Belföld

Nézzék meg, mi kerül a kosárba!

Bumbuluţ Krisztina
2021.12.22 - 18:00
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) arra figyelmezteti a lakosokat, akik az üzletekből kívánják megvásárolni karácsonyra a kalácsot, hogy olvassák el figyelmesen a termékek címkéjét.

Legyen az mákos, diós vagy kakaós, karácsonykor a romániai lakosság asztalára kerül az egyik nélkülözhetetlennek tartott finomság, a kalács. Bár a legtöbben még mindig otthon készítik, egyre többen vannak azok is, akik idő szűkében inkább az üzletekből és pékségekből vásárolják meg ezeket. Az ANPC elnöke, Mihai Culeafă szerint azonban nem árt odafigyelni arra, hogy milyen összetevőket tartalmaznak a kereskedelemből vásárolt sütemények — ehhez pedig érdemes végigböngészni a kívánt termék címkéjét.
Több, piacon lévő kalács címkéjét megvizsgálva kiderült, hogy olyan adalékanyagokat is tartalmaznak, melyek aggodalomra adnak okot. Ne csak a kinézet és a csomagolás alapján ítéljünk! — tanácsolja Culeafă.
Sok kalács tartalmaz mesterséges színezékeket — tartrazint (E 102), azorubint (E 122), amarantot (E 123), eritrozint (E 127) —, amelyek az azokra érzékeny embereknél allergiaszerű reakciót válthatnak ki, légzőszervi vagy bőrtünetet. A színezékek közül ugyanakkor több is káros hatást gyakorolhat a gyermekek tevékenységére és figyelmére.
A karácsonyi nagybevásárlás során a címkén feltüntetett összetevők mellett a csomagolás is sokat elárulhat számunkra. Sérült, szennyezett csomagolású terméket ne vegyünk meg, még akkor sem, ha az ára igen kedvező! Az olyan fagyasztott árukat, melyeknél a csomagolás belül zúzmarás, esetleg a termék összefagyott egy tömbbé, semmiképp se vegyük meg, mert valószínűleg egyszer már felengedett, visszafagyasztott élelmiszerekről van szó. Ha a terméket kibontották eredeti csomagolásából, vagy hiányos a csomagolás, esetleg nem fedi be teljesen a terméket, ne vásárolja meg, ilyen esetben ugyanis az élelmiszer könnyen szennyeződhet, fogyasztása tehát kockázatos lehet.

Szín, szag, állag

A gyakorlott vásárló a húsok, halak frissességét meg tudja ítélni azok színe, szaga, állaga alapján. Ha a termék nem friss, szaga, színe eltér a megszokottól, ne vegyük meg azt! Nyugodtan ellenőrizze az eladó által becsomagolt terméket is, még a helyszínen!
Zöldség-gyümölcs vásárlásakor szemrevételezéssel könnyen megállapíthatjuk a termék frissességét. Az esetleges növényvédőszer-maradékokat a hatóság ellenőrzi, ezt a fogyasztó nem tudja megítélni. Citrom, narancs héját csak alapos tisztítás után tegyük a süteményekbe!
Alaposan ellenőrizni kell a desszertekhez, bejglihez felhasználandó mákot, diót, hogy nincs-e benne szennyezettség, törmelék, s ha igen, ne vegye meg! A mákot felhasználás előtt ajánlatos megmosni és megszárítani. Előre csomagolt termékeknél ellenőrizzük a csomagolást és a minőségmegőrzési időt is! Aszalt gyümölcsöknél, különösen a fügénél gyakori a penészesedés, molyosodás, ennek szemmel látható jeleire legyünk figyelemmel!
Édesség, csokoládé, szaloncukor esetén előfordulhat a minőségmegőrzési idő eltüntetése, átírása, átcímkézése, előző évi szezonális termék értékesítése. Mindig ellenőrizze a jelölést! Ha arra utaló jelet vesz észre a terméken, hogy annak címkéjét módosították, ne vegye meg azt!
Darált húst csak igazán megbízható helyről vásároljon! A legjobb, ha előttünk, a kiválasztott húsból, frissen darálják le kérésünkre, vagy mi magunk daráljuk le otthon. A darált húst vásárlás után minél hamarabb használjuk fel, mivel nagy felületén a mikrobák képesek rohamosan elszaporodni.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Van esély rá, hogy fehér lesz a karácsony

Már a Mikulás szántalpa alá is kerülhet a hóból!
Szatmárnémeti

Hamarosan kezdődik a köztéri karácsonyra-hangolódás

A szatmárnémeti karácsonyi vásár november 28-án nyitja meg kapuit, felgyúlnak az ünnepi fények is. Varázslat, csillogás, mesebeli hangulat vár kicsiket és nagyokat, a fénykupola alatt.
Szatmárnémeti

November 28-án nyit a karácsonyi vásár

Lesz megint óriáskerék és mikulásvonat is.