Nagykároly

Népszerű a károlyi múzeum

2012.06.06 - 11:38

Alig több mint egy hónapja látogathatóak a Károlyi-kastélyban berendezett tárlatok, de máris több ezren látták őket, mondta Hágó Nándor.

 

Ha csak a számokat nézzük, abból is jól látszik, hogy sikeresen működik a felújított Károlyi-kastélyban a Szatmár Megyei Múzeumhoz tartozó Nagykárolyi Városi Múzeum. A korabeli bútorokkal berendezett termek jelentik a fő vonzerőt természetesen, a tárlatot 2012 első felében több mint tízezer ember tekintette meg, mondta Hágó Nándor, az intézmény vezetője. Csak összehasonlításképpen: ez a látogatószám máskor egy teljes év alatt gyűlt össze. Azt is figyelembe kell venni, hogy a kastély múzeumrészlege gyakorlatilag április végétől van nyitva a nagyközönség számára, addig csak különleges alkalmakkor lehetett megnézni. A legtöbb látogató egyébként áprilisban volt (mintegy hatezer), az „Iskola másként” program keretében ugyanis négyezer diák nézte meg a kiállítást. Május már „rendes” hónap volt, a múzeumi dolgozók 2800 ingyenes jegyet szakítottak le (a belépés ugyanis továbbra sem kerül pénzbe, a jegyeket a statisztika miatt adják).

A Nagykárolyi Városi Múzeum egyébként megkezdte már a visszaköltözést, a Petri úti épületből lassan átkerülnek a bútorok, könyvek és a leltári tárgyak a kastély tetőterébe. Szó van róla, hogy az ott felállított állandó kiállítás is a „padláson” kap majd helyet. De addig is megtekinthető a helytörténeti tárlat, ezt a tíz teremmel egyszerre rendezték be. Itt régészeti, néprajzi, egyháztörténeti emlékek vannak kiállítva, idővel szándékoznak fejleszteni, bővíteni is. Nem feledkeznek meg az időszakos kiállításokról sem, hangsúlyozta Hágó Nándor. Jelenleg két ilyen is látogatható: a sváb betelepülés apropóján összeállított időszakos kiállítás, valamint a matchboxkiállítás. Ez utóbbi szintén nagyon népszerű, néhány nap alatt hatszázan nézték meg, legtöbben (négyszázan) persze gyermeknapkor. Az időszakos kiállításokat egyébként igyekeznek „emberközelivé” tenni, mondta az igazgató, kiegészíteni a hagyományos történelmi, néprajzi jellegű anyagokat. A közelebbi tervek között szerepel például egy söröskorsókból álló gyűjtemény bemutatása.

Fischer Botond