A Romániába delegált európai ügyészek az Európai Ügyészség (EPPO) nevében járnak majd el saját hazájukban, és ugyanolyan hatáskörökkel rendelkeznek a nyomozás, a büntetőeljárás és a vádemelés terén, mint az állam többi ügyésze.
A szaktárca tájékoztatása szerint a jelöltek a következők: Dana-Manuela Ana, Camelia-Elena Grecu, Constantin Irina és Jean-Nicolae Uncheşelu (korrupcióellenes ügyészség - DNA), Dana-Cristina Bunea (legfőbb ügyészség), Florin Bogdan Munteanu (iaşi-i ügyészség).
A szelekciót egy bizottság végezte, amelyet Stelian Ion igazságügyi miniszter vezetett, és amelyben a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács, a DNA és a főügyészség képviseltette magát.
Az Európai Ügyészség az Európai Unió 2017-ben létrehozott, a tagállamok közötti megerősített együttműködésen alapuló intézmény. Vezetője a román korrupcióellenes ügyészség volt főügyésze, Laura Codruţa Kövesi. A www.consilium.europa.eu weboldal szerint jelenleg 22 tagállam vesz részt benne, többek közt Románia is.
Az intézménynek az a feladata, hogy kivizsgálja az uniós pénzügyi érdekeket sértő olyan bűntetteket, mint a csalás, korrupció, pénzmosás vagy határokon átnyúló áfacsalás.
Az Európai Ügyészség határokon átnyúló nyomozást folytat majd a 10.000 eurót meghaladó, uniós pénzeket érintő csalások vagy a 10 millió eurónál nagyobb kárt okozó áfacsalások esetében.
Az Európai Ügyészség egy európai főügyészből, az ügyészi kollégiumból, delegált európai ügyészekből és állandó tanácsokból áll.
AGERPRES