Vidék

Néptánc- és népzene-bemutató Tasnádon

A nagy Hepehupa a jól ismert szatmári táncokat járta Fotók: Magángyűjtemény
2022.06.24 - 13:52
Tartalmas előadás (néptánc, népi gyermekjátékok, furulya és citerajáték) keretében mutatták be a tasnádi hagyományőrző gyerkőcök és ifjak mindazt, amit egy év leforgása alatt tanultak.

A tasnádi Ady–Kölcsey Kulturális Egyesület sokrétű kulturális és oktatási tevékenységeinek egyike a népi kultúra felkarolása Tasnádon és a közeli falvakban. Az egyesület szervezésében körülbelül 90 gyerek vesz részt immár második éve rendszeres néptánc- és népzenei foglalkozásokon. Június 20-án négy néptánc-, négy citera- és három furulyacsoport nyújtott bepillantást egész évi tevékenységébe. Czumbil Bernadette, a foglalkozások szervezője és a bemutató házigazdája örömét fejezte ki, hogy a Hepehupa néptánc- és népihangszer-csoportok folyamatosan fejlődnek, igazi csapatokká, sőt, közösségekké növik ki magukat. Szakavatott oktatók várják hetente egy alkalommal az óvodás, kisiskolás és gimnazista gyerekeket. Krupár Luca, a Nagyvárad Állami Néptáncegyüttes néptáncosa nagy szakértelemmel vezeti be őket a népi gyermekjátékok és néptánc világába, Székely István Vállajról érkezik hetente Tasnádra, és nagy türelemmel foglalkozik a furulyacsoportokkal, míg a citeraoktatást Fejér Mátyás és Bőjte Emőke zenepedagógusok végzik — ők Székelyföldről érkeztek Tasnádra, és a kántori feladatok mellett a gyerekek zenei képzéséért is sokat tesznek.
Az előadást az ovisok nyitották meg, mátyusföldi gyermekjátékokkal és polgári táncokkal. A kis Hepehupa csoport moldvai táncokat járt, azon belül hoinát, botosánkát, pálmácskát és serény magyarost. Az utánpótlás Hepehupa együttes egy dunántúli tájegységet, Sárközt mutatta be, a lányok által táncolt karikázó és a cinegésnek nevezett ugrós megelevenítésével. A nagy Hepehupa, tasnádi 6–9. osztályos diákok jól ismert szatmári táncokat jártak lányjátékkal, verbunkkal, lassú és friss csárdással. 12 gyerek szólaltatott meg népi furulyát, egymásra és az énekesekre figyelve, ismert népdalokat és moldvai tánczenét. A citeracsoportok népdalokat énekeltek és kísérték azokat pontos együtt játszással. A bemutatót egy hosszú sor köszönetnyilvánítás zárta. „Köszönet illeti a szülőket, akik támogatják gyerekeiket, és fontosnak tartják, hogy a néphagyományban fennmaradt népi-nemzeti szellemi, kulturális értékeinket felfedezzék, műveljék és ápolják. Hálásak vagyunk Ozsváth József katolikus, valamint Pakulár István református lelkipásztoroknak, akik felajánlották a plébániák termeit a különböző programok, valamint a furulya- és citerafoglalkozások számára. Köszönet a polgármesteri hivatalnak, amely támogatja a táncoktatást, 12 pár lánycipőt és 6 fiúcsizmát biztosított a nagyoknak, valamint rendelkezésünkre bocsátja a kultúrház termét. Tevékenységeinket támogatja továbbá a magyar állam Bethlen Gábor Alapja, melynek jóvoltából nagyon jó minőségű hangosítóberendezéssel gyarapodott eszköztárunk. A Csoóri Sándor Program keretében sikerült 10 citerát és 10 furulyát vásárolni, valamint a viselettár is gyarapszik hamarosan székely ruhákkal. A sok köszönet legfontosabb célcsoportja viszont maguk a gyerekek. Örülünk, hogy vannak, jönnek, lelkesek, és kitartanak a tanulásban. A Hepehupa csoportok tagjai aktivitásukkal vállalták, hogy átörökítik a népi kultúrát, bemutatják és élik azt kis közösségükben vagy bárhol, szélesebb körben is, képviselve értékeinket és hovatartozásunkat” — fogalmazott lapunknak Czumbil Bernadette. SZFÚ

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Vidék

A sváb táncok ünnepe lesz Mezőpetriben

Svábtánc-fesztivált tartanak augusztus harmadikán Mezőpetriben.
Szatmárnémeti

Táncsport: húsznál is több érem Kassáról

A június 8. és 9. közötti hétvégén Kassán versenyeztek a szatmárnémeti Loga Tánciskola sportolói. Huszonegy érmet hoztak haza a megmérettetésről.