérjen az iskolapadokba — tudtuk meg Pataki Enikő iskolaigazgatótól. Rengeteg még a kérdőjel az oktatás megszervezésével kapcsolatban, de vannak olyan elképzelések, melyek szerint az elemis diákok átköltöznek a tanintézet másik, eddig használaton kívüli épületébe, ahol korábban például az Unio iskola bentlakása is üzemelt. Itt négy osztálytermet és a hozzájuk tartozó mosdókat sikerült felújítani, így a főépületben felszabadulnak a kicsik termei. Ha szükséges lesz, a IX–X. osztályokat csoportokra osztják majd — ezek profiljaiknak megfelelően egyébként is részben osztottak, így a csoportbontások szerint tanulhatnak majd.

Mint megtudtuk, ha a minisztérium kifizetné az oktatóknak a plusz órákat, akkor bár nem kevés megterheléssel jár, a pedagógusok hajlanának arra, hogy két váltásban atartsá meg az óráikat, de egyelőre erről sem érkezett semmilyen pontos információ. Nagyon jó lenne az is, ha lehetne még személyzetet alkalmazni — elég csak a tisztaságért felelős személyzetre gondolni, a főgimnáziumban például egy ötfős csapatnak kell két nagy épületet tisztán tartania, fertőtlenítenie.

Szintén nagy kérdés, hogyan indulhat a tanév a főgimnázium bentlakásában. Nagy valószínűséggel csökkenteni kell majd a bentlakók számát, hogy be tudják tartani az egyméteres távolságot a diákok között. Az sem tisztázott még, hogy fogadhatnak-e más iskolákból diákokat — magyarázta Pataki Enikő. A bentlakásba a tervek szerint augusztus 31-től lehet beiratkozni, a helyzet jelenlegi állása szerint pedig valószínűleg 20 százalékkal csökkenteni kell majd a bentlakók számát: megtörténhet, hogy a korábbi száz helyett csak 80 fiatal lakhat itt a tanév során. A főgimnáziumban jövő héten tartanak vezetőtanácsi gyűlést, ahol minden részletre kitérve keresik meg a legjobb megoldásokat.

 

Jövő héten születik döntés

 

A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban szintén jövő héten gyűlésezik a vezetőtanács, így konkrét lépésekről és döntésekről egyelőre Ádámkó István iskolaigazgató sem tudott beszámolni lapunknak. Elképzelések és tervek vannak, hiszen igyekeznek minden eshetőségre felkészülni, ám még hatalmas a bizonytalanság — magyarázta. Annyi bizonyos, hogy az oktatási intézményben nincs minden osztályteremben megfelelő tér az 1 méteres biztonsági távolság betartására, így még gondolkodnak azon, milyen formában tudják kivitelezni a diákok jelenlétét az órákon. Most éppen azon dolgoznak, hogy a szabályoknak megfelelően jelekkel lássák el a tanintézmény folyosóit, a mozgásirányoknak megfelelően.

Szintén nagy fejtörést okoz a tanintézethez tartozó Szent Alajos Konviktus és bentlakóinak helyzete — tette még hozzá az igazgató. Megvolt a beiratkozás, az oktatási intézmény diákjai mellett pedig még 8–10 iskolából akadtak jelentkezők. Annyi bizonyos, hogy a védőtávolság betartásával a jelenlegi négy helyett csak két diák kaphatna helyet egy-egy szobában, ez viszont létszámcsökkenéssel járhat. Egyelőre várnak, és gondolkodnak a lehető legjobb megoldásokon — mondta Ádámkó, hozzátéve, hogy arra törekszenek, hogy minden eshetőségre fel legyenek készülve, a diákok jelenlétére az iskolában, és arra is, ha online kell majd folytatni az oktatást.

 

Minden eshetőségre készen

 

A hely szempontjából szerencsésebbnek mondhatja magát a Szatmárnémeti Református Gimnázium, ahol a termek elég nagyok és számosak ahhoz, hogy mindenki elférjen a szabályok szerint — magyarázta érdeklődésünkre Póti Eduárd iskolaigazgató. „Bízunk abban, hogy a megszokott módon indulhat a tanév, és minden diákunk visszatérhet, de emellett igyekszünk felkészülni minden eshetőségre, arra is, hogy át kell térni az online oktatásra” — magyarázta Póti. A gimnáziumban már tavasszal sem okozott gondot az online oktatásra való áttérés, a 2020/2021-es tanévben a már bejáratott platformok segítségével tudják folytatni online módon az oktatást, ha ez elkerülhetetlen. A Szatmárnémeti Református Gimnáziumban a tavasz folyamán három olyan diák volt, akinek nem volt megfelelő eszköze az internetes oktatáshoz, számukra a polgármesteri hivatal jóvoltából táblagépeket biztosítottak. Jelenleg hét tablettel rendelkezik az iskola, melyeket a tanulók rendelkezésére tudnak bocsátani, hogy senki ne maradjon ki a digitális oktatásból, ugyanakkor a tanügyminisztérium ígérete szerint a közeljövőben még közel félszáz táblagépet és laptopot kapnak, melyeket szintén a pedagógusok és a diákok használhatnak, ha szükséges.

„A jövő hét folyamán dől el, hogyan kezdjük a tanévet. Nagyon remélem, hogy mindenki bejárhat majd az iskolába, és nagyon sokáig nem lesznek fertőzöttek a diákok és a pedagógusok körében” — mondta az iskolaigazgató.

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Nem csomagokat, fajátékokat kaptak

Három képességfejlesztő szabadtéri játékot kaptak a sándorhomoki iskolások.
Szatmárnémeti

Negyed évszázada van Dräxlmaier Szatmárnémetiben

A vállalat és munkatársai 25 éves tevékenységének évfordulóját egy különleges eseménnyel ünnepelték.
Szatmárnémeti

Fények, élmények és hagyományok

A szatmárnémeti karácsonyi vásár hétvégi programjai.