Szatmárnémeti

Neten is nézhető lesz a napfogyatkozás Szatmáron

2015.03.19 - 10:00

Ha az idő is engedi és tiszta lesz az égbolt, akkor március 20-án, pénteken a délelőtti órákban részleges napfogyatkozásban gyönyörködhetnek a szatmáriak is. De vigyázat, szabad szemmel a Napba nézni tilos!

Védőfelszerelés nélkül a Napba nézni tilos!

A napfogyatkozás egy csillagászati jelenség, olyankor jön létre, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, és a Hold árnyéka bolygónkra vetül. Március 20-án teljes napfogyatkozás lesz, azonban a teljesség sávja lakott területektől távol, az Atlanti-óceán vidékein helyezkedik el. A hazánkhoz legközelebbi szárazföld, ahonnan meg lehet figyelni a teljességet, a Feröer-szigetek. A jelenség Európa teljes területéről látható, minél nyugatabbra, minél közelebb helyezkedünk el a teljesség sávjához, annál nagyobb mértékű részleges fogyatkozást láthatunk.

Legutoljára 2011. január 4-én követhettük nyomon ezt a ritka jelenséget, de térségünkben akkor is csak részleges volt. A most soron következő kisebb fázisú lesz ugyan, de a múltkorinál kedvezőbb megfigyelési körülmények várhatók. Érdekes egybeesés, hogy a napfogyatkozás éppen a tavaszi napéjegyenlőség napjára, március 20-ára esik.

 

Szatmáron is megfigyelhető

 

Romániában derült időben, délelőtt 10 és 12 óra között látható lesz, amint a Hold a Napnak majdnem kétharmadát eltakarja. A jelenség Szatmárnémetiben délelőtt 10.45-kor kezdődik és 13.04-ig tart, csúcspontja megyeszékhelyünkön 11.53-kor következik be, amikor a Hold pontosan 54,9 százalékban eltakarja a Napot. Szatmárnémetiben lesz a legnagyobb mértékű takarásban a Nap országszerte — derül ki Adrian Şonka, a fővárosi obszervatórium munkatársának tájékoztatásából. Más romániai településen ehhez képest legfeljebb néhány perces eltérések lesznek. Sötét ekkor sem lesz, azonban a napfény mennyisége észrevehetően csökkenni fog.

Szatmárnémetiben a Mihai Eminescu Főgimnázium a tervek szerint öt speciális, erre a célra készült fóliával letakart távcsővel és néhány szemüveggel várja a diákjait és minden érdeklődőt a közös, nappali csillagászatra, amennyiben az időjárás kedvező lesz a jelenség megfigyelésére — tudtuk meg Szász Ferenc fizikatanártól, az iskola oktatójától. A tanintézmény pedagógusai szerdán már ellátták a megfelelő szűrőkkel a távcsöveket és szemüvegeket, pénteken pedig 11–13 óra között minden érdeklődőt szívesen látnak az iskola udvarán.

Azok, akiknek az idejük nem engedi, de pár percre megfigyelnék ezt a látványos jelenséget, csak megfelelő védőfelszereléssel tegyék — javasolja a fizikatanár. „Régebben, 20–30 évvel ezelőtt kormozott üveget használtak erre a célra, vagy alufóliát, de ezek a módszerek nem biztonságosak” — tette hozzá Szász Ferenc.

Ha pedig nem tudunk elmozdulni a számítógép mellől, akkor interneten keresztül is követhető lesz a napfogyatkozás, a következő címen:

Ha pedig nem tudunk elmozdulni a számítógép mellől, akkor interneten keresztül is követhető lesz a napfogyatkozás, a következő címen: http://www.ustream.tv/channel/solar-eclipse-cnme-satu-mare

 

Napba nézni tilos!

 

A napba nézni tilos, ellenkező esetben szemkárosodást, esetleg vakságot is kockáztathat az, aki felelőtlen. Soha ne nézzünk közvetlenül a napba, se szabad szemmel, se távcsővel, se fényképezőgéppel, vagy a videokamera keresőjével! Az erős fénytől maradandó szemkárosodást szenvedhetünk, vagy akár azonnal megvakulhatunk! A napfogyatkozás megfigyeléséhez is csak speciálisan erre a célra készített, fémtartalmú szűrőket — napnéző szemüveg, távcsőhöz való gyári napszűrő fólia —, vagy minimum 12-es fokozatú hegesztőüveget szabad használni, ez utóbbit azonban csak pár pillantásra, nem huzamosabb megfigyelésre. Nem biztonságos a kormozott üveg, a fotografikus neutrálszűrő, a túlexponált színes film, vagy a napszemüveg használata sem.

 

Bumbuluţ Krisztina