Szatmárnémeti

Névtábla-avatással emlékeztek dr. Bura Lászlóra

A polihisztor dr. Bura László, Szatmárnémeti díszpolgára emléke előtt tisztelegtek a Magyar Tudomány Ünnepén (Fotók: Muhi Sándor)
2022.11.25 - 11:03
Az idén lett volna kilencven éves a 2014-ben elhunyt dr. Bura László. Az iskolaalapító egyetemi oktatóra (nyelvészre, történészre, polihisztorra) a BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett tagozatán névtáblaavatással emlékeztek.

Tisztelői, egykori kollégái és számos valamikori diákja gyűlt össze csütörtök délután, hogy emlékezzen az egykori iskolaalapító dr. Bura Lászlóra. A szerteágazó tevékenységű, modern polihisztor munkásságáról a Magyar Tudomány Ünnepe címet viselő rendezvénysorozat részeként beszélgettek a szatmári egyetemi központ nagytermében. Az intézmény egykori alapító-igazgatójára 90. születésnapja apropóján emlékeztek tisztelői.

hirek/2022/november/2-10.JPG

Bura László, az ember

Az esemény házigazdája, Szabó-Thalmeiner Noémi oktatási igazgató köszöntötte az egybegyűlteket, akik ezt követően megtekinthették a néhai Bura Lászlóról szóló dokumentumfilmet. Muhi Sándor grafikus, művészeti közíró, aki Bura László munkatársa volt több oktatási intézményben, köztük a tanítóképző szakon is, egykori kollégájáról emlékezett meg. Lovas János és Ozsváth Judit internetes kapcsolaton keresztül szólt a jelenlévőkhöz, a Bura László, az ember, valamint az Elkötelezett apostol és szeretettel kísérő mentor című blokkokban.

Bura László, a mindig kíváncsi kutató és nyelvész

Lakatos-Fleisz Katalin egyetemi oktató Névtani kutatások címmel tartott rövid előadást kapcsolódva Bura ezirányú, igen alapos kutatásaihoz. Nm. és ft. Schönberger Jenő római katolikus megyéspüspök Bura László egyháztörténeti kutatásairól értekezett, hiszen a néhai tudós több, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegyét érintő könyvet és számtalan tanulmányt publikált.

hirek/2022/november/3-9.jpg

Bura László, az iskolaalapító

Pataki Enikő, Ádámkó István jelenlegi és Szilágyi Éva nyugalmazott iskolaigazgatók az iskolaalapító Bura Lászlóról meséltek az egybegyűlt emlékezőknek. Végh Balázs Béla nyugalmazott oktatási igazgató a kolozsvári egyetem Szatmárnémetibe kihelyezett tagozatának megalakulásáról és a munkában oroszlánrészt vállaló Bura Lászlóról értekezett.

Emléktábla az utókornak

A nap záróeseményeként leleplezték azt a táblát, amely az egykori iskolaalapító-igazgató dr. Bura Lászlónak állít örök emléket a szatmári egyetemi központ egyik belső falán. A tábla leleplezésekor az egyetemi hallgatók népdalokat énekeltek Dobosi Nevezi Csilla tanárnő irányításával. Az ünnepség kötetlen beszélgetéssel, anekdotázással ért véget.

Élethossziglan a tudomány szolgálatában

hirek/2022/november/konyv-nagy.jpg

Bura László nyelvész, történész, pedagógus, az erdélyi magyar értelmiség jeles tagja  1932. március 31-én Szatmárnémetiben született, középiskoláit Kolozsvárt végezte (1950), majd  a Bolyai Tudományegyetem hallgatójaként a magyar nyelv- és irodalom szakon diplomázott (1954). Egész fiatalon gyakornokként, majd főgyakornokként már az egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszékén kapott megbízatást. 1968-tól filológiai doktori képzésen vett részt a Babeş-Bolyai Tudományegyetemen. A doktori címet 1972-ben szerezte meg a fafeldolgozó mesterségek Szatmár vidéki szakszókincséről írt dolgozata alapján. 
1955. március 26-án államellenes szervezkedés vádjával letartóztatták, majd a Nagyváradi Katonai Törvényszék hat év börtönre ítélte, végül azonban az ezzel kapcsolatos eljárást megszüntették ellene, tiltott kiadványok terjesztéséért viszont öt évre ítélték. (Az 1955-ös kegyelmi dekrétum értelmében nem kellett börtönbe vonulnia.)

Pedagógusi működése során 1956 őszétől Mezőpetriben, majd szülővárosában lett általános iskolai tanár, 1971–1990 között a Magyar Líceumban oktatott, illetve 1987–1989 között a Mihai Eminescu Líceumban is tanított a magyar osztályokban.
A Ceauşescu-rezsim bukását követően 1989. december 26-án egyik alapítója volt a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek,1993-ig tartozott a Szövetség Szatmár megyei vezetőségéhez. Bura 1990 januárjától lett az 5-ös Számú Ipari Líceum igazgatója – amely azon az őszön visszakapta a Kölcsey Ferenc Líceum nevet.
Az iskola épületében 1991-ben indult el a később Hám Jánosról elnevezett Római Katolikus Szemináriumi Líceum, valamint a Református Szemináriumi Líceum. Már nyugdíjba vonulását követően, 1994-ben lett a Hám János Líceum igazgatójává, amit tovább fejlesztve, azt iskolaközponttá alakította át. 1997-ben vonult végleg nyugdíjba, noha 1999 októberében a Babeş-Bolyai Tudományegyetemhez tartozó, Szatmárnémetibe kihelyezett Tanítóképző Főiskolai Tagozat adjunktusává az egyetem szenátusa kinevezte. Ő lett a helyi tanulmányi igazgató, az intézményt 2004-ig vezette, ekkortól az egyetem kihelyezett Pszichológiai és Neveléstudományi Karán lett óraadó tanár.

A magyar kultúra elkötelezett támogatója

A pedagógusi mellett Bura tudományos (történeti, nyelvészeti, néprajzi) munkássága kiemelten fontos hagyatékul szolgál az utókornak. Élete végéig nagy szerepet vállalt az erdélyi magyar kultúra, a magyar identitás, és anyanyelvünk megőrzése érdekében. Fiatal korától szívügye volt a nyelvművelés. A Magyar Nyelvtudományi Társaság 1958-as, majd 1960-as országos anyaggyűjtő pályázatán III., illetve V. helyezést ért el, 2000-ben pedig II. lett. 1972–1979 közötti népdalgyűjtései két kötetben jelentek meg. Iskolatörténeti kutatásait a ’70-es években kezdte meg, a ’80-as évektől az ELTE jóvoltából Magyarországon is fokozatosan egyre több munkája jelent meg. 1990-t követően a korábban indexre tett, vagy politikai okokból egyáltalán meg sem jelent, kéziratban meglévő írásai is sorra kiadásra kerülhettek. 1990 után különböző szakmai társaságoknak lett tagja: a Magyar Néprajzi
Társaság levelező tagjává választották 1990-ben, de tagja volt az Erdélyi Múzeum Egyesületnek (1991), a Nemzetközi Magya-rok Filológiai Társaságának (1991), a Kriza János Néprajzi Társaságnak (1993), az Anyanyelvpártolók Szövetségének (1993) is. 2000-től volt a MTA köztestületi tagja.

A nyelvtudományi és egyháztörténeti munkái mellett nagy számban jelentek meg egyéb művelődéstörténeti és helytörténeti írási is: aprólékos gyűjtőmunkával csokorba szedte Szatmárnémeti utcaneveit — mint ahogy pár évtizeddel korábban a szatmári szólásokat és közmondásokat —, Szatmár megye helyneveit (a közel ötven éven át végzett gyűjtés során több mint 100 elpusztult falut is sikerült beazonosítania, amelyek létére a helynevekben talált utalásokból következtetett), Szatmár és vidéke krónikásává vált, bábáskodott megszületésénél, és haláláig külső munkatársa volt a Szatmári Magyar Hírlapnak.

A boldogok történész szakértője

Dr. Bura László volt a Szatmári Római Katolikus Egyházmegyei Bíróság által megbízott egyik történész szakértő Scheffler János (†1952) és Bogdánffy Szilárd († 1953) vértanú püspökök boldoggá avatási perében. Mindkét eljárás a mártír főpapok beatifikálásával zárult.
XVI. Benedek pápa hozzájárulásával 2010-ben Nagyváradon volt Bogdánffy, 2011-ben pedig Szatmárnémetiben Scheffler boldoggá avatására. A Hám János († 1857) volt szatmári püspök és kinevezett esztergomi érsek ügyében folyó eljáráshoz is hasonló megbízást kapott. Ez azonban máig nem zárult le. Történész szakértőként rá hárult a feladat, hogy összeállítsa a tőlük és róluk megjelent írott anyagok jegyzékét. A boldoggá avatási perekkel összefüggésben, s attól függetlenül is Bura több munkájában is a romániai magyar katolikus egyháztörténettel foglalkozott, feltárva a fellelhető források segítségével a diktatúra évtizedeinek történetét, az egyház és a magyarság viszontagságait.
Már élete utolsó időszakában a MTA–PPKE Lendület Egyháztörténeti Kutatócsoport külső munkatársaként a – széleskörű nemzetközi kooperációban készülő – Püspöklexikon- és Frintaneum-projektek számára a Szatmári Egyházmegyére vonatkozó biográfiai szócikkeket készítette el példamutató alapossággal és gyorsasággal.
2014. augusztus 31-én, egy szombat éjszaka 82 esztendős korában, Szatmárnémetiben érte a halál, hosszan tartó súlyos betegség után.

Hírszerkesztő